Ak chcete snímať fotografie v režime živého náhľadu, postupujte podľa nasledujúcich krokov.

  1. Otočte volič živého náhľadu do polohy C (fotografovanie so živým náhľadom).

    Volič živého náhľadu

  2. Stlačte tlačidlo a.

    Vyklopí sa zrkadlo a na monitore fotoaparátu sa zobrazí pohľad cez objektív. Objekt už nebude viac viditeľný v hľadáčiku.

    Tlačidlo a

  3. Umiestnite zaostrovací bod.

    Zaostrovací bod umiestnite na snímaný objekt tak, ako je to popísané v časti „Výber režimu činnosti AF“ (0 Výber režimu činnosti AF).

  4. Zaostrite.

    Stlačením tlačidla spúšte do polovice zaostrite.

    Kým fotoaparát zaostruje, bude zaostrovací bod blikať nazeleno a zablokuje sa spúšť. Ak fotoaparát nedokáže zaostriť, zaostrovací bod bude blikať načerveno (pamätajte, že snímky sa dajú zhotoviť, aj keď zaostrovací bod bliká načerveno, pred snímaním skontrolujte zaostrenie na monitore). Expozíciu môžete uzamknúť stlačením stredu pomocného voliča (0 Uzamknutie automatickej expozície (AE)); zaostrenie sa zablokuje, kým je tlačidlo spúšte stlačené do polovice.

    Používanie automatického zaostrovania v živom náhľade

    Použite objektív AF-S alebo AF-P. Požadované výsledky sa nemusia dať dosiahnuť s inými objektívmi ani s telekonvertormi. Majte na pamäti, že pri živom náhľade je automatické zaostrovanie pomalšie a počas zaostrovania môže monitor zjasnieť alebo stmavnúť. Zaostrovací bod sa niekedy môže zobraziť nazeleno, aj keď fotoaparát nedokáže zaostriť. V nasledujúcich situáciách nemusí fotoaparát dokázať zaostriť:

    • Objekt obsahuje čiary rovnobežné s dlhšou stranou snímky
    • Objektu chýba kontrast
    • Objekt v zaostrovacom bode obsahuje miesta s veľmi ostrým jasom, bodovým či neónovým svetlom alebo iným zdrojom svetla, ktorý mení jas
    • Pri osvetlení žiarivkami, ortuťovými alebo sodíkovými výbojkami a podobnými zdrojmi svetla dochádza k blikaniu alebo vzniku prúžkov
    • Používa sa krížový (hviezdicový) alebo iný špeciálny filter
    • Snímaný objekt sa javí menší ako zaostrovací bod
    • Na snímanom objekte prevažujú pravidelné geometrické vzory (napríklad žalúzie alebo okná na mrakodrape)
    • Objekt sa pohybuje
  5. Zhotovte snímku.

    Snímku zhotovíte stlačením tlačidla spúšte úplne nadol. Monitor sa vypne.

  6. Ukončite živý náhľad.

    Živý náhľad ukončíte stlačením tlačidla a.

Náhľad expozície

Počas živého náhľadu si môžete stlačením tlačidla J prezrieť účinok času uzávierky, clony a citlivosti ISO na expozíciu. Expozícia sa dá upraviť o ±5 EV (0 Korekcia expozície), hoci v zobrazení náhľadu sa odrazia iba hodnoty od –3 do +3 EV. Vezmite do úvahy, že náhľad nemusí presne odrážať finálne výsledky, keď sa používa osvetlenie bleskom, keď je účinná funkcia Active D-Lighting (0 Funkcia Active D-Lighting), HDR (vysoký dynamický rozsah; 0 Vysoký dynamický rozsah (HDR)), alebo je účinný bracketing, keď je zvolená možnosť A (automatický režim) pre parameter Contrast (Kontrast) (0 Nastavenia Picture Control) Picture Control, alebo je pre čas uzávierky zvolená možnosť p. Ak je objekt veľmi jasný alebo veľmi tmavý, indikátory expozície budú blikať a varovať vás, že náhľad nemusí presne odrážať expozíciu. Náhľad expozície nie je dostupný, keď je pre čas uzávierky vybraná možnosť A alebo %.

Náhľad priblíženia živého náhľadu

Stlačením tlačidla X zväčšite zobrazenie na monitore až na maximálne približne 16×. V pravom dolnom rohu monitora sa v sivom rámčeku zobrazí navigačné okno. Pomocou multifunkčného voliča sa môžete posúvať po častiach obrazového poľa, ktoré nie sú na monitore viditeľné, alebo môžete zobrazenie oddialiť stlačením W (M).

Tlačidlo X

Navigačné okno

Pozrite aj

Na získanie informácií o nasledovnom: