Depolamak

Fotoğraf makinesi uzun bir süre kullanılmayacaksa pili çıkarın. Pili çıkarmadan önce kameranın kapalı olduğundan emin olun.

Kamerayı şu durumlarda saklamayın:

 • kötü havalandırılmış veya %60'ın üzerinde neme maruz kalmışsa

 • televizyonlar veya radyolar gibi güçlü elektromanyetik alanlar üreten ekipmanların yanında

 • 50 °C'nin (122 °F) üzerindeki veya -10 °C'nin (14 °F) altındaki sıcaklıklara maruz kalanlar

Temizlik

Prosedür, temizlik gerektiren parçaya göre değişir. Prosedürler aşağıda detaylandırılmıştır.

 • Alkol, tiner veya diğer uçucu kimyasalları kullanmayın.

Kamera Gövdesi

Tozu ve tüyleri temizlemek için bir üfleyici kullanın, ardından yumuşak, kuru bir bezle hafifçe silin. Fotoğraf makinesini plajda veya deniz kenarında kullandıktan sonra, damıtılmış suyla hafifçe nemlendirilmiş bir bezle kumu veya tuzu silin ve fotoğraf makinesini iyice kurulayın.

Önemli : Kameranın içindeki toz veya diğer yabancı maddeler ürünün arızalanmasına neden olabilir. Kameranın içinde yabancı madde bulunmasından kaynaklanan hasarlar garanti kapsamında değildir.

Lens ve Vizör

Bu cam elemanlar kolayca zarar görebilir: bir üfleyici ile tozu ve tüyleri temizleyin. Bir aerosol üfleyici kullanıyorsanız, cam elemanlara zarar verebilecek sıvının boşalmasını önlemek için kutuyu dikey tutun. Parmak izlerini ve diğer lekeleri çıkarmak için, yumuşak bir beze az miktarda lens temizleyici uygulayın ve dikkatli bir şekilde temizleyin.

monitör

Bir üfleyici ile tozu ve tüyleri temizleyin. Parmak izlerini ve diğer lekeleri çıkarırken yüzeyi yumuşak bir bez veya güderi ile hafifçe silin. Hasara veya arızaya neden olabileceğinden basınç uygulamayın.

Görüntü Sensörü Temizleme

Lens değiştirilirken veya gövde kapağı çıkarıldığında kameraya giren kir veya toz, görüntü sensörünün yüzeyine yapışabilir ve fotoğraflarınızı etkileyebilir. “Görüntü sensörünü temizle” seçeneği, tozu çıkarmak için sensörü titreştirir.

Görüntü sensörü herhangi bir zamanda menülerden temizlenebilir veya temizleme, fotoğraf makinesi kapatıldığında otomatik olarak gerçekleştirilebilir. Görüntü sensörü temizliği sorunu çözemezse, bir Nikon yetkili servis temsilcisiyle iletişime geçin.

Menüleri Kullanma

 • Maksimum etki için kamerayı normal yönde tutun (taban aşağı).

 • Ayarlar menüsünde [ Görüntü sensörünü temizle ] öğesini seçin, ardından [ Şimdi temizle ] öğesini vurgulayın ve temizlemeye başlamak için J düğmesine basın.

 • Temizlik devam ederken kamera kontrolleri kullanılamaz. Güç kaynağını çıkarmayın veya bağlantısını kesmeyin.

 • Temizlik tamamlandığında kurulum menüsü görüntülenecektir.

Kapatıldığında Görüntü Sensörünü Temizleme

Seçenek

Açıklama

6

[ Kapatırken temizle ]

Görüntü sensörü, kamera her kapatıldığında kapatma sırasında otomatik olarak temizlenir.

[ Temizlik kapalı ]

Otomatik görüntü sensörü temizleme kapalı.

 1. [ Görüntü sensörünü temizle ] için [ Otomatik temizleme ] öğesini seçin.

  [ Otomatik temizleme ] vurgulandığında 2 düğmesine basılması [ Otomatik temizleme ] seçeneklerini görüntüler.

