Dotykové fotografovanie (dotyková spúšť)
Dotykom monitora zaostrite a zdvihnutím prsta zhotovte fotografiu.
Klepnutím na ikonu uvedenú na obrázku vyberte úkon, ktorý sa vykoná klepnutím na monitor v režime snímania. Vyberte z nasledujúcich možností:
Informácie o zaostrovaní pri dotykovom fotografovaní nájdete v časti „Automatické zaostrovanie“ (0 Automatické zaostrovanie).
Zhotovovanie snímok pomocou možností dotykového snímania
Tlačidlo spúšte je možné používať na zaostrovanie a zhotovovanie snímok, aj keď sa zobrazuje ikona W, čo znamená, že je dotyková spúšť zapnutá. Tlačidlo spúšte môžete používať na zhotovovanie fotografií v režime sériového snímania (0 Výber režimu snímania) a počas záznamu videosekvencií. Možnosti dotykového snímania je možné používať len na zhotovovanie snímok po jednej snímke v režime sériového snímania, pričom sa nedajú používať na zhotovovanie fotografií počas záznamu videosekvencií.
Dotyková obrazovka sa nedá použiť na umiestnenie zaostrovacieho bodu, keď sa aretácia voliča zaostrovacích polí nachádza v polohe L (uzamknutie) (0 Výber zaostrovacieho bodu), ale môže sa aj naďalej používať na voľbu objektu, keď sa pre režim činnosti AF zvolí automatické zaostrovanie s prioritou tváre (0 Výber režimu činnosti AF).
V režime samospúšte (0 Režim samospúšte (E)) sa zaostrenie uzamkne na zvolenom objekte, keď sa dotknete monitora a časovač sa spustí, keď zdvihnete prst z obrazovky. Pri východiskových nastaveniach sa uzávierka spustí približne 10 s po spustení časovača; oneskorenie a počet záberov je možné zmeniť pomocou Používateľského nastavenia c3 (Self-timer (Samospúšť), 0 Self-timer (Samospúšť)). Ak je možnosť zvolená pre Number of shots (Počet záberov) väčšia ako 1, fotoaparát bude automaticky zhotovovať snímky jednu po druhej až dovtedy, pokiaľ sa nezaznamená zvolený počet záberov.
Snímanie so živým náhľadom
Aby ste zabránili pôsobeniu svetla prenikajúceho cez hľadáčik na fotografie alebo meranie expozície, zatvorte uzávierku okulára hľadáčika (0 Zatvorenie uzávierky okulára hľadáčika).
Hoci to na finálnej snímke nebude viditeľné, na monitore sa môžu objaviť potrhané obrysy, rozptyl farieb, moiré a svetlé body, zatiaľ čo v niektorých oblastiach sa môžu objaviť jasné zóny alebo pásy pri blikajúcich tabuliach a iných prerušovaných svetelných zdrojoch, alebo ak dôjde ku krátkodobému osvetleniu objektu stroboskopickým alebo iným silným zdrojom svetla. Navyše môže dôjsť k skresleniu pri pohybujúcich sa objektoch, obzvlášť, ak sa otáča (panorámuje) fotoaparátom v horizontálnom smere, alebo sa v rámci obrazového poľa pohybuje horizontálne nejaký objekt vysokou rýchlosťou. Blikanie a výskyt pruhov viditeľné na monitore pri osvetlení žiarivkami, ortuťovými alebo sodíkovými výbojkami sa dá potlačiť pomocou možnosti Flicker reduction (Potlačenie rušenia) v ponuke snímania videosekvencií (0 Flicker reduction (Potlačenie rušenia)), hoci pri niektorých časoch uzávierky môžu byť aj napriek tomu viditeľné na finálnej fotografii. Pri snímaní so živým náhľadom dbajte na to, aby nebol fotoaparát nasmerovaný k slnku alebo k iným silným zdrojom svetla. Nedodržanie tohto pokynu môže viesť k poškodeniu vnútorných obvodov fotoaparátu.
Bez ohľadu na možnosť zvolenú pre Používateľské nastavenie c2 (Standby timer (Časový spínač pohotovostného režimu), 0 Standby timer (Časový spínač pohotovostného režimu)), počas snímania nedôjde k uplynutiu doby časového spínača pohotovostného režimu.
Zvukové znamenia počas živého náhľadu
Zvukové znamenie sa môže ozvať, ak nastavíte clonu alebo použijete volič živého náhľadu počas živého náhľadu.