Nikon fotoğraf makineniz için çeşitli aksesuarlar mevcuttur.

Uyumlu Aksesuarlar
 • Kullanılabilirlik ülke veya bölgeye göre değişebilir.

 • En son bilgiler için web sitemize veya broşürlerimize bakın.

Güç kaynakları
 • EN‑EL15c Şarj Edilebilir Li-ion Pil : EN‑EL15c piller, Nikon Z 7II/Z 6II dijital fotoğraf makinelerinde kullanılabilir.

  • EN‑EL15b/EN‑EL15a/EN‑EL15 piller de kullanılabilir. Ancak, tek bir şarjla EN‑EL15c ( Pil Dayanıklılığı ) ile olduğundan daha az resim çekilebileceğini unutmayın.

 • MH‑25a Pil Şarj Cihazı : MH‑25a, EN‑EL15c pilleri şarj etmek için kullanılabilir.

 • MB-N11 Güç Pil Paketi/MB-N10 Pil Paketi : Nikon aynasız fotoğraf makineleri için pil paketleri. Fotoğraf makinesine takılı her ikisi de güç kaynağı olarak iki adede kadar EN‑EL15c şarj edilebilir Li-ion pilin kullanılmasına izin verir.

  • MB-N11, fotoğraf makinesi portre ("uzun") yönde resim çekmek için döndürüldüğünde kullanım için bir deklanşör, ana ve alt ayar kadranları, çoklu seçici ve Fn ve AF-ON düğmeleri ile donatılmıştır.

  • EN-EL15c/EN-EL15a/EN-EL15 pilleri, EN‑EL15c yerine kullanılabilir. Ancak tek bir şarjla çekilebilecek fotoğraf sayısı (yani pilin dayanıklılığı) EN-EL15c'ye ( Pil Dayanıklılığı ) kıyasla düşecektir.

  • Pil paketinin şarj konektörüne bağlı bir EH-7P AC şarj adaptörü, pakete takılı pilleri şarj etmek için kullanılabilir. Bir MB-N11'e bağlandığında, kameraya da güç sağlayabilir.

  • Pil takımının takılması ve çıkarılması ile ilgili bilgiler ve kullanım ve bakım talimatları, ya MB-N10 ile birlikte verilen kılavuzda ya da MB-N11 durumunda, "Opsiyonel MB-N11 Güç Pil Paketleri"nde mevcuttur ( Opsiyonel MB-N11 Güç Pil Paketleri ).

 • EH‑7P AC Şarj Adaptörü : EH‑7P, fotoğraf makinesine takılı pilleri şarj etmek için kullanılabilir.

  • Pil, kamera açıkken şarj olmaz.

  • EN‑EL15a/EN‑EL15 pilleri şarj etmek için kullanılamaz.

  • Şarj AC adaptörü, kameraya güç sağlamak için kullanılabilir; bunu yapmak için kurulum menüsünde [ USB güç dağıtımı ] için [ Etkinleştir ] öğesini seçin. Daha fazla bilgi için, bkz. “USB Güç Dağıtımı” ( USB Güç Dağıtımı ).

 • EP‑5B Güç Konektörü, EH‑5d/EH‑5c/EH‑5b AC Adaptörü : Kameraya uzun süre güç sağlamak için AC adaptörlerini kullanın.

filtreler
 • Lensi korumak için Nötr Renk (NC) filtreleri kullanılabilir.

 • Konu parlak bir ışığa karşı çerçevelendiğinde veya çerçeve içinde parlak bir ışık kaynağı olduğunda filtreler gölgelenmeye neden olabilir. Gölgelenme meydana gelirse filtreler kaldırılabilir.

 • Matris ölçümü, 1× (Y44, Y48, Y52, O56, R60, X0, X1, C‑PL, ND2S, ND4, ND4S, ND8, ND8S, ND400) üzerinde pozlama faktörleri (filtre faktörleri) olan filtrelerde istenen sonuçları vermeyebilir , A2, A12, B2, B8, B12); bunun yerine [ Merkez ağırlıklı ölçüm ] öğesinin seçilmesini öneririz. Ayrıntılar için filtre kılavuzuna bakın.

 • Özel efekt fotoğrafçılığına yönelik filtreler, otomatik netlemeyi veya netleme göstergesini ( I ) etkileyebilir.

