Funkcia Active D-Lighting

Funkcia Active D-Lighting zachováva detaily v jasných častiach a tieňoch, čím vytvára snímky s prirodzeným kontrastom. Používajte ju na fotografovanie scén s vysokým kontrastom, napríklad pri fotografovaní jasne osvetlenej vonkajšej scény cez dvere alebo okno alebo pri snímaní tienených objektov za slnečného dňa. Najúčinnejšia je pri maticovom meraní expozície (0 Meranie).

Funkcia Active D-Lighting je vypnutá

Funkcia Active D-Lighting: Y Automatický režim

„Active D-Lighting (Funkcia Active D-Lighting)“ verzus „D-Lighting (Funkcia D-Lighting)“

Možnosťami Active D-Lighting (Funkcia Active D-Lighting) v ponukách snímania fotografií a videosekvencií sa nastaví expozícia pred snímaním tak, aby sa optimalizoval dynamický rozsah, zatiaľ čo možnosťou D-Lighting (Funkcia D-Lighting) v ponuke úprav (0 D-Lighting (Funkcia D-Lighting)) sa zjasnia tiene na snímkach po ich zhotovení.

Funkcia Active D-Lighting

Šum (náhodne rozmiestnené jasné body, závoj alebo prúžky) sa môže objaviť na fotografiách nasnímaných s funkciou Active D-Lighting. Pri niektorých objektoch môže byť viditeľné nerovnomerné tieňovanie. Funkcia Active D-Lighting sa nepoužije pri vysokých citlivostiach ISO (Hi 0,3 – Hi 2).

Ak chcete použiť funkciu Active D-Lighting:

  1. Zvoľte Active D-Lighting (Funkcia Active D-Lighting).

    V ponuke snímania fotografií zvýraznite možnosť Active D-Lighting (Funkcia Active D-Lighting) a stlačte 2.

  2. Vyberte možnosť.

    Zvýraznite požadovanú možnosť a stlačte J. Ak je zvolená možnosť Y Auto (Automatický režim), fotoaparát automaticky upraví funkciu Active D-Lighting podľa podmienok snímania (v expozičnom režime M je však Y Auto (Automatický režim) ekvivalentná možnosti Q Normal (Normálna)).

Funkcia Active D-Lighting a videosekvencie

Ak sa zvolí možnosť Same as photo settings (Rovnaké ako nastavenia fotografií) pre Active D-Lighting (Funkcia Active D-Lighting) v ponuke snímania videosekvencií a možnosť Auto (Automatický režim) sa zvolí v ponuke snímania fotografií, videosekvencie sa nasnímajú s nastavením ekvivalentným možnosti Normal (Normálna). Funkcia Active D-Lighting sa nepoužije pri veľkostiach obrazu 1 920 × 1 080 (spomalená videosekvencia) a 3 840 × 2 160.

Pozrite aj

Informácie o meniacej sa funkcii Active D-Lighting v rámci série záberov nájdete v časti „Bracketing“ (0 Bracketing).

Vysoký dynamický rozsah (HDR)

Keď sa Vysoký Dynamický Rozsah (HDR) použije pri vysokokontrastných objektoch, zachovajú sa detaily v jasných častiach a tieňoch kombináciou dvoch záberov zhotovených pri rôznych expozíciách. HDR je najúčinnejší pri použití maticového merania (0 Meranie; s bodovým meraním expozície alebo meraním expozície so zdôrazneným stredom a objektívmi bez vstavaného procesora je rozdiel expozície Auto (Automatický režim) ekvivalentný približne 2 EV). Nedá sa kombinovať s niektorými funkciami fotoaparátu vrátane zaznamenávania formátu NEF (RAW), osvetlenia bleskom (0 Voliteľné blesky), bracketingu (0 Bracketing), viacnásobnej expozície, posúvania zaostrenia, časozberného snímania a časov uzávierky A a %.

Prvá expozícia (tmavšia)

+

Druhá expozícia (svetlejšia)

Kombinovaná snímka HDR

  1. Zvoľte HDR (high dynamic range) (HDR (vysoký dynamický rozsah)).

    V ponuke snímania fotografií zvýraznite možnosť HDR (high dynamic range) (HDR (vysoký dynamický rozsah)) a stlačte 2.

  2. Zvoľte režim.

    Zvýraznite HDR mode (Režim HDR) a stlačte 2.

    Zvýraznite niektorú z nasledujúcich možností a stlačte J.

    • Ak chcete nasnímať sériu fotografií HDR, zvoľte možnosť 0 On (series) (Zap. (séria)). Snímanie s HDR bude pokračovať dovtedy, kým nezvolíte možnosť Off (Vyp.) pre HDR mode (Režim HDR).
    • Ak chcete zhotoviť jednu fotografiu HDR, zvoľte On (single photo) (Zap. (jedna fotografia)). Po vytvorení jednej fotografie HDR sa automaticky obnoví normálne snímanie.
    • Ak chcete ukončiť režim bez vytvorenia ďalších fotografií HDR, zvoľte Off (Vyp.).

