Функція зсуву фокуса полягає в тому, що фотокамера автоматично варіює положення фокуса під час зйомки серії кадрів. Її можна використовувати, щоб робити знімки, які згодом можна буде скопіювати на комп’ютер і об’єднати за допомогою програмного забезпечення сторонніх виробників, призначеного для суміщення фокуса.

Перед зйомкою

Використовуйте об’єктив серії AF-S або AF-P. Після прилаштування об’єктива, що підходить для використання з цією функцією, прокрутіть перемикач режимів фокусування в положення AF і виберіть режим роботи затвора, відмінний від E. Для досягнення найкращих результатів рекомендовано вибрати режим експозиції A або M, щоб діафрагма залишалася незмінною під час зйомки, установити діафрагму меншу за максимальну на дві чи три поділки та вимкнути автоматичне керування чутливістю ISO, щоб значення чутливості ISO не змінювалося під час зйомки. Після настроювання параметрів зробіть пробний знімок і перегляньте результати на моніторі. Після задовільного настроювання параметрів закрийте шторку окуляра видошукача, щоб запобігти проникненню світла крізь видошукач і його впливу на знімки та експозицію.

Рекомендовано використовувати штатив і вимкнути функцію зменшення вібрацій (VR) об’єктива. Установіть фотокамеру на штатив перед початком зйомки. Щоб зйомку не було перервано, упевніться, що елемент живлення фотокамери повністю заряджено. У разі сумнівів зарядіть елемент живлення перед використанням або використовуйте адаптер змінного струму та з’єднувач живлення (продаються окремо).

Зйомка зі зсувом фокуса

  1. Виберіть Зйомка зі зсувом фокуса.

    Виділіть пункт Зйомка зі зсувом фокуса в меню фотозйомки та натисніть 2, щоб відобразити параметри зйомки зі зсувом фокуса.

  2. Налаштуйте параметри зсуву фокуса.

    Відрегулюйте параметри зсуву фокуса, як описано нижче.

    • Щоб вибрати кількість знімків:

      Виділіть пункт К-ть знім. і натисніть 2.

      Виберіть кількість знімків (максимум 300) і натисніть J.

      Рекомендовано робити більше знімків, ніж може здатися за потрібне, і відсіювати їх під час суміщення фокуса. Для отримання знімків комах або інших дрібних предметів може знадобитися більше ніж 100 кадрів, а для зйомки пейзажу, що виглядає різким від переднього плану до заднього, за допомогою ширококутного об’єктива — лише кілька.

    • Щоб вибрати величину зміни дистанції фокусування зі зйомкою кожного кадру:

      Виділіть Ширина кроку фокусування і натисніть 2.

      Натискайте 4, щоб зменшити ширину кроку фокусування, 2 — щоб збільшити. Щоб продовжити, натисніть кнопку J.

      Рекомендовано вибирати значення 5 або менше, оскільки в разі вибору вищих значень зростає ризик того, що після суміщення знімків деякі ділянки виявляться поза фокусом. Перед зйомкою спробуйте поекспериментувати з різними значеннями параметрів.

      Зйомка великим планом

      Оскільки глибина різкості зменшується на коротких дистанціях фокусування, то під час зйомки об’єктів, розташованих близько до фотокамери, рекомендовано вибирати менші значення кроку фокусування і збільшувати кількість знімків.

    • Щоб вибрати інтервал між знімками:

      Виділіть Інтервал до наступного знімка і натисніть 2.

      Виберіть інтервал у секундах між знімками і натисніть J.

      Коли для інтервалу встановлено значення 00, швидкість серійної зйомки змінюватиметься залежно від параметра, вибраного для безшумної зйомки. Якщо вибрано значення Вимкнути, фотокамера виконує зйомку зі швидкістю до 5 кадр./с. Якщо вибрано значення Увімкнути, фотокамера виконує зйомку зі швидкістю приблизно 1 кадр./с. Швидкість серійної зйомки може також залежати від умов зйомки, параметрів фотокамери, об’єктива тощо. Також значення 00 рекомендовано для зйомки без спалаху; щоб забезпечити правильну експозицію за використання спалаху, вибирайте тривалість інтервалу, достатню для заряджання спалаху.

    • Щоб задіяти або скасувати пом’якшення експозиції:

      Виділіть Пом’якшення експозиції і натисніть 2.

      Виділіть параметр і натисніть кнопку J.