 2. Bir seçeneği vurgulayın.

  Vurgulanan seçeneği seçmek için J düğmesine basın.

Görüntü Sensörü Temizleme
 • Kamera kontrollerinin kullanılması, güç anahtarının çalışmasına yanıt olarak başlatılan herhangi bir görüntü sensörü temizliğini kesintiye uğratır.

 • Görüntü sensörü temizliği arka arkaya birkaç kez gerçekleştirilirse, kameranın dahili devresini korumak için görüntü sensörü temizliği geçici olarak devre dışı bırakılabilir. Kısa bir beklemeden sonra tekrar temizlik yapılabilir.

Manuel Temizleme

Görüntü sensörü temizliği kullanılarak görüntü sensöründeki yabancı maddeler giderilemiyorsa, sensör aşağıda açıklandığı gibi manuel olarak temizlenebilir. Ancak sensörün son derece hassas olduğunu ve kolayca zarar görebileceğini unutmayın; manuel temizlemenin yalnızca Nikon yetkili servis temsilcisi tarafından yapılmasını öneririz.

 1. Kamerayı kapatın ve lensi çıkarın.

 2. Kamerayı ışığın kameraya girebileceği şekilde tutarak görüntü sensöründe toz veya tüy olup olmadığını inceleyin.

  Herhangi bir yabancı cisim yoksa Adım 4'e geçin.

 3. Bir üfleyici ile sensördeki tozu ve tüyleri temizleyin.
  • Üfleyici fırça kullanmayın. Kıllar sensöre zarar verebilir.

  • Üfleyici ile çıkarılamayan kirler yalnızca Nikon yetkili servis personeli tarafından temizlenebilir. Hiçbir koşulda sensöre dokunmamalı veya silmemelisiniz.

 4. Lensi veya verilen gövde kapağını değiştirin.

Görüntü Sensöründe Yabancı Madde

Lensler veya gövde kapakları çıkarıldığında veya değiştirilirken kameraya giren yabancı maddeler (veya nadir durumlarda kameranın kendisinden yağlayıcı veya ince parçacıklar), belirli koşullar altında çekilen fotoğraflarda görünebileceği yerlerde görüntü sensörüne yapışabilir. Gövde kapağını takarken veya lensleri değiştirirken yabancı maddelerin girmesini önlemek için tozlu ortamlardan kaçının ve kamera yuvasına, lens yuvasına veya gövde kapağına yapışmış olabilecek tüm toz ve diğer yabancı maddeleri çıkardığınızdan emin olun. Hiçbir lens yerinde olmadığında kamerayı korumak için ürünle birlikte verilen gövde kapağını değiştirdiğinizden emin olun. Görüntü sensörü temizleme seçeneği ( Menüleri Kullanma ) kullanılarak çıkarılamayan yabancı maddelerle karşılaşırsanız, görüntü sensörünü “Manuel Temizleme” ( Manuel Temizleme ) bölümünde açıklandığı gibi temizleyin veya sensörü yetkili Nikon servis personeline temizletin. Sensör üzerindeki yabancı madde varlığından etkilenen fotoğraflara, bazı görüntüleme uygulamalarında bulunan temiz görüntü seçenekleri kullanılarak rötuş yapılabilir.

Kamera ve Aksesuarların Bakımı

Kamera hassas bir cihazdır ve düzenli servis gerektirir; Nikon, fotoğraf makinesinin her 1-2 yılda bir kontrol edilmesini ve her üç ila beş yılda bir servise gönderilmesini önerir (bu hizmetler için ücret alındığını unutmayın).

 • Kamera profesyonelce kullanılıyorsa, sık sık inceleme ve servis yapılması özellikle önerilir.

 • Lensler veya isteğe bağlı flaş üniteleri gibi kamerayla düzenli olarak kullanılan tüm aksesuarlar, kamera incelenirken veya servise alınırken dahil edilmelidir.