Uzak Kablolar

MC‑DC2 Uzak Kablosu (uzunluk 1 m/3 ft 4 inç): Kamera aksesuar terminaline bağlandığında, deklanşörü uzaktan serbest bırakmak için MC‑DC2 kullanılabilir.

USB Kabloları
 • UC‑E24 USB Kablosu : Kameraya bağlantı için C tipi konektöre ve USB cihazına bağlantı için A tipi konektöre sahip bir USB kablosu.

 • UC‑E25 USB Kablosu : İki tip C konektörlü bir USB kablosu.

HDMI Kabloları

HC‑E1 HDMI Kablosu : Fotoğraf makinesine bağlantı için C tipi konektöre ve HDMI cihazlarına bağlantı için A tipi konektöre sahip bir HDMI kablosu.

Sıcak Ayakkabı Adaptörleri

AS‑15 Senk Terminal Adaptörü : Stüdyo flaş ışıklarını veya diğer flaş ekipmanlarını bir senkronizasyon terminali aracılığıyla bağlamak için AS‑15'i kamera bağlantı yuvasına monte edin.

Aksesuar Ayakkabı Kapakları

BS‑1 Aksesuar Yuvası Kapağı : Flaş ünitesi takılı olmadığında aksesuar kızağını koruyan bir kapak.

Gövde Kapakları

BF‑N1 Gövde Kapağı : Gövde kapağı, lens yerinde olmadığında fotoğraf makinesine toz girmesini önler.

Vizör Mercek Aksesuarları

DK‑29 Lastik Vizör lastiği : Kamera vizörüne takılabilen lastik bir vizör lastiği. DK‑29, vizördeki görüntünün daha kolay görülmesini sağlayarak göz yorgunluğunu önler.

Kaldırmak

Yer değiştirmek

Flaş Üniteleri
 • SB-5000, SB-910, SB-900, SB-800, SB-700, SB-600, SB-500, SB-400, SB-300 ve SB-R200 Speedlights : Bu üniteler kameraya monte edilebilir flaşlı fotoğrafçılık için. Bazıları, birden fazla flaş ünitesiyle kamera dışı flaşlı çekim için kablosuz uzaktan kumandayı da destekler.

 • SU-800 Kablosuz Speedlight Komutanı : SB-5000, SB-910, SB-900, SB-800, SB-700, SB-600, SB-500 ve SB-R200 flaş üniteleriyle kullanım için bir kablosuz kumanda. Flaş üniteleri, uzaktan flaş kontrolü için en fazla üç gruba ayrılabilir. SU-800'ün kendisi bir flaşla donatılmamıştır.

Montaj Adaptörleri

FTZ II/FTZ Montaj Adaptörü : NIKKOR F montajlı objektiflerin, değiştirilebilir Z montajlı objektifleri destekleyen dijital fotoğraf makinelerinde kullanılmasına izin veren bir adaptör.

 • Montaj adaptörlerinin takılması, çıkarılması, bakımı ve kullanılması hakkında bilgi için ürün belgelerine bakın.

  • Bağdaştırıcıyı taktıktan sonra istenirse, bağdaştırıcı bağdaştırıcısı sabit yazılımının en son sürümüne güncelleyin. Üretici yazılımı güncellemelerinin gerçekleştirilmesine ilişkin bilgiler, ülkeniz veya bölgeniz için Nikon web sitesinde mevcuttur.

mikrofonlar
 • ME‑1 Stereo Mikrofon : Stereo ses kaydetmek için ME‑1'i kamera mikrofon jakına bağlayın. Harici bir mikrofon kullanmak, otomatik odaklama kullanılarak odak sağlandığında film kaydı sırasında üretilen sesler gibi ekipman gürültüsünü alma olasılığını da azaltır.

 • ME‑W1 Kablosuz Mikrofon : Bir kablosuz Bluetooth mikrofonu. Kamera dışında kayıt için ME‑W1'i kullanın.

Kablosuz Vericiler

WT-7 Kablosuz Verici : Kablosuz bir ağ üzerinden resim yüklemek veya kamerayı Camera Control Pro 2 (ayrı olarak satılır) çalıştıran bir bilgisayardan kontrol etmek için WT-7'yi kullanın. Ayrıca bir bilgisayardan veya akıllı cihazdan uzaktan fotoğraf çekebilir ve bu fotoğraflara göz atabilirsiniz.

