Ak chcete použiť automatické zaostrovanie, otočte volič režimu zaostrovania do polohy AF.

Volič režimu zaostrovania

Fotoaparát zaostruje pomocou 153 zaostrovacích bodov, z ktorých 55, ktoré sú zobrazené ako r na ilustrácii, môže vybrať používateľ (0 Výber zaostrovacieho bodu).

Zaostrovacie body, ktoré môže vybrať používateľ

Krížové snímače

Dostupnosť zaostrovacích bodov krížového snímača sa mení podľa použitého objektívu.

Objektív Krížové snímače (zaostrovacie body krížového snímača zvýraznené sivou farbou 2)
Iné objektívy AF-S a AF-P ako tie, ktoré sú uvedené nižšie, so svetelnosťou objektívu f/4 alebo väčšou 1

99 krížových snímačov

  • AF-S DX Zoom-Nikkor 12–24mm f/4G IF-ED
  • AF-S Micro NIKKOR 60mm f/2,8G ED
  • AF-S NIKKOR 600mm f/4G ED VR
  • AF-S NIKKOR 600mm f/4E FL ED VR
  • AF-S Nikkor 600mm f/4D IF-ED II
  • AF-S Nikkor 600mm f/4D IF-ED

63 krížových snímačov

  • AF-S NIKKOR 200–400mm f/4G ED VR II
  • AF-S VR Zoom-Nikkor 200–400mm f/4G IF-ED
  • AF-S NIKKOR 500mm f/4G ED VR
  • AF-S Nikkor 500mm f/4D IF-ED II
  • AF-S Nikkor 500mm f/4D IF-ED
  • Objektívy AF-S a AF-P so svetelnosťou objektívu menšou ako f/4 1
  • Objektívy iné ako AF-S, AF-P

45 krížových snímačov

Pri maximálnom priblížení, v prípade objektívov so zoomom.

Ďalšie zaostrovacie body používajú riadkové snímače, ktoré rozpoznávajú horizontálne línie.

Telekonvertory AF-S/AF-I a dostupné zaostrovacie body

Po pripojení telekonvertora AF-S alebo AF-I sa môžu na automatické zaostrovanie a používanie elektronického diaľkomera použiť zaostrovacie body, ktoré sú zobrazené na ilustráciách (vezmite do úvahy, že pri kombinovaných svetelnostiach menších ako f/5,6 nemusí byť fotoaparát schopný zaostriť na tmavé objekty alebo objekty s nízkym kontrastom).

Telekonvertor Svetelnosť objektívu 1 Dostupné zaostrovacie body (zaostrovacie body krížového snímača sú zvýraznené sivou farbou 2)

TC-14E, TC-14E II, TC-14E III

TC-17E II

TC-20E, TC-20E II, TC-20E III

f/2

153 zaostrovacích bodov (55 voliteľných) so 99 krížovými snímačmi

TC-14E, TC-14E II, TC-14E III f/2,8

TC-17E II

TC-20E, TC-20E II, TC-20E III

f/2,8

153 zaostrovacích bodov (55 voliteľných) s 45 krížovými snímačmi

TC-14E, TC-14E II, TC-14E III f/4
TC-17E II f/4

37 zaostrovacích bodov (17 voliteľných) s 25 krížovými snímačmi

TC-800-1.25E ED f/5,6
TC-20E, TC-20E II, TC-20E III f/4

15 zaostrovacích bodov (9 voliteľných) so 5 krížovými snímačmi

TC-14E, TC-14E II, TC-14E III f/5,6

Pri maximálnom priblížení, v prípade objektívov so zoomom.

Ostatné zaostrovacie body využívajú riadkové snímače, ktoré rozpoznávajú horizontálne línie, vezmite však do úvahy, že ak existuje len 5 krížových snímačov, vertikálne línie rozpoznávajú len tie, ktoré sú označené pomocou ■.

Automatické zaostrovanie nie je dostupné, keď sa telekonvertory používajú s objektívmi AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2,8G IF-ED.

Režim automatického zaostrovania

Vyberte si z nasledujúcich režimov automatického zaostrovania:

Režim automatického zaostrovania je možné zvoliť stlačením tlačidla režimu automatického zaostrovania a otáčaním hlavného príkazového voliča, až kým sa v hľadáčiku a na kontrolnom paneli nezobrazí požadované nastavenie.

