Diaľkovo ovládané zábleskové jednotky je možné ovládať prostredníctvom optických signálov (optické AWL) zo vstavaného blesku alebo voliteľnej zábleskovej jednotky upevnenej na sánkach na príslušenstvo fotoaparátu.

Vstavaný blesk/SB-500

Použite vstavaný blesk alebo voliteľnú zábleskovú jednotku SB-500 ako hlavný blesk, ktorý ovláda diaľkovo ovládané zábleskové jednotky.

  1. C: Vyklopte vstavaný blesk.

    Stlačením tlačidla M (Y) vyklopte vstavaný blesk. Ak budete používať jednotku SB-500 ako hlavný blesk, upevnite ju na sánky na príslušenstvo fotoaparátu.

  2. C: Aktivujte optické AWL.

    V ponuke snímania fotografií zvoľte Optical AWL (Optické AWL) pre Flash control (Riadenie záblesku) > Wireless flash options (Možnosti bezdrôtového blesku).

  3. C: Zvoľte Group flash options (Možnosti skupinového blesku).

    Zvoľte Flash control (Riadenie záblesku) v ponuke snímania fotografií, potom zvýraznite Group flash options (Možnosti skupinového blesku) a stlačte 2.

  4. C: Vyberte režim riadenia záblesku.

    Vyberte režim riadenia záblesku a intenzitu záblesku pre hlavný blesk a zábleskové jednotky v každej skupine:

    • TTL: Riadenie záblesku i-TTL.
    • qA: Automatická clona (dostupné len s kompatibilnými zábleskovými jednotkami; vezmite do úvahy, že vstavaný blesk a jednotka SB-500 nie sú kompatibilné s automatickou clonou).
    • M: Vyberte intenzitu záblesku manuálne.
    • – – (vypnuté): Jednotky sa neodpália a intenzita záblesku sa nedá upraviť.

    Vyberte kanál pre hlavný blesk. Ak medzi diaľkovo ovládané zábleskové jednotky patrí SB-500, musíte vybrať kanál 3, ale inak môžete vybrať akýkoľvek kanál od 1 do 4.

  5. f: Nastavte kanál.

    Nastavte diaľkovo ovládané zábleskové jednotky na kanál zvolený v kroku 4.

  6. f: Zoskupte diaľkovo ovládané zábleskové jednotky.

    Vyberte skupinu (A alebo B) pre každú diaľkovo ovládanú zábleskovú jednotku. Aj keď neexistuje obmedzenie počtu diaľkovo ovládaných zábleskových jednotiek, ktoré sa môžu použiť, praktické maximum je tri na jednu skupinu. Pri väčšom množstve, ako je toto, bude svetlo vysielané diaľkovo ovládanými zábleskovými jednotkami zasahovať do činnosti.

  7. C/f: Vytvorte kompozíciu záberu.

    Vytvorte kompozíciu záberu a usporiadajte zábleskové jednotky. Ďalšie informácie nájdete v dokumentácii dodanej so zábleskovými jednotkami. Po usporiadaní jednotiek stlačením skúšobných tlačidiel na zábleskových jednotkách overte, či všetky zábleskové jednotky fungujú.

  8. C/f: Zhotovte fotografie.

    Skontrolujte, či svietia kontrolky pripravenosti na všetkých zábleskových jednotkách pred každým záberom.

Iné zábleskové jednotky

Informácie o používaní optického AWL s inými zábleskovými jednotkami nájdete v príručke dodanej so zábleskovou jednotkou.

Optical AWL (Optické AWL)

Umiestnite priezory snímačov na diaľkovo ovládaných zábleskových jednotkách tak, aby zachytávali svetlo z hlavného blesku (osobitná pozornosť sa vyžaduje, ak fotoaparát nie je upevnený na statíve). Zabezpečte, aby priame svetlo ani silné odrazy z diaľkovo ovládaných zábleskových jednotiek nevnikali do objektívu fotoaparátu (v režime TTL) či fotobuniek na diaľkovo ovládaných zábleskových jednotkách (režim qA), keďže by to mohlo zasahovať do expozície. Aby nedošlo k zobrazeniu zábleskov s nízkou intenzitou vysielaných hlavným bleskom na fotografiách zhotovených pri krátkej vzdialenosti, vyberte nízke citlivosti ISO alebo väčšie zaclonenie (vysoké clonové čísla). Po umiestnení diaľkovo ovládaných zábleskových jednotiek zhotovte skúšobný záber a pozrite si výsledky na monitore fotoaparátu.

Korekcia zábleskovej expozície

Hodnota zábleskovej expozície zvolená pomocou tlačidla M (Y) a pomocného príkazového voliča sa pridá k hodnotám korekcie zábleskovej expozície zvoleným v ponuke možností bezdrôtových bleskov. Ikony Y sa zobrazia na kontrolnom paneli a v hľadáčiku, keď sa zvolí iná hodnota zábleskovej expozície ako ±0 pre hlavný blesk alebo diaľkovo ovládané zábleskové jednotky v režime TTL alebo qA.