 • Kablosuz ağ ve bazı temel ağ bilgisi gerektirir. Kablosuz verici yazılımını en son sürüme güncellediğinizden emin olun.

Kablosuz Uzaktan Kumandalar
 • WR-R11b, WR-R10 ve WR-T10 Kablosuz Uzaktan Kumandalar

  • Aksesuar terminaline bir WR-R11b/WR-R10 kablosuz uzaktan kumanda takıldığında, fotoğraf makinesi bir WR‑T10 kablosuz uzaktan kumanda kullanılarak kablosuz olarak kontrol edilebilir.

  • WR-R11b/WR-R10 kablosuz uzaktan kumandalar, radyo kontrollü flaş ünitelerini kontrol etmek için de kullanılabilir.

  • Birden fazla kamerayı içeren senkronize yayın için, eşleştirilmiş WR-R11b/WR-R10 birimleri takılı birden fazla kamera hazırlayın.

  • WR-R11b/WR-R10'u bağlarken, aksesuar terminali kapağının ve USB ve HDMI konektörlerinin tamamen açık olduğundan emin olun.

 • WR‑1 Kablosuz Uzaktan Kumanda : WR‑1 üniteleri, WR-R11b/WR-R10 veya WR‑T10 kablosuz uzaktan kumandalarla veya WR‑1 üniteleri verici veya alıcı olarak işlev gören diğer WR‑1 uzaktan kumandalarla kullanılır. Kamera aksesuar terminaline bir WR-R11b/WR-R10 veya alıcı olarak yapılandırılmış bir WR‑1 bağlandığında, fotoğraf çekmek ve kamera ayarlarını uzaktan ayarlamak için verici olarak yapılandırılmış ikinci bir WR‑1 kullanılabilir.

  • WR-R10 ile bir kablosuz uzaktan kumanda kullanırken, WR-R10 ve WR‑1 donanım yazılımının en son sürümlere güncellendiğinden emin olun (WR-R10 donanım yazılımı sürüm 3.0 veya üzeri ve WR‑1 donanım yazılımı sürüm 1.0.1) veya daha sonra). Donanım yazılımı güncellemeleri hakkında bilgi için bölgenize ait Nikon web sitesine bakın. WR-R10 için ürün yazılımını sürüm 2.0'dan önceki sürümlerden 3.0 veya sonraki sürümlere güncellerken bir Nikon yetkili servis temsilcisine danışın.

HDMI/USB Kablo Klipsi

Bağlantının yanlışlıkla kesilmesini önlemek için, verilen klipsi USB kablolarına veya isteğe bağlı HDMI kablolarına gösterildiği gibi takın (klipsin tüm üçüncü taraf HDMI kablolarına uymayabileceğini unutmayın).

 • Şekiller USB kablosunu göstermektedir. HDMI kablolarını diğer kanaldan geçirin.

 • Kablo klipsini kullanırken monitörü saklama konumunda tutun.

 • Kabloyu takmadan önce HDMI/USB kablo klipsindeki projeksiyonu kameradaki eşleşen girintiye yerleştirin.

USB kablosu

Aynı anda kullanılan HDMI kablosu ve USB kablosu

Aksesuar Kızağı Kapağını Takma ve Çıkarma

Kapak, gösterildiği gibi ayakkabının içine kayar. Kapağı çıkarmak için kamerayı sıkıca tutun, baş parmağınızla kapağa bastırın ve gösterilen yönde kaydırın.

Opsiyonel MB-N11 Güç Pil Paketleri

MB-N11'in Parçaları: Adlar ve İşlevler

MB-N11'in her bir parçasının adı ve işlevi aşağıda listelenmiştir.

1

Kontak kapağı

MB-N11'in güç/sinyal kontaklarını korur.

2

Sinyal kontakları

-

3

Güç kontakları

-

4

Dikey çekim için çoklu seçici

Özel Ayar f9 [ MB-N11 düğmelerini ata ] kullanılarak seçilen rolü gerçekleştirir.

5

Dikey çekim için AF-ON düğmesi

Özel Ayar f9 veya g7 [ MB-N11 düğmelerini ata ] kullanılarak seçilen rolü gerçekleştirir.

6

Dikey çekim için ana ayar kadranı

Kameradaki eşleştirme kontrolüyle aynı rolü gerçekleştirir.

