Použitie blesku
Na pripojenie voliteľného blesku k fotoaparátu postupujte podľa nižšie uvedených krokov a snímajte fotografie pomocou blesku.
Pozrite aj
Informácie o používaní viacerých diaľkovo ovládaných zábleskových jednotiek nájdete v časti „Voliteľné blesky“ (0 Voliteľné blesky).
-
Do sánok na príslušenstvo upevnite jednotku.
Podrobnosti nájdete v príručke dodávanej s jednotkou.
-
Zapnite fotoaparát a zábleskovú jednotku.
Blesk sa začne nabíjať; po dokončení nabíjania sa v hľadáčiku zobrazí indikátor pripravenosti blesku (c).
-
Upravte nastavenia blesku.
Vyberte režim blesku (0 Zábleskové režimy) a režim riadenia záblesku (0 Fotografovanie s bleskom upevneným na fotoaparáte).
-
Nastavte čas uzávierky a clonu.
-
Zhotovte snímky.
Zábleskové jednotky od iných výrobcov
Fotoaparát sa nedá použiť so zábleskovými jednotkami, ktoré by privádzali napätie presahujúce 250 V do kontaktov X fotoaparátu alebo by skratovali kontakty na sánkach na príslušenstvo. Používanie takýchto zábleskových jednotiek môže nielen narušiť normálne fungovanie fotoaparátu, ale aj poškodiť synchronizačné obvody fotoaparátu a/alebo blesku.
Čas uzávierky
Čas uzávierky sa pri použití voliteľného blesku dá nastaviť nasledujúcim spôsobom:
Režim | Čas uzávierky |
---|---|
P, A | Automaticky nastavený fotoaparátom (1/250 s – 1/60 s) * |
S | Hodnota zvolená používateľom (1/250 s – 30 s) |
M | Hodnota zvolená používateľom (1/250 s – 30 s, Bulb (A), Time (%)) |
Čas uzávierky môže byť nastavený na 30 s, ak je pre režim blesku zvolená synchronizácia blesku s dlhými časmi uzávierky, synchronizácia blesku s druhou lamelou uzávierky pri dlhých časoch uzávierky alebo synchronizácia blesku s dlhými časmi uzávierky s predzábleskom proti červeným očiam.
Synchronizačný konektor
Podľa potreby môžete k synchronizačnému konektoru pripojiť synchronizačný kábel. Pomocou synchronizačného kábla nepripájajte ďalšiu zábleskovú jednotku pri fotografovaní so synchronizáciou blesku s druhou lamelou uzávierky s namontovanou zábleskovou jednotkou v sánkach na príslušenstvo fotoaparátu.
Riadenie záblesku i-TTL
Keď je záblesková jednotka kompatibilná so systémom kreatívneho osvetlenia nastavená na TTL, fotoaparát automaticky zvolí jeden z nasledujúcich typov riadenia záblesku:
- Doplnkové riadenie záblesku vyvažované meraním i-TTL pre digitálne jednooké zrkadlovky: Záblesková jednotka vyšle sériu takmer neviditeľných predzábleskov (monitorovacích predzábleskov) bezprostredne pred hlavným zábleskom. Predzáblesky odrazené od objektov vo všetkých častiach obrazového poľa zachytí snímač RGB s približne 180 tis. (180 000) pixlami a potom sa analyzujú spolu s informáciou o dosahu zo systému maticového merania expozície s cieľom nastaviť intenzitu záblesku tak, aby sa dosiahlo prirodzené vyváženie medzi hlavným objektom a okolitým osvetlením pozadia. Ak sa použijú objektívy typu G, E alebo D, informácia o vzdialenosti sa zahrnie do výpočtu intenzity záblesku. Presnosť výpočtu možno zvýšiť pri objektívoch bez vstavaného procesora zadaním údajov o objektíve (ohnisková vzdialenosť a svetelnosť objektívu; 0 Objektívy bez vstavaného procesora). Nedostupné pri použití bodového merania expozície.
- Štandardné riadenie záblesku i-TTL pre digitálne jednooké zrkadlovky: Intenzita záblesku sa nastaví tak, aby sa dosiahla štandardná úroveň osvetlenia v obrazovom poli; jas pozadia sa neberie do úvahy. Odporúča sa použiť pri snímkach, na ktorých je hlavný objekt zvýraznený na úkor detailov pozadia, alebo pri použití korekcie expozície. Štandardný záblesk i-TTL pre digitálne jednooké zrkadlovky sa aktivuje automaticky, keď je zvolené bodové meranie expozície.