Izberite način AF in območja AF. Način AF določa, kako fotoaparat izostri v načinu samodejnega ostrenja, način območja AF pa, kako fotoaparat izbere točko ostrenja za samodejno ostrenje.

Izbira načina AF

Držite gumb za način AF in zavrtite gumb za glavne ukaze. Razpoložljive možnosti se razlikujejo glede na nastavitve fotoaparata.

Možnost

Opis

AF‑A

[ Samodejni preklop načina AF ]

Fotoaparat uporablja AF-S pri fotografiranju mirujočih motivov in AF-C pri fotografiranju motivov v gibanju.

  • Ta možnost je na voljo samo med fotografiranjem.

AF‑S

[ Enojni AF ]

Uporabite pri mirujočih predmetih. Izostritev se zaklene, ko je gumb za sprostitev sprožilca pritisnjen do polovice.

AF‑C

[ Neprekinjeno AF ]

Za premikajoče se predmete. Fotoaparat nenehno prilagaja izostritev glede na spremembe razdalje do motiva, medtem ko je sprožilec pritisnjen do polovice.

AF‑F

[ Stalni AF ]

Fotoaparat nenehno prilagaja izostritev glede na gibanje motiva ali spremembe kompozicije. Ko sprožilec pritisnete do polovice, se točka ostrenja spremeni iz rdeče v zeleno in ostrenje se zaklene.

  • Ta možnost je na voljo samo med snemanjem filma.

Izbira načina AF-Area Mode

Držite gumb za način AF in zavrtite gumb za podukaze. Razpoložljive možnosti se razlikujejo glede na način AF.

Fotografiranje z iskalom

Možnost

Opis

[ Enotočkovni AF ]

Kamera izostri točko, ki jo izbere uporabnik.

  • Uporabite pri mirujočih predmetih.

[ AF z dinamičnim območjem (9 točk) ]/
[ AF z dinamičnim območjem (21 točk) ]/
[ AF z dinamičnim območjem (51 točk) ]

Kamera izostri točko, ki jo izbere uporabnik; če subjekt za kratek čas zapusti izbrano točko, bo fotoaparat izostril na podlagi informacij iz okoliških točk ostrenja. Ta možnost je na voljo, ko je za način AF izbran AF‑A ali AF‑C .

  • Izberite za motive, ki se premikajo nepredvidljivo. Večje kot je število točk ostrenja, širše je območje, uporabljeno za ostrenje.

[ 3D-sledenje ]

Uporabnik izbere fokusno točko; medtem ko je gumb za sprostitev sprožilca pritisnjen do polovice, bo fotoaparat sledil subjektom, ki zapustijo izbrano točko ostrenja, in po potrebi izbral nove točke ostrenja. Ta možnost je na voljo, ko je za način AF izbran AF‑A ali AF‑C .

  • Uporabite za subjekte, ki se neenakomerno premikajo z ene strani na drugo (npr. teniški igralci).

[ AF s skupinskim območjem ]

Kamera izostri s skupino točk ostrenja, ki jih izbere uporabnik. Prednost imajo obrazi, ki jih zazna kamera, če obstajajo.

  • Izberite za hitre posnetke, subjekte, ki so v gibanju, in druge subjekte, ki jih je težko fotografirati z uporabo [ Enotočkovni AF ].

[ AF s samodejnim območjem ]

Kamera samodejno zazna motiv in izbere točko ostrenja. Če je zaznan obraz, bo fotoaparat dal prednost motivu portreta.

Pogled v živo

Možnost

Opis

3

[ Pinpoint AF ]

Z območjem ostrenja, ki je manjše od tistega, ki se uporablja za [ Single-point AF ], se natančno ostrenje uporablja za natančno ostrenje na izbranem mestu v kadru.

  • Priporočljivo je za posnetke statičnih predmetov, kot so zgradbe, fotografiranje izdelkov v studiu in bližnji posnetki.

  • Ta možnost je na voljo le, če je kot način AF za fotografiranje izbran AF‑S .

d

[ Enotočkovni AF ]

Kamera izostri točko, ki jo izbere uporabnik.

  • Uporabite pri mirujočih predmetih.

f

[ Široki AF (S) ]

Kot pri [ Single-point AF ], le da fotoaparat izostri širše območje.

  • Izberite za hitre posnetke, subjekte, ki so v gibanju, in druge subjekte, ki jih je težko fotografirati z uporabo [ Enotočkovni AF ].

g

[ Široki AF (L) ]

e

[ AF z dinamičnim območjem ]

Kamera izostri točko, ki jo izbere uporabnik. Če subjekt za kratek čas zapusti izbrano točko, bo fotoaparat izostril na podlagi informacij iz okoliških točk ostrenja.

  • Uporabite za fotografije športnikov in drugih aktivnih motivov, ki jih je težko kadrirati z uporabo [ Single-point AF ].

  • Ta možnost je na voljo le, če je kot način AF za fotografiranje izbran AF‑A ali AF‑C .

h

[ AF s samodejnim območjem ]

Kamera samodejno zazna motiv in izbere območje ostrenja.

  • Uporabite ga ob priložnostih, ko nimate časa, da bi sami izbrali točko ostrenja, za portrete ali za hitre posnetke in druge fotografije v trenutku.

  • Če je med fotografiranjem v pogledu v živo zaznan portretni subjekt, se okoli obraza motiva prikaže jantarna obroba, ki označuje točko ostrenja. Če fotoaparat zazna oči motiva, se namesto tega okoli očesa prikaže jantarna obroba (AF z zaznavanjem obraza/oči).

Ročna izbira točke ostrenja

Ko je za način AF-area izbrana možnost, ki ni [ Auto-area AF ], lahko točko ostrenja izberete ročno. Pritisnite večnamenski izbirnik gor, dol, levo ali desno ( 1342 ) ali diagonalno, da izberete točko ostrenja.

Zaklepanje izbire fokusne točke

Izbiro točke ostrenja lahko zaklenete tako, da zaklep izbirnika ostrenja zavrtite v položaj “ L ”. Izbiro točke ostrenja lahko znova omogočite tako, da ključavnico zavrtite na I .