7

Tutucu-bölme mandalı

“MB-N11'e Pillerin Takılması” (MB-N11'e Pillerin Takılması ) ve “Tutucu-Gövme Kapağı Çıkarsa” ( Tutucu-Bölme Kapağı Çıkarsa ).

8

Tutucu-bölme kapağı

9

Şarj konektörü kapağı

İsteğe bağlı bir EH-7P AC şarj adaptörü bağlanırken kullanılır.

10

Şarj konektörü

11

LED lamba (×2)

Piller şarj olurken yanar.

12

Montaj vidası

MB-N11'i kameraya takarken kullanılır.

13

ek tekerlek

14

Pil yuvası

Pil tutucunun takıldığı yer.

15

Pil tutucu mandalı

Yerleştirildikten sonra pil tutucuyu yerine kilitler.

16

Güç konektörü kapağı

İsteğe bağlı EP‑5B güç konektörleriyle kullanım için.

17

Üçayak soketi

-

18

Pil yuvası kapağı tutucusu

Fotoğraf makinesinden çıkarıldığında fotoğraf makinesi pil yuvası kapağını tutar.

19

Dikey çekim için alt komut kadranı

Kameradaki eşleştirme kontrolüyle aynı rolü gerçekleştirir.

20

Kontrol kilidi

Yanlışlıkla çalıştırmayı önlemek için MB-N11 üzerindeki kontrolleri kilitler.

 • Kontrol kilidi bir güç anahtarı değildir. Kamerayı açmak veya kapatmak için kameradaki güç anahtarını kullanın.

21

Dikey çekim için deklanşör

Kameradaki eşleştirme kontrolüyle aynı rolü gerçekleştirir.

22

Dikey çekim için Fn düğmesi

Özel Ayar f9 veya g7 [ MB-N11 düğmelerini ata ] kullanılarak seçilen rolü gerçekleştirir.

23

Pil Odası A

Bir EN-EL15c şarj edilebilir Li-ion pil içerir.

24

Pil gücü terminalleri (×2)

Bkz. “MB-N11'e Pilleri Takma” (MB-N11'e Pilleri Takma ).

25

Pil Odası B

Bir EN-EL15c şarj edilebilir Li-ion pil içerir.

26

Pil tutucu güç terminalleri

Bkz. “MB-N11'e Pilleri Takma” ( MB-N11'e Pilleri Takma )

27

Pil mandalı

Pili yerleştirdikten sonra A Odasındaki yerine kilitler.

28

Batarya tutucu

Bkz. “MB-N11'e Pilleri Takma” (MB-N11'e Pilleri Takma ).

MB-N11'in takılması

MB-N11'i takmadan önce kamerayı kapatın. Takma işlemi devam ederken istenmeyen çalışmayı önlemek için işlem tamamlanana kadar MB-N11 üzerindeki kontrol kilidini L (kilitli) konumunda bırakın.

 1. Pil paketinden kontak kapağını çıkarın.

  Kontak kapağını güvenli bir yerde saklayın.

 2. Pil yuvası kapağını kameranın altından çıkarın ve MB-N11'deki pil yuvası kapağı tutucusuna yerleştirin.

  Fotoğraf makinesine pil takılıysa çıkarın.

 3. MB-N11'i kameraya takın.

  Pil takımını yerine sabitlemek için bağlantı tekerleğini F LOCK okuyla gösterilen yönde çevirin.

MB-N11'i çıkarma

MB-N11'i çıkarmak için kamerayı kapatın, ardından bağlantı tekerleğini okla gösterilen yönün tersine çevirerek gevşetin. MB-N11'i çıkardıktan sonra, pil yuvası kapağını pil yuvası kapağı tutucusundan çıkarın ve kameraya takın.

 • Pil takımı kullanımda değilken MB-N11 üzerindeki temas kapağını değiştirdiğinizden emin olun.

MB-N11'e Pilleri Takma

MB-N11, iki adede kadar ENEL15c şarj edilebilir Li-ion pil ile kullanılabilir. Pilleri takmadan önce kamerayı kapatın. Piller değiştirilirken istenmeyen çalışmayı önlemek için, değiştirme tamamlanana kadar MB-N11 üzerindeki kontrol kilidini L (kilitli) konumunda bırakmanız gerekecektir.

 1. Tutucu bölmesi mandalını basılı tutarak tutucu bölmesi kapağını gösterilen yönde kaydırın ve ardından kapağı çevirerek açın.

 2. Pil tutucu mandalına gösterilen yönde bastırın ve pil tutucuyu çıkarın.

 3. Pilleri pil yuvasına yerleştirin.

  Pilleri gösterildiği gibi yerleştirin. Pil mandalı, A Odasındaki pil tam olarak takıldığında yerine oturacaktır.

 4. Önce pil tutucu terminallerini takın.

  Pil tutucu mandalına bastırmak için pil tutucunun alt kısmını kullanarak, pil tutucuyu önce oda terminallerine kaydırın. Tutucu tam olarak takıldığında mandal tekrar yerine oturacaktır.

 5. Tutucu-bölme kapağını kapatın ve gösterilen yönde bastırıp kaydırarak mandallayın.

Pilleri Çıkarma

Tutucuyu çıkarın ve ardından pilleri gösterildiği gibi çıkarın.

A Odasındaki Pili Değiştirme
 • A Odasındaki pil, pil yuvasını çıkarmadan değiştirilebilir. Mandal yerine oturduğunda durarak pili haznenin içine kaydırın.

 • Pil, mandala gösterildiği gibi basılarak ve pil tutucudan kaydırılarak çıkarılabilir.

Çekim Sırasında Pilleri Değiştirme

İki pil takıldığında, pili kamerayı kapatmadan A Odasındaki değiştirebilirsiniz. Bunu, kamerayı sürekli olarak uzun süreler boyunca kullanırken faydalı bulabilirsiniz. Pilleri değiştirirken pil tutucu mandalına basmamaya veya pil tutucuyu çıkarmamaya dikkat edin.

Pil Siparişi
 • Yalnızca bir pil kullanıyorsanız, her iki bölmeye de yerleştirilebilir.

 • İki pil takıldığında, önce A Odasındaki pil kullanılacaktır. A Odasındaki pil bittiğinde kamera B Odasındaki pile geçecektir.

AC Şarj Adaptörü Kullanarak Pilleri Şarj Etme

MB-N11'e takılı pilleri şarj etmek için isteğe bağlı EH-7P AC şarj adaptörleri kullanılabilir.

 1. MB‑N11'deki şarj konektörüne bir EH‑7P AC şarj adaptörü bağlayın.

  • Kamerayı kapatın. Fotoğraf makinesi açıkken piller şarj olmaz.

  • Piller, MB-N11'de paket kameradan çıkarıldığında bile şarj edilebilir. Devam etmeden önce kontak kapağını MB-N11'e taktığınızdan emin olun.

 2. Şarj eden AC adaptörünü ev tipi bir elektrik prizine takın.

  • Piller, kamera kapalıyken şarj olur.

  • O anda şarj olan pilin LED lambası, şarj işlemi devam ederken yanacaktır. Şarj tamamlandığında LED lamba söner.

  • Tamamen bitmiş iki pili şarj etmek için gereken süre yaklaşık 5 saat 30 dakikadır.

  • İki pil takılırsa, önce B Odasındaki pil şarj olur.

  • EH-7P'nin şekli, satış yapılan ülke veya bölgeye göre değişir.

 3. Şarj işlemi tamamlandığında, şarj AC adaptörünü çıkarın ve MB-N11'den ayırın.

Pilleri Şarj Etme
 • EH-7P, MB-N11 takılıyken kameranın USB bağlantı noktasına bağlanırsa pilleri şarj etmez. EH-7P'yi MB-N11'deki şarj konektörüne bağlayın.

 • EH‑7P, yalnızca EN‑EL15c ve EN‑EL15b pillerini şarj etmek için kullanılabilir. EN‑EL15a ve EN‑EL15 piller, EH‑7P kullanılarak şarj edilemez. Bunun yerine bir MH-25a pil şarj cihazı kullanın.

 • Pil, örneğin pil uyumlu olmadığı veya pil paketinin sıcaklığı yükseldiği için AC şarj adaptörü kullanılarak şarj edilemiyorsa, LED lamba 30 saniye boyunca hızlı bir şekilde yanıp sönecek ve ardından kapanacaktır.

AC Şarj Adaptörünü Güç Kaynağı Olarak Kullanma

İsteğe bağlı EH-7P AC şarj adaptörleri, MB-N11'in şarj konektörüne bağlıyken kameraya güç sağlayabilir.

