ISO Duyarlılığı Hakkında

Kameranın ışığa duyarlılığı (ISO duyarlılığı), mevcut ışık miktarına göre ayarlanabilir. Genel olarak, daha yüksek değerlerin seçilmesi, aynı diyafram açıklığında daha yüksek deklanşör hızlarına izin verir. ISO 64 ila 25600 arasındaki ayarlardan birini seçin. ISO 64'ün altında yaklaşık 0,3 ila 1 EV (ISO 32 eşdeğeri) ve ISO 25600'ün üzerinde 0,3 ila 2 EV (ISO 102400 eşdeğeri) arasında genişletilmiş ayarlar da mevcuttur.

ISO Hassasiyetini Ayarlama

S ( Q ) düğmesini basılı tutun ve ana ayar kadranını çevirin.

 • Seçiminiz çekim ekranında ve kontrol panelinde gösterilir.

 • Varsayılan ayarlarda, ISO duyarlılığındaki değişiklikler 1 / 3 EV'lik artışlarla yapılır. Artışların boyutu Özel Ayar b1 [ ISO duyarlılığı adım değeri ] kullanılarak değiştirilebilir.

Yüksek ISO Hassasiyetleri

ISO duyarlılığı ne kadar yüksek olursa, pozlama yapmak için o kadar az ışık gerekir, bu da aydınlatma zayıfken resimlerin çekilmesine izin verir ve nesne hareket halindeyken bulanıklığın önlenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, hassasiyet ne kadar yüksek olursa, resmin rastgele dağılmış parlak pikseller, sis veya çizgiler şeklindeki "gürültüden" etkilenme olasılığının o kadar yüksek olduğunu unutmayın.

 • "Gürültü", yüksek ISO parazit azaltma etkinleştirilerek azaltılabilir. Yüksek ISO kumlanma azaltma, fotoğraf çekimi ve video kayıt menülerindeki [ Yüksek ISO NR ] öğeleri kullanılarak etkinleştirilebilir.

Fotoğraf Çekimi Menüsü [ ISO Duyarlılığı Ayarları ] Seçeneği

ISO duyarlılığı, fotoğraf çekimi menüsündeki [ ISO duyarlılığı ayarları ] öğesi kullanılarak da ayarlanabilir.

Merhaba 0.3–Yüksek 2.0

[ Yüksek 0,3 ] ayarı, ISO 25600'den (ISO 32000 eşdeğeri) yaklaşık 0,3 EV daha yüksek bir ISO duyarlılığına ve yaklaşık 2 EV daha yüksek bir ISO duyarlılığına (ISO 102400 eşdeğeri) [ Yüksek 2.0 ] karşılık gelir. Bu ayarlarda çekilen resimlerin özellikle rastgele dağılmış parlak pikseller, sis veya çizgiler şeklinde "kumlanmaya" eğilimli olduğunu unutmayın.

Düşük 0,3–Düşük 1.0

[ Lo 0.3 ], ISO 64'ün (ISO 50 eşdeğeri) yaklaşık 0,3 EV altında bir ISO duyarlılığına karşılık gelir. [ Lo 1.0 ] yaklaşık olarak ISO 64'ün (ISO 32 eşdeğeri) 1 EV altındadır. Aydınlatma parlak olduğunda daha büyük diyafram açıklıkları veya daha yavaş deklanşör hızları için kullanın. Öne çıkan noktalar aşırı pozlanmış olabilir. Çoğu durumda, ISO [ 64 ] veya üzeri ISO duyarlılıkları önerilir.

Otomatik ISO Hassasiyeti Kontrolü

Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü, kullanıcı tarafından seçilen değerde optimum pozlama elde edilemezse, ISO duyarlılığını otomatik olarak ayarlar. ISO duyarlılığının çok yükseğe çıkarılmasını önlemek için otomatik ISO duyarlılığı kontrolü (100–Yüksek 2.0) için bir üst sınır seçebilirsiniz.

Otomatik ISO Duyarlılığı Kontrolünü Etkinleştirme

 • ISO AUTO (otomatik ISO duyarlılığı kontrolü etkin) ve ISO (otomatik ISO duyarlılığı kontrolü devre dışı) arasından seçim yapmak için S düğmesini basılı tutun ve alt ayar kadranını çevirin.

 • Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü etkinleştirildiğinde, çekim ekranı ISO AUTO'yu ve kontrol panelinde ISO-A'yı gösterecektir. Duyarlılık, kullanıcı tarafından seçilen değerden değiştirildiğinde, ekranlarda ISO duyarlılığı gösterilecektir.

  monitör

  Kontrol Paneli

 • Maksimum hassasiyet, fotoğraf çekimi menüsündeki [ ISO duyarlılığı ayarları ] öğesi kullanılarak ayarlanabilir.

Dikkat: Otomatik ISO Duyarlılığı Kontrolü
 • [ ISO duyarlılığı ] için seçilen değer, [ Maksimum duyarlılık ] için seçilen değerden yüksekse, [ ISO duyarlılığı ] için seçilen değer, otomatik ISO duyarlılığı kontrolü için üst sınır görevi görür.

 • Flaşlı fotoğrafçılık sırasında, deklanşör hızı, Özel Ayarlar e1 [ Flaş senk hızı ] ve e2 [ Flaş deklanşör hızı ] için seçilen değerler tarafından tanımlanan aralıkla sınırlıdır. [ Minimum obtüratör hızı ] için seçilen değer bu aralıkta değilse, Özel Ayar e2 [ Flaş obtüratör hızı ] için seçilen değer etkin minimum obtüratör hızı olur.

 • M modu dışında, videolar otomatik ISO duyarlılığı kontrolü kullanılarak kaydedilir. Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü, video kayıt menüsünde [ ISO duyarlılığı ayarları ] > [ Otomatik ISO kontrolü (M modu) ] için [ AÇIK ] seçilerek M modunda video kaydı için etkinleştirilebilir.