    Ak je zvolená možnosť On (series) (Zap.(séria)) alebo On (single photo) (Zap. (jedna fotografia)), na kontrolnom paneli sa zobrazí ikona y.

  3. Vyberte rozdiel expozície.

    Ak chcete vybrať rozdiel v expozícii medzi dvoma zábermi, zvýraznite Exposure differential (Rozdiel expozície) a stlačte 2.

    Zobrazia sa možnosti rozdielu expozície. Zvýraznite požadovanú možnosť a stlačte tlačidlo J. Vyberte vyššie hodnoty pre objekty s vysokým kontrastom, nezabudnite však, že výber hodnoty, ktorá je vyššia, ako je potrebné, nemusí priniesť požadované výsledky. Ak je vybraná možnosť Auto (Automatický režim), fotoaparát automaticky upraví expozíciu tak, aby vyhovovala scéne.

  4. Vyberte stupeň vyhladenia.

    Ak chcete vybrať, nakoľko budú hranice medzi dvomi snímkami vyhladené, zvýraznite možnosť Smoothing (Vyhladenie) a stlačte 2.

    Zobrazia sa možnosti vyhladenia. Zvýraznite požadovanú možnosť a stlačte J. Vyššie hodnoty prinesú hladšiu zloženú snímku. Pri niektorých objektoch môže byť viditeľné nerovnomerné tieňovanie.

  5. Vytvorte kompozíciu fotografie, zaostrite a nasnímajte ju.

    Fotoaparát zhotoví dve snímky, keď je tlačidlo spúšte stlačené úplne nadol. „l y“ bude blikať na kontrolnom paneli a l u v hľadáčiku počas kombinovania snímok; kým sa zaznamenávanie nedokončí, nie je možné snímať žiadne fotografie. Bez ohľadu na aktuálne zvolenú možnosť pre režim snímania sa po každom stlačení tlačidla spúšte zhotoví len jedna fotografia.

    Ak je zvolená možnosť On (series) (Zap. (séria)), režim HDR sa vypne len po voľbe možnosti Off (Vyp.) pre HDR mode (Režim HDR); ak je zvolená možnosť On (single photo) (Zap. (jedna fotografia)), režim HDR sa vypne automaticky po zhotovení fotografie. Po ukončení snímania s HDR zmizne z displeja ikona y.

Vytváranie kompozícií fotografií HDR

Okraje snímky budú orezané. Požadované výsledky sa nemusia dosiahnuť, ak sa počas snímania fotoaparát alebo objekt hýbu. Odporúča sa použitie statívu. V závislosti od scény sa okolo jasných objektov môžu objaviť tiene, alebo okolo tmavých objektov svetelné kruhy; tento efekt je možné redukovať nastavením stupňa vyhladenia.

Tlačidlo BKT

Ak je možnosť HDR (high dynamic range) (HDR (vysoký dynamický rozsah)) zvolená pre Používateľské nastavenie f1 (Custom control assignment (Vlastné priradenie funkcií ovládacím prvkom)) > BKT button + y (Tlačidlo BKT + y) (0 Custom control assignment (Vlastné priradenie funkcií ovládacím prvkom)), režim HDR môžete zvoliť stlačením tlačidla BKT a otočením hlavného príkazového voliča a rozdiel expozície stlačením tlačidla BKT a otočením pomocného príkazového voliča. Režim a rozdiel expozície sa zobrazujú na kontrolnom paneli: ikony predstavujúce režim sú a pre Off (Vyp.), B pre On (single photo) (Zap. (jedna fotografia)) a b pre On (series) (Zap. (séria)), zatiaľ čo ikony pre rozdiel expozície sú v uvedenom poradí 6, 7, 8 a 9 pre 1 EV, 2 EV, 3 EV a Auto (Automatický režim).

Intervalové fotografovanie

Ak sa možnosť On (series) (Zap. (séria)) zvolí pre HDR mode (Režim HDR) skôr, ako sa začne intervalové snímanie, fotoaparát bude pokračovať v snímaní fotografií HDR vo vybranom intervale (ak je zvolená možnosť On (single photo) (Zap. (jedna fotografia)), intervalové snímanie sa skončí po nasnímaní jedného záberu).

Súbory používateľských funkcií ponuky režimu snímania fotografií

Nastavenia HDR môžete upraviť nezávisle od každého súboru (0 Photo shooting menu bank (Súbor používateľských funkcií ponuky režimu snímania fotografií)), ale prepnutím na súbor, v ktorom je režim HDR aktívny počas viacnásobnej expozície alebo intervalového snímania, sa režim HDR deaktivuje. Režim HDR sa deaktivuje aj po prepnutí na súbor, v ktorom je pre kvalitu snímky vybraná možnosť NEF (RAW).