Güç kaynağı
 • AC şarj adaptörü, yalnızca A ve B Odalarından birine veya her ikisine pil takılıysa kameraya güç sağlar. EH-7P, EN-EL15c, EN-EL15b, EN-EL15a veya EN-EL15 olduğunda güç sağlar. piller takılır.

 • Pil paketindeki piller, kameraya harici bir güç kaynağı tarafından güç verildiğinde şarj olmaz. Daha fazla bilgi için, bkz. “'Güç Dağıtımı' Karşı 'Şarj Etme'” ( “Güç Dağıtımı” Karşı “Şarj Etme” ).

 1. MB-N11'in şarj konektörüne bir EH-7P AC şarj adaptörü bağlayın.

  Devam etmeden önce kamerayı kapatın.

 2. Şarj AC adaptörünü ev tipi bir elektrik prizine takın.

  EH-7P'nin şekli, satış yapılan ülke veya bölgeye göre değişir.

 3. Kameraya güç beslemesini başlatmak için kamerayı açın ve kurulum menüsünde [ USB güç dağıtımı ] için [ Etkinleştir ] öğesini seçin.

 4. Kameraya güç beslemesini sonlandırmak için, şarj eden AC adaptörünü çıkarın ve MB-N11'den bağlantısını kesin.

İsteğe Bağlı AC Adaptörü ve Güç Konektörü Kullanma

İsteğe bağlı EH‑5d AC adaptörü ve EP‑5B güç konektörü, kameranın uzun süre açık kalması gerektiğinde sabit bir güç kaynağı sağlar. Adaptörü MB-N11 ile kullanırken, EP-5B'yi EH‑5d'ye bağlamadan önce A Odasına yerleştirin.

 • EH‑5d yerine bir EH‑5c veya EH‑5b kullanılabilir.

 • EP-5B yalnızca Hazne A'ya yerleştirilebilir.

 • EP‑5B'yi bağladıktan sonra, MB-N11'deki güç konektörü kapağını açın, güç konektörü kablosunu güç konektörü yuvasından geçecek şekilde konumlandırın ve tutucu-bölme kapağını kapatın.

 • B Odasına pil takmaya gerek yoktur. B Odasına takılan piller, kamera AC adaptörü ve güç konektörü ile çalıştırılırken kullanılmaz.

 • EP-5B, B Odasına bir pil takılıyken takılırsa, pil şarj olmaz ve EP-5B, şarj eden bir AC adaptörü bağlandığında kameraya güç sağlamaz.

MB-N11'deki Pillerin Düzeyini Kontrol Etme

MB-N11 bağlandığında, fotoğraf makinesine güç sağlayan pilin seviyesi, fotoğraf makinesi açıkken çekim ekranında ve kontrol panelinde gösterilir ( Pil Seviyesi ).

 • Halihazırda kullanımda olan pili içeren hazne, çekim ekranında pil seviyesinin yanında bir simge ile gösterilir.

 • Pil yaşı ve kesin pil seviyesi gibi ek bilgiler, kurulum menüsündeki [ Pil bilgisi ] öğesi kullanılarak görüntülenebilir.

Kullanım Önlemleri

MB-N11'i kullanırken aşağıdaki önlemleri alın.

 • Güç/sinyal kontaklarına metal nesnelerle dokunmak kısa devreye neden olabilir; pil takımını saklamadan veya taşımadan önce temas kapağını değiştirin.

 • MB‑N11 kameraya takıldığında veya kameradan çıkarıldığında kamera bellek kartı erişim lambası yanabilir.

 • Fotoğraf makinesini hem MB-N11 hem de isteğe bağlı bir FTZ montaj adaptörü takılıyken kullanırken, tripodları FTZ üzerindeki tripod yuvasına değil, lens veya MB-N11 üzerindeki tripod yuvasına bağlayın.

  Lens

  MB-N11

  STB

 • MB-N11, bir güç anahtarı ile donatılmamıştır. Kamerayı açıp kapatmak için kamera güç anahtarını kullanın.

Kamera Uyarı Mesajları

Kamera aşağıdaki mesajlardan birini görüntülerse, aşağıda açıklanan adımları uygulayın.

 • Kamera, [ Deklanşör devre dışı. Pili şarj edin. ], yedek bir pil takın. Söz konusu pil B Odasına takılmışsa veya tutucuda yalnızca bir pil varsa ve A Odasına takılmışsa, devam etmeden önce fotoğraf makinesini kapatın.