      Якщо вибрати значення Увімкнути, фотокамера буде узгоджувати налаштування експозиції з попереднім кадром у режимах, відмінних від M (зауважте, що функція пом’якшення експозиції дає бажаний результат у режимі M, тільки якщо ввімкнено автоматичне керування чутливістю ISO). Значні зміни яскравості об’єкта під час зйомки можуть призвести до помітних коливань експозиції. У такому разі може бути потрібно скоротити інтервал між знімками. Значення Вимкнути рекомендовано використовувати, якщо очікується, що освітлення й інші умови не змінюватимуться під час зйомки, Увімкнути — у разі фотографування пейзажів та тому подібних сюжетів за умов змінного освітлення.

    • Щоб задіяти або скасувати безшумну фотозйомку:

      Виділіть Безшумна фотозйомка і натисніть 2.

      Виділіть параметр і натисніть кнопку J.

      Виберіть Увімкнути, щоб приглушити звук клацання затвора під час зйомки.

    • Виберіть параметри початкової папки:

      Виділіть Початкова папка для зберігання і натисніть 2.

      Виділіть параметри й натисніть 2, щоб вибрати або скасувати вибір. Щоб продовжити, натисніть кнопку J.

      Виберіть значення Нова папка, щоб створювати нову папку для кожної серії, Скинути нумерацію файлів — щоб скидати нумерацію файлів до 0001 щоразу, коли створюється нова папка.

  3. Почніть зйомку.

    Виділіть пункт Почати і натисніть кнопку J. Зйомка почнеться приблизно за 3 с. Фотокамера робитиме знімки з вибраним інтервалом, починаючи з дистанції фокусування, вибраної на початку зйомки, і збільшуючи її на задану величину кроку фокусування з кожним знімком. Зйомка завершиться, коли буде зроблено вибрану кількість знімків або дистанція фокусування досягне нескінченності. Щоб завершити зйомку до того, як буде зроблено всі знімки, виберіть пункт Вимкнути для параметра меню фотозйомки Зйомка зі зсувом фокуса; можна також натиснути кнопку спуску затвора наполовину або натиснути кнопку J між знімками.

Під час зйомки

Під час зйомки зі зсувом фокуса на панелі керування блиматиме піктограма Q. Безпосередньо перед зйомкою наступного кадру на місці відображення витримки буде показано кількість знімків, що залишилися. Незалежно від значення, вибраного для користувацького параметра c2 (Таймер режиму очікування, 0 Таймер режиму очікування), таймер режиму очікування не буде спрацьовувати під час зйомки.

Поки триває зйомка зі зсувом фокуса, можна налаштовувати параметри, використовувати меню і відтворювати знімки. Монітор автоматично вимикатиметься приблизно за чотири секунди перед зйомкою кожного кадру. Зауважте, що зміна параметрів фотокамери під час виконання зйомки зі зсувом фокуса може призвести до її завершення.

Зйомка зі зсувом фокуса

Під час зйомки зі спалахом вибирайте інтервал, довший ніж час, потрібний для заряджання спалаху. Якщо інтервал закороткий, спалах може спрацювати з меншою потужністю, ніж потрібно для повної експозиції. Зсув фокуса доступний, лише коли прилаштовано об’єктив серії AF-S або AF-P. Його не можна використовувати, якщо не налаштовано годинник фотокамери або не вставлено карту пам’яті. Цю функцію не можна використовувати одночасно з деякими функціями фотокамери, зокрема такими: live view (0 Фотозйомка live view), відеозйомка (0 Відеозйомка), відео з прискореним плином часу, брекетинг, автоспуск (0 Режим автоспуску (E)), тривалі експозиції (зйомка з витримкою від руки або за часом; 0 Тривалі експозиції (тільки в режимі M)), HDR (розширений динамічний діапазон), багатократна експозиція та зйомка з інтервалами. Зауважте, що, оскільки витримка та час, потрібний для записування зображень на карту пам’яті, можуть бути різними від одного знімка до наступного, час між закінченням одного інтервалу та початком наступного може бути різним. Якщо зйомку неможливо виконувати за поточних параметрів (наприклад, якщо встановлено значення витримки A або %), на моніторі з’явиться попередження.

Безшумна фотозйомка

Якщо вибрати значення Увімкнути для параметра Безшумна фотозйомка, деякі функції фотокамери будуть недоступні, зокрема такі: