Fotografovanie s posúvaním zaostrenia
Počas posúvania zaostrenia fotoaparát automaticky mení zaostrenie v rámci série fotografií. Táto funkcia sa môže použiť na vytvorenie fotografií, ktoré sa neskôr môžu skopírovať do počítača a skombinovať pomocou softvéru na vrstvenie zaostrenia od iných výrobcov.
Pred snímaním
Použite objektív AF-S alebo AF-P. Po upevnení vhodného objektívu otočte volič režimu zaostrenia do polohy AF a vyberte iný režim snímania ako E. Na dosiahnutie čo najlepších výsledkov odporúčame vybrať expozičný režim A alebo M, aby sa clona počas snímania nezmenila, zastaviť clonu o dve alebo tri zarážky nadol od maxima a vypnúť automatické nastavenie citlivosti ISO tak, aby sa citlivosť ISO počas snímania nezmenila. Po úprave nastavení vykonajte skúšobný záber a pozrite si výsledky na monitore. Po úprave nastavení podľa vlastných požiadaviek zatvorte uzávierku okulára hľadáčika, aby ste predišli vnikaniu svetla cez hľadáčik, ktoré by mohlo rušiť fotografie a expozíciu.
Odporúčame použiť statív a deaktivovať stabilizáciu obrazu objektívu (VR). Pred tým, ako začne snímanie, upevnite fotoaparát na statív. Ak chcete zaručiť neprerušené snímanie, uistite sa, že je batéria fotoaparátu plne nabitá. Ak máte pochybnosti, pred použitím batériu nabite, alebo použite sieťový zdroj a napájací konektor (k dispozícii samostatne).
Fotografovanie s posúvaním zaostrenia
-
Zvoľte Focus shift shooting (Snímanie s posúvaním zaostrenia).
Zvýraznite Focus shift shooting (Snímanie s posúvaním zaostrenia) v ponuke snímania fotografií a stlačením 2 zobrazte možnosti posúvania zaostrenia.
-
Upravte nastavenia posúvania zaostrenia.
Upravte nastavenia posúvania zaostrenia podľa nižšie uvedeného popisu.
-
Výber počtu záberov:
Odporúčame vám zhotoviť viac záberov, než si myslíte, že budete potrebovať, a počas vrstvenia zaostrenia si ponechať len tie, ktoré chcete. Na fotografie hmyzu alebo iných malých predmetov sa môže vyžadovať viac ako 100 záberov, zatiaľ čo len zopár je potrebných na fotografovanie krajiny spredu dozadu pomocou širokouhlého objektívu.
-
Výber rozsahu zmeny zaostrenia pri každom zábere:
Odporúča sa hodnota 5 alebo menej, keďže vyššie nastavenia zvyšujú riziko, že niektoré oblasti nebudú zaostrené pri vrstvení záberov. Pred snímaním skúste experimentovať s rôznymi nastaveniami.
Zábery zblízka
Keďže sa hĺbka ostrosti pri krátkych zaostrených vzdialenostiach zmenšuje, odporúčame vybrať menšie kroky zaostrenia a zvýšiť počet záberov pri fotografovaní objektov blízko fotoaparátu.
-
Výber intervalu medzi zábermi:
Zvoľte možnosť 00, ak chcete zhotoviť fotografie s frekvenciou približne 5 sn./s (režimy snímania S, Cl, Ch a Mup) alebo 3 sn./s (režimy snímania Q a Qc). Pri snímaní bez blesku sa odporúča nastavenie 00; ak chcete zaistiť správnu expozíciu pri použití blesku, vyberte interval dostatočne dlhý na to, aby sa blesk nabil.
-
Aktivovanie alebo deaktivovanie vyhladenia expozície:
Voľbou možnosti On (Zap.) umožníte fotoaparátu nastavenie expozície tak, aby sa prispôsobila predchádzajúcemu záberu v režimoch iných ako M (vezmite do úvahy, že vyhladenie expozície má efekt len v režime M pri zapnutí automatického nastavenia citlivosti ISO). Veľké zmeny v jase objektu počas snímania môžu viesť k zjavným odchýlkam v expozícii, pričom v takomto prípade môže byť potrebné skrátiť interval medzi zábermi. Off (Vyp.) sa odporúča, ak sa osvetlenie a ostatné podmienky počas snímania nemenia, On (Zap.) pri fotografovaní krajín a podobne pri premenlivom osvetlení.