Tlačidlo režimu automatického zaostrovania

Hlavný príkazový volič

Kontrolný panel

Hľadáčik

Tlačidlo AF-ON

Na účel zaostrenia fotoaparátu má stlačenie tlačidla AF-ON rovnaký účinok ako stlačenie tlačidla spúšte do polovice.

Tlačidlo AF-ON

Prediktívne zaostrovanie

V režime AF-C spustí fotoaparát prediktívne zaostrovanie, ak sa objekt pohybuje smerom k alebo od fotoaparátu, kým je tlačidlo spúšte stlačené do polovice, alebo je stlačené tlačidlo AF-ON. To umožňuje, aby fotoaparát sledoval zaostrenie a snažil sa predvídať polohu objektu pri spustení uzávierky.

Pozrite aj

Na získanie informácií o nasledovnom:

Režim činnosti AF

Vyberte spôsob voľby zaostrovacieho bodu pre automatické zaostrovanie.

  • Automatické zaostrovanie na jednotlivé zaostrovacie body: Zvoľte zaostrovací bod; fotoaparát zaostrí len na objekt vo zvolenom zaostrovacom bode. Použite pri nepohybujúcich sa objektoch.
  • Dynamická voľba zaostrovacích polí: Zvoľte zaostrovací bod. V režime zaostrovania AF-C fotoaparát zaostrí podľa informácií z okolitých zaostrovacích bodov, ak objekt nakrátko opustí vybraný bod. Počet zaostrovacích bodov sa mení podľa zvoleného režimu:

    • 9-bodová alebo 25-bodová dynamická voľba zaostrovacích polí: Túto možnosť vyberte, ak máte dostatok času na vytvorenie kompozície fotografie, alebo keď fotografujete objekty s predvídateľným pohybom (napríklad bežcov alebo pretekárske automobily na trati).
    • 72-bodová dynamická voľba zaostrovacích polí: Túto možnosť vyberte pri fotografovaní objektov, ktoré sa pohybujú nepredvídateľne (napríklad hráči pri futbalovom zápase).
    • 153-bodová dynamická voľba zaostrovacích polí: Túto možnosť vyberte pri fotografovaní objektov, ktoré sa pohybujú rýchlo a z ich záberov sa nedá jednoducho vytvoriť kompozícia v hľadáčiku (napríklad vtáky).
  • 3-rozmerné sledovanie: Zvoľte zaostrovací bod. V režime zaostrovania AF-C bude fotoaparát sledovať objekty, ktoré opustia zvolený zaostrovací bod a podľa potreby zvolí nové zaostrovacie body. Tento režim používajte na rýchle vytvorenie kompozície snímok s nepravidelne sa pohybujúcimi objektmi zo strany na stranu (napríklad v prípade tenistov). Ak objekt opustí hľadáčik, uvoľnite tlačidlo spúšte a znovu vytvorte kompozíciu fotografie s objektom vo vybranom zaostrovacom bode.

  • Automatické zaostrenie s výberom zo skupiny polí: Fotoaparát zaostrí pomocou skupiny zaostrovacích bodov zvolených používateľom, čím sa znižuje riziko toho, že fotoaparát zaostrí na pozadie namiesto hlavného objektu. Túto možnosť vyberte pri objektoch, ktoré sa ťažko fotografujú pomocou jediného zaostrovacieho bodu. Ak sa v režime zaostrovania AF-S zistia tváre, fotoaparát uprednostní objekty s tvárami.

Automatické zaostrenie s automatickým výberom poľa: Fotoaparát automaticky rozpozná objekt a vyberie zaostrovací bod; ak fotoaparát rozpozná tvár, uprednostní objekt s portrétom. Aktívne zaostrovacie body sa nakrátko zvýraznia po zaostrení fotoaparátu; v režime AF-C sa bude hlavný zaostrovací bod zobrazovať po vypnutí ostatných zaostrovacích bodov.

Režim činnosti AF je možné zvoliť stlačením tlačidla režimu automatického zaostrovania a otáčaním pomocného príkazového voliča, kým sa nezobrazí požadované nastavenie v hľadáčiku a na kontrolnom paneli.

Tlačidlo režimu automatického zaostrovania

Pomocný príkazový volič

Kontrolný panel

Hľadáčik

Trojrozmerné sledovanie

Po stlačení tlačidla spúšte do polovice sa farby v oblasti obklopujúcej zaostrovací bod uložia vo fotoaparáte. Trojrozmerné sledovanie následne nemusí viesť k požadovaným výsledkom, ak je farba objektov podobná farbe pozadia, alebo ak zaberajú veľmi malú časť obrazového poľa.