 • Kamera [ Hata. Sıfırlamak için deklanşöre basın. ], deklanşöre basın. Sorun devam ederse veya sık sık tekrar ederse, bir Nikon yetkili servis temsilcisine danışın.

Tutucu Hazne Kapağı Çıkarsa

Tutucu-hazne kapağını hasardan korumak için açıkken kuvvet uygulanırsa yerinden çıkabilir. Tutucu odası kapağı gösterildiği gibi yeniden takılabilir.

 • Tutucu-bölme kapağını yeniden takmadan önce, menteşe görünecek şekilde kapağı kaydırın.

Özellikler

Güç kaynağı

İki adede kadar EN‑EL15c şarj edilebilir Li-ion pil *

 • EN‑EL15b/EN‑EL15a/EN‑EL15 piller de kullanılabilir, ancak tek bir şarjla çekilebilecek resim sayısının veya kaydedilebilecek film çekimi uzunluğunun (pil dayanıklılığı) pilin pil ömründen daha az olduğunu unutmayın. EN-EL15c.

Şarj süresi

Yaklaşık. 5 saat 30 dakika

 • Bir EH-7P AC şarj adaptörü kullanarak iki EN‑EL15c pili şarj etmek için gereken süre. Ortam sıcaklığının 25 °C (77 °F) olduğunu ve pillerin bittiğini varsayar.

 • EN‑EL15a ve EN‑EL15 piller, EH‑7P kullanılarak şarj edilemez. Uyumlu bir pil şarj cihazı kullanın.

Şarj konektörü

USB Tip C. Yalnızca EH‑7P AC şarj adaptörünü bağlamak için kullanılabilir, resim yüklemek veya başka amaçlar için kullanılamaz.

Çalışma sıcaklığı

0 °C–40 °C (+32 °F–104 °F)

Boyutlar (G× Y × D)

Yaklaşık. 138.5 × 113.5 × 76 mm/5,5 × 4,5 × 3 inç, projeksiyonlar hariç

Ağırlık

 • Yaklaşık. 455 g/1 lb 0.1 oz (iki EN‑EL15c pil ile)

 • Yaklaşık. 295 g/10,5 oz (pilsiz)

 • Nikon, bu kılavuzda açıklanan ürünün görünümünü, özelliklerini ve performansını istediği zaman ve önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.

Düşük Ortam Sıcaklıkları

Kamera, kısmen şarj edilmiş pillerle çalıştırıldığında düşük sıcaklıklarda (yaklaşık 10 °C/50 °F veya altı) çalışmayabilir. Soğuk havalarda, kullanmadan önce bir set pili şarj edin ve diğerini gerektiğinde değiştirilmeye hazır, sıcak bir yerde saklayın. Isındıktan sonra, soğuk piller şarjlarının bir kısmını geri kazanabilir.

Pil Paketi ile Pil Dayanıklılığı

İki adet tam şarjlı EN-EL15c pil ile isteğe bağlı bir pil takımının takılması, çekim sayısını ve kaydedilebilecek film çekimi uzunluğunu (pil dayanıklılığı) yalnızca fotoğraf makinesiyle çekilebilecek miktarın yaklaşık 1,9 katı kadar artırır.

Güç Konektörü ve AC Adaptörü Takma

İsteğe bağlı bir güç konektörü ve AC adaptörü takmadan önce kamerayı kapatın.

 1. Pil yuvası ( q ) ve güç konektörü ( w ) kapaklarını açın.
 2. EP‑5B güç konektörünü takın.
  • Konektörü doğru yönde taktığınızdan emin olun.

  • Turuncu pil mandalını bir tarafa basılı tutmak için konektörü kullanarak mandal konektörü yerine kilitleyene kadar konektörü pil yuvasına kaydırın.

 3. Pil yuvası kapağını kapatın.

  Güç konnektörü kablosunu güç konnektörü yuvasından geçecek şekilde konumlandırın ve pil yuvası kapağını kapatın.

 4. EH‑5d/EH‑5c/EH‑5b AC adaptörünü EP‑5B güç konektörüne bağlayın.

  • AC adaptörünün güç kablosunu AC adaptörünün ( e ) üzerindeki AC soketine bağlayın.

  • DC fişini DC IN konektörüne ( r ) takın.

  • Fotoğraf makinesi AC adaptörü ve güç konektörü tarafından çalıştırıldığında bir P simgesi görüntülenir.