-
Aktivovanie alebo deaktivovanie nehlučného fotografovania:
Voľbou možnosti On (Zap.) stíšite uzávierku počas snímania.
-
Výber možností priečinka začiatku:
Zvoľte New folder (Nový priečinok) na vytvorenie nového priečinka pre každú novú postupnosť, Reset file numbering (Resetovať číslovanie súborov) na resetovanie číslovania súborov na 0001 pri každom vytvorení nového priečinka.
-
-
Spusťte snímanie.
Zvýraznite Start (Spustenie) a stlačte J. Snímanie sa spustí približne po 3 s. Fotoaparát bude zhotovovať fotografie v zvolenom intervale, pričom začne pri zaostrenej vzdialenosti zvolenej na začiatku snímania a bude postupovať smerom k nekonečnu podľa zvolenej vzdialenosti s krokom zaostrenia pri každom zábere. Snímanie sa ukončí, keď sa zhotoví zvolený počet záberov, alebo zaostrenie dosiahne nekonečno. Ak chcete ukončiť snímanie pred zhotovením všetkých záberov, zvoľte možnosť Off (Vyp.) pre Focus shift shooting (Snímanie s posúvaním zaostrenia) v ponuke snímania fotografií, alebo stlačte tlačidlo spúšte do polovice, alebo stlačte tlačidlo J medzi zábermi.
Počas snímania
Počas fotografovania s posúvaním zaostrenia bude na kontrolnom paneli blikať ikona Q. Bezprostredne pred nasledujúcim záberom zobrazenie času uzávierky uvedie počet zostávajúcich záberov. Bez ohľadu na možnosť zvolenú pre Používateľské nastavenie c2 (Standby timer (Časový spínač pohotovostného režimu), 0 Standby timer (Časový spínač pohotovostného režimu)), počas snímania nedôjde k uplynutiu doby časového spínača pohotovostného režimu.
Počas fotografovania s posúvaním zaostrenia je možné upravovať nastavenia, používať ponuky a prehliadať snímky. Monitor sa vypne automaticky, asi štyri sekundy pred každým záberom. Vezmite do úvahy, že zmena nastavení fotoaparátu počas prebiehajúceho fotografovania s posúvaním zaostrenia môže spôsobiť ukončenie snímania.
Fotografovanie s posúvaním zaostrenia
Ak používate blesk, vyberte interval dlhší ako čas potrebný na nabitie blesku. Ak je interval príliš krátky, blesk sa môže odpáliť s menším výkonom, než je potrebný na plnú expozíciu. Posúvanie zaostrenia je k dispozícii len vtedy, keď je pripojený objektív AF-S alebo AF-P, pričom sa nedá použiť, keď nie sú nastavené hodiny fotoaparátu alebo nie je vložená pamäťová karta. Nedá sa kombinovať s niektorými funkciami fotoaparátu vrátane živého náhľadu (0 Fotografovanie so živým náhľadom), zaznamenávania videosekvencií (0 Záznam videosekvencií), časozberných videosekvencií, bracketingu, samospúšte (0 Režim samospúšte (E)), dlhých expozícií (fotografovanie v režime bulb alebo time; 0 Dlhé expozície (len režim M)), HDR (vysoký dynamický rozsah), viacnásobnej expozície a intervalového fotografovania. Vezmite do úvahy, že keďže sa čas uzávierky a čas potrebný na záznam snímok môžu pri každom zábere meniť, čas medzi koncom jedného intervalu a začiatkom nasledujúceho intervalu sa môže líšiť. Ak snímanie nemôže pokračovať pri aktuálnych nastaveniach (napríklad, ak je čas uzávierky nastavený na A alebo %), na monitore sa zobrazí výstraha.
Nehlučné fotografovanie
Voľbou možnosti On (Zap.) pre Silent photography (Nehlučné fotografovanie) sa deaktivujú niektoré funkcie fotoaparátu vrátane:
- Citlivosti ISO Hi 0.3 (Hi 0,3) až Hi 2 (0 Manuálne nastavenie)
- Fotografovanie s bleskom (0 Používanie blesku)
- Režim oneskorenia expozície (0 Exposure delay mode (Režim oneskorenia expozície))
- Potlačenie rušenia (0 Flicker reduction (Potlačenie rušenia))