Režim činnosti AF

Režim činnosti AF sa zobrazuje na kontrolnom paneli a v hľadáčiku.

Režim činnosti AF Kontrolný panel Hľadáčik Zobrazenie zaostrovacích bodov hľadáčika
Automatické zaostrovanie na jednotlivé zaostrovacie body
9-bodová dynamická voľba zaostrovacích polí *
25-bodová dynamická voľba zaostrovacích polí *
72-bodová dynamická voľba zaostrovacích polí *
153-bodová dynamická voľba zaostrovacích polí *
Trojrozmerné sledovanie
Automatické zaostrenie s výberom zo skupiny polí
Automatické zaostrenie s automatickým výberom poľa

V hľadáčiku sa zobrazí len aktívny zaostrovací bod. Zostávajúce zaostrovacie body poskytujú informácie na pomoc procesu zaostrovania.

Telekonvertory AF-S/AF-I

Ak sa pre režim činnosti AF pri používaní telekonvertora AF-S/AF-I zvolí trojrozmerné sledovanie alebo automatické zaostrenie s automatickým výberom poľa, pri kombinovaných clonách menších ako f/5,6 sa automaticky zvolí automatické zaostrovanie na jednotlivé zaostrovacie body.

Pozrite aj

Na získanie informácií o nasledovnom:

Výber zaostrovacieho bodu

Fotoaparát zaostruje pomocou 153 zaostrovacích bodov, z ktorých 55, ktoré sú zobrazené na obrázku, je možné zvoliť manuálne, čo umožňuje vytvorenie kompozície fotografií s hlavným objektom umiestneným takmer kdekoľvek v obrazovom poli. Podľa nižšie uvedených krokov vyberte zaostrovací bod (pri automatickom zaostrení s výberom zo skupiny polí môžete podľa týchto krokov vybrať skupinu zaostrovacích bodov).

  1. Otočte aretáciu voliča zaostrovacích polí do polohy I.

    To umožňuje použitie multifunkčného voliča na výber zaostrovacieho bodu.

    Aretácia voliča zaostrovacích polí

  2. Zvoľte zaostrovací bod.

    Multifunkčný volič použite na výber zaostrovacieho bodu v hľadáčiku, kým sú zapnuté expozimetre.

    Stredový zaostrovací bod môžete vybrať stlačením stredu multifunkčného voliča.

    Aretácia voliča zaostrovacích polí sa po výbere dá otočiť do zaistenej polohy (L), aby sa zabránilo zmene zvoleného zaostrovacieho bodu pri stlačení multifunkčného voliča.

Pomocný volič

Pomocný volič sa dá použiť namiesto multifunkčného voliča na výber zaostrovacieho bodu. Kým je stlačený pomocný volič, zaostrenie aj expozícia sa uchovajú v pamäti (0 Pamäť zaostrenia, Uzamknutie automatickej expozície (AE)). Pomocný volič použite tak, ako je to znázornené; stlačenie strán nemusí mať požadovaný účinok. Dávajte pozor, aby ste si pri používaní pomocného voliča prstom alebo nechtom neporanili oko.

Pomocný volič

Automatické zaostrenie s automatickým výberom poľa

Zaostrovací bod pre automatické zaostrenie s automatickým výberom poľa sa zvolí automaticky; manuálny výber zaostrovacieho bodu nie je dostupný.

Pozrite aj

Na získanie informácií o nasledovnom:

Pamäť zaostrenia

Pamäť zaostrenia sa dá použiť na zmenu kompozície po zaostrení, čo umožní zaostriť na objekt, ktorý sa nebude nachádzať v zaostrovacom bode vo finálnej kompozícii. Ak fotoaparát nedokáže zaostriť pomocou automatického zaostrovania (0 Dosahovanie dobrých výsledkov pomocou automatického zaostrovania), pamäť zaostrenia sa dá použiť aj na zmenu kompozície fotografie po zaostrení na iný objekt v rovnakej vzdialenosti ako váš pôvodný objekt. Pamäť zaostrenia je najúčinnejšia, keď je zvolená iná možnosť ako automatické zaostrenie s automatickým výberom poľa pre režim činnosti AF (0 Režim činnosti AF).

