Fotoaparát automaticky zhotoví fotografie vo vybraných intervaloch a vytvorí nehlučnú časozbernú videosekvenciu s veľkosťou obrazu, frekvenciou snímania, kvalitou videosekvencie a oblasťou snímky, ktoré sú aktuálne zvolené v ponuke snímania videosekvencií. Časozberný záznam je dostupný v režimoch i, j, P, S, A, M a SCENE.

Záznam časozberných videosekvencií

Pred snímaním

Pred snímaním časozbernej videosekvencie zhotovte skúšobný záber pri aktuálnych nastaveniach a skontrolujte výsledky na monitore (časozberné videosekvencie sa snímajú s použitím výrezu videosekvencie; použite živý náhľad, aby ste mohli skontrolovať kompozíciu záberu). Aby sa dosiahlo jednotné sfarbenie, vyberte iné nastavenie vyváženia bielej farby ako automatický režim (0 White Balance (Vyváženie bielej farby)). Po úprave nastavení podľa vlastných požiadaviek odstráňte gumenú očnicu a na hľadáčik nasaďte dodanú krytku okuláru hľadáčika, aby ste predišli vnikaniu svetla cez hľadáčik, ktoré by mohlo rušiť fotografie a expozíciu.

Odporúča sa použitie statívu. Pred začatím snímania upevnite fotoaparát na statív. Aby sa predišlo prerušeniu snímania, použite voliteľný sieťový zdroj a napájací konektor alebo úplne nabitú batériu.

  1. Zvoľte Time-lapse movie (Časozberná videosekvencia).

    Zvýraznite Time-lapse movie (Časozberná videosekvencia) v ponuke snímania videosekvencií a stlačením 2 zobrazte nastavenia časozbernej videosekvencie.

  2. Upravte nastavenia časozbernej videosekvencie.

    Vyberte interval, celkový čas snímania a možnosť vyhladenia expozície.

    • Výber intervalu medzi snímkami:

      Zvýraznite Interval a stlačte 2.

      Vyberte interval dlhší, ako je najdlhší predpokladaný čas uzávierky (minúty a sekundy) a stlačte J.

    • Ak chcete vybrať celkový čas snímania:

      Zvýraznite Shooting time (Čas snímania) a stlačte 2.

      Vyberte čas snímania (maximálne 7 hodín a 59 minút) a stlačte J.

    • Ak chcete zapnúť alebo vypnúť vyhladenie expozície:

      Zvýraznite Exposure smoothing (Vyhladenie expozície) a stlačte 2.

      Zvýraznite požadovanú možnosť a stlačte tlačidlo J.

  3. Spustite snímanie.

    Zvýraznite Start (Spustenie) a stlačte J. Snímanie sa spustí približne po 3 s. Fotoaparát bude zhotovovať fotografie v zvolenom intervale počas zvoleného času snímania. Po dokončení sa časozberné videosekvencie zaznamenajú na pamäťovú kartu.

3840 × 2160

Ak sa zvolí možnosť s veľkosťou obrazu 3 840 × 2 160 pre Frame size/frame rate (Veľkosť obrazu/frekvencia snímania) v ponuke snímania videosekvencií, v hľadáčiku sa zobrazia indikátor výrezu 1,3× DX a výrez 1,3× DX; otočte volič živého náhľadu do polohy 1 a vytvorte kompozíciu záberu v živom náhľade.

Ukončenie snímania

Ak chcete ukončiť snímanie pred zhotovením všetkých fotografií, zvýraznite Off (Vyp.) v ponuke časozbernej videosekvencie a stlačte J, alebo stlačte J medzi snímkami či bezprostredne po zaznamenaní snímky. Z nasnímaných snímok sa vytvorí videosekvencia až po bod ukončenia snímania. Vezmite do úvahy, že snímanie sa ukončí a nezaznamená sa žiadna videosekvencia, ak sa odstráni alebo odpojí zdroj napájania, alebo sa vysunie pamäťová karta.

Žiadna fotografia

Fotoaparát preskočí aktuálnu snímku, ak nedokáže zaostriť pomocou jednorazového automatického zaostrovania (AF-S alebo je jednorazové automatické zaostrovanie zvolené pre AF-A) alebo je možnosť Focus (Zaostrenie) zvolená pre Používateľské nastavenie a1 (AF-C priority selection (Voľba priority AF-C)) v AF-C (vezmite do úvahy, že fotoaparát znova zaostruje pred každým záberom). Snímanie bude pokračovať nasledujúcou snímkou.

