Titreşim azaltmanın etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceğini seçin. Mevcut seçenekler lense göre değişir.

Seçenek

Tanım

C

[ Normal ]

Statik nesneleri fotoğraflarken gelişmiş titreşim azaltma için seçin.

D

[ Spor ]

Hızlı ve tahmin edilemez şekilde hareket eden sporcuları ve diğer konuları fotoğraflarken seçin.

[ Kapalı ]

Titreşim azaltma devre dışı.

Dikkat: Titreşim Azaltma Kullanımı
  • Titreşim azaltma bazı lenslerde kullanılamayabilir.

  • Çekimden önce ekrandaki görüntünün sabitlenmesini beklemenizi öneririz.

  • Titreşim azaltmayı destekleyen lensler için [ Normal ] seçildiğinde, deklanşör serbest bırakılmadan önce vizördeki görüntü titreyebilir, ancak bu titreşim azaltmanın gerçekleştirilme şeklinin doğal bir sonucudur ve bir arıza olduğunu göstermez. Hareketi dikkat dağıtıcı bulursanız [ Sport ] veya [ Off ] kullanılabilir.

  • Kaydırmalı çekimler için [ Normal ] veya [ Spor ] önerilir. [ Normal ] ve [ Spor ] modlarında, titreşim azaltma yalnızca pan parçası olmayan hareket için geçerlidir. Örneğin, kamera yatay olarak kaydırılırsa, titreşim azaltma yalnızca dikey sarsıntıya uygulanır.

  • [ Normal ] ve [ Spor ], fotoğraf makinesi bir tripod veya monopod üzerine monte edilmişse de önerilir. Ancak, çekim koşullarına bağlı olarak bazı tripodlarda [ Kapalı ] seçeneğinin daha iyi bir seçim olabileceğini unutmayın. Ayarlar lensten lense değişebilir; daha fazla bilgi için lens belgelerine bakın.

  • İsteğe bağlı bir FTZ II/FTZ montaj adaptörü aracılığıyla titreşim azaltma anahtarına sahip bir F montajlı lens takılırsa, [ Titreşim azaltma ] grileşir ve kullanılamaz. Titreşim azaltma için lens anahtarını kullanın.