  1. Zaostrite.

    Snímaný objekt umiestnite do vybraného zaostrovacieho bodu a stlačením tlačidla spúšte do polovice spustite zaostrovanie. Skontrolujte, či sa v hľadáčiku zobrazil indikátor zaostrenia (I).

  2. Uzamknite zaostrenie.

    Režim zaostrovania AF-C (0 Režim automatického zaostrovania): Pri tlačidle spúšte stlačenom do polovice (), stlačením stredu pomocného voliča () uzamknite zaostrenie aj expozíciu (v hľadáčiku sa zobrazí ikona AE-L). Pokiaľ je stlačený stred pomocného voliča, zaostrenie zostane uzamknuté, a to aj v prípade, že neskôr tlačidlo spúšte uvoľníte.

    Tlačidlo spúšte

    Pomocný volič

    Režim zaostrovania AF-S: Zaostrenie sa automaticky uzamkne po zobrazení indikátora zaostrenia (I) a zostane uložené v pamäti až do uvoľnenia tlačidla spúšte. Zaostrenie je možné tiež uzamknúť stlačením stredu pomocného voliča (pozrite vyššie).

  3. Zmeňte kompozíciu fotografie a snímajte.

    Zaostrenie zostane medzi jednotlivými snímkami uložené v pamäti, ak podržíte tlačidlo spúšte stlačené do polovice (AF-S) alebo podržíte stlačený stred pomocného voliča, čo umožní zhotoviť niekoľko po sebe nasledujúcich fotografií s rovnakým nastavením zaostrenia.

Pokiaľ je aktívna pamäť zaostrenia, nemeňte vzdialenosť medzi fotoaparátom a snímaným objektom. Ak sa objekt pohne, znova zaostrite pri novej vzdialenosti.

Uzamknutie zaostrenia pomocou tlačidla AF-ON

Počas fotografovania pomocou hľadáčika je možné uzamknúť zaostrenie pomocou tlačidla AF-ON namiesto tlačidla spúšte (0 Tlačidlo AF-ON). Ak je možnosť AF-ON only (Len zapnutie automatického zaostrovania) zvolená pre Používateľské nastavenie a8 (AF activation (Aktivácia automatického zaostrovania), 0 AF activation (Aktivácia automatického zaostrovania)), fotoaparát po stlačení tlačidla spúšte do polovice nezaostrí; namiesto toho fotoaparát zaostrí po stlačení tlačidla AF-ON, pričom vtedy sa zaostrenie uzamkne a zostane uzamknuté až dovtedy, kým sa znova nestlačí tlačidlo AF-ON.

Pozrite aj

Informácie o použití tlačidla spúšte na uzamknutie expozície nájdete v časti A > Používateľské nastavenie c1 (Shutter-release button AE-L (Expozičná pamäť tlačidla spúšte), 0 Shutter-release button AE-L (Expozičná pamäť tlačidla spúšte)).

Dosahovanie dobrých výsledkov pomocou automatického zaostrovania

Automatické zaostrovanie nefunguje dobre za nižšie uvedených podmienok. Tlačidlo spúšte môže byť vypnuté, ak fotoaparát nedokáže zaostriť za týchto podmienok, alebo sa môže zobraziť indikátor zaostrenia (I) a fotoaparát môže pípať, čo umožní aktivovať spúšť aj v prípade, keď objekt nie je zaostrený. V takýchto prípadoch použite manuálne zaostrovanie (0 Manuálne zaostrovanie) alebo použite pamäť zaostrenia (0 Pamäť zaostrenia) pre zaostrenie na iný objekt v rovnakej vzdialenosti a potom zmeňte kompozíciu fotografie.

Medzi snímaným objektom a pozadím je malý alebo žiadny kontrast.

Príklad: Snímaný objekt má rovnakú farbu ako pozadie.

Zaostrovací bod obsahuje objekty v rôznych vzdialenostiach od fotoaparátu.

Príklad: Snímaný objekt je v klietke.

Na snímanom objekte prevažujú pravidelné geometrické vzory.

Príklad: Žalúzie alebo rady okien na výškovej budove.

Zaostrovací bod obsahuje miesta s ostro kontrastujúcim jasom.

Príklad: Polovica snímaného objektu je v tieni.

Objekty v pozadí sa zdajú väčšie ako hlavný objekt.

Príklad: Budova je v obrazovom poli za objektom.

Snímaný objekt obsahuje veľa jemných detailov.

Príklad: Lúka s kvetmi alebo iné objekty, ktoré sú malé alebo majú homogénny jas.