Časozberné videosekvencie

Časozberné snímanie nie je dostupné počas živého náhľadu ani zaznamenávania videosekvencie, pri čase uzávierky A alebo %, v režime špeciálnych efektov a ani vtedy, keď sú aktívne samospúšť, bracketing (0 Auto Bracketing Set (Nastavenie automatického bracketingu)), vysoký dynamický rozsah (HDR, 0 HDR (High Dynamic Range) (HDR (vysoký dynamický rozsah))), viacnásobná expozícia (0 Multiple Exposure (Viacnásobná expozícia)) alebo intervalové fotografovanie (0 Interval Timer Shooting (Intervalové snímanie)). Vezmite do úvahy, že keďže čas uzávierky a čas potrebný na záznam snímky na pamäťovú kartu sa môžu meniť od záberu k záberu, interval medzi zaznamenávaným záberom a spustením nasledujúceho záberu sa môže meniť. Snímanie nezačne, ak sa časozberná videosekvencia nedá zaznamenať pri aktuálnych nastaveniach (napríklad, ak je pamäťová karta plná, interval alebo čas snímania je nulový, alebo je interval dlhší ako čas snímania).

Snímanie sa môže ukončiť, ak sa použijú ovládacie prvky fotoaparátu alebo sa zmenia nastavenia alebo sa pripojí kábel HDMI. Z nasnímaných snímok sa vytvorí videosekvencia až po bod ukončenia snímania. Ak chcete ukončiť snímanie a zaznamenať fotografiu, stlačte tlačidlo spúšte úplne nadol.

Výpočet dĺžky finálnej videosekvencie

Celkový počet snímok vo finálnej videosekvencii sa dá vypočítať vydelením času snímania daným intervalom a zaokrúhlením nahor. Dĺžka finálnej videosekvencie sa dá potom vypočítať vydelením počtu záberov frekvenciou snímania zvolenou pre Frame size/frame rate (Veľkosť obrazu/frekvencia snímania) v ponuke snímania videosekvencií (0 Frame Size/Frame Rate (Veľkosť obrazu/frekvencia snímania)). Napríklad 48-snímková videosekvencia zaznamenaná pri 1920 × 1080; 24p bude mať dĺžku približne dve sekundy. Maximálna dĺžka časozberných videosekvencií je 20 minút.

1 Zaznamenaná dĺžka/maximálna dĺžka
2 Indikátor pamäťovej karty
3 Frame size/frame rate (Veľkosť obrazu/frekvencia snímania)

Fotografovanie s bleskom

Ak chcete používať blesk počas časozberného zaznamenávania, zvoľte režim P, S, A alebo M a stlačením tlačidla M (Y) vysuňte blesk pred začatím snímania.

Počas snímania

Počas snímania bude svietiť kontrolka prístupu na pamäťovú kartu a indikátor časozberného zaznamenávania sa bude zobrazovať na kontrolnom paneli. Zostávajúci čas (v hodinách a minútach) sa objaví v zobrazení času uzávierky bezprostredne pred zaznamenaním každej snímky. Inokedy je možné zostávajúci čas zobraziť stlačením tlačidla spúšte do polovice. Bez ohľadu na možnosť zvolenú pre Používateľské nastavenie c2 (Standby timer (časový spínač pohotovostného režimu), 0 c2: Standby Timer (Časový spínač pohotovostného režimu)) interval časového spínača pohotovostného režimu počas snímania neuplynie.

Kontrolka prístupu na pamäťovú kartu

Ak chcete zobraziť aktuálne nastavenia časozbernej videosekvencie alebo ukončiť snímanie (0 Ukončenie snímania), stlačte tlačidlo G medzi zábermi. Pokiaľ prebieha snímanie, v ponuke časozbernej videosekvencie sa budú zobrazovať vyhladenie expozície, interval a zostávajúci čas. Tieto nastavenia sa nedajú zmeniť, pokiaľ prebieha snímanie, ani sa nedajú zobraziť snímky či upraviť iné nastavenia ponuky.

Ukážka snímok

Tlačidlo K sa nedá použiť na zobrazenie snímok, pokiaľ prebieha snímanie, ale aktuálna snímka sa zobrazí na niekoľko sekúnd po každom zábere, ak sa možnosť On (Zap.) zvolí pre Image review (Ukážka snímok) v ponuke prehrávania (0 Image Review (Ukážka snímok)). Pokiaľ sa zobrazuje snímka, iné úkony prehrávania sa nedajú vykonať.

Pozrite aj

Informácie o zvukovom znamení, ktoré sa ozve po dokončení snímania, nájdete v B > Beep options (Možnosti zvukového znamenia) (0 Beep Options (Možnosti zvukového znamenia)).