Izbira načina ostrenja

Zavrtite izbirnik načina ostrenja na AF , da izberete samodejno ostrenje, ali na M , da izberete ročno ostrenje.

Med fotografiranjem z iskalom fotoaparat izostri z 51 točkami ostrenja.

Način samodejnega ostrenja

Izberite način ostrenja fotoaparata v načinu samodejnega ostrenja.

Fotografiranje z iskalom

Možnost

Opis

AF‑A

[ Samodejni preklop načina AF ]

Fotoaparat uporablja AF-S pri fotografiranju mirujočih motivov in AF-C pri fotografiranju motivov v gibanju.

AF‑S

[ Enojni AF ]

Za stacionarne predmete. Izostritev se zaklene, ko gumb za sprostitev sprožilca pritisnete do polovice. Pri privzetih nastavitvah se sprožilec lahko sprosti le, ko je prikazan indikator izostritve ( I ) ( prioriteta izostritve ).

AF‑C

[ Neprekinjeno AF ]

Za premikajoče se predmete. Fotoaparat neprekinjeno ostri, medtem ko je gumb za sprostitev sprožilca pritisnjen do polovice; če se subjekt premakne, bo fotoaparat vključil predvideno sledenje ostrenja , da predvidi končno razdaljo do motiva in po potrebi prilagodi ostrenje. Pri privzetih nastavitvah se sprožilec lahko sprosti, ne glede na to, ali je subjekt izostren ali ne ( prednost sprožitve ).

Sledenje s predvidevanjem ostrenja

Če je za način AF izbran AF-C ali če je izbran AF-A in fotoaparat fotografira z uporabo AF-C , bo fotoaparat sprožil sledenje izostritve s predvidevanjem, če se motiv premakne proti fotoaparatu ali stran od njega, medtem ko je gumb za sprostitev sprožilca je pritisnjen do polovice ali je pritisnjen gumb AF‑ON . To omogoča fotoaparatu, da sledi ostrenju, medtem ko poskuša predvideti, kje bo motiv, ko se sprožilec sprosti.

Fotografiranje v pogledu v živo

Možnost

Opis

AF‑A

[ Samodejni preklop načina AF ]

Fotoaparat samodejno izbere AF‑S , ko motiv miruje, in AF‑C , ko se subjekt premika.

  • Ta možnost je na voljo samo med fotografiranjem.

AF‑S

[ Enojni AF ]

Za stacionarne predmete. Pritisnite gumb za sprostitev sprožilca do polovice, da izostrite. Če fotoaparat lahko izostri, se točka ostrenja spremeni iz rdeče v zeleno; ostrenje se bo zaklenilo, medtem ko je gumb za sprostitev sprožilca pritisnjen do polovice. Če fotoaparat ne uspe izostriti, bo točka ostrenja utripala rdeče.

  • Pri privzetih nastavitvah se sprožilec lahko sprosti le, če fotoaparat lahko izostri (prioriteta ostrenja).

AF‑C

[ Neprekinjeno AF ]

Za premikajoče se predmete. Fotoaparat neprekinjeno ostri, medtem ko je gumb za sprostitev sprožilca pritisnjen do polovice; če se motiv premika, bo kamera predvidela končno razdaljo do motiva in po potrebi prilagodila fokus.

  • Pri privzetih nastavitvah se sprožilec lahko sprosti, ne glede na to, ali je motiv izostren ali ne (prednost sprožitve).

AF‑F

[ Stalni AF ]

Fotoaparat nenehno prilagaja izostritev glede na gibanje motiva ali spremembe kompozicije. Ko sprožilec pritisnete do polovice, se točka ostrenja spremeni iz rdeče v zeleno in ostrenje se zaklene.

  • Ta možnost je na voljo samo med snemanjem.

Izbira načina samodejnega ostrenja

Če želite izbrati način samodejnega ostrenja, držite gumb za način AF in zavrtite gumb za glavne ukaze.

  • Med fotografiranjem z iskalom je izbrani način AF prikazan na nadzorni plošči in v iskalu.

  • Med fotografiranjem in snemanjem v pogledu v živo je izbrani način AF prikazan na zaslonu.

Način AF-Area

Izberite, kako fotoaparat izbere točko ostrenja za samodejno ostrenje.

Fotografiranje z iskalom

Možnost

Opis

[ Enotočkovni AF ]

Izberite točko ostrenja ( Izbira točke ostrenja ); fotoaparat bo izostril motiv samo v izbrani točki ostrenja. Uporabite pri mirujočih predmetih.

[ AF z dinamičnim območjem (9 točk) ]/[ AF z dinamičnim območjem (21 točk) ]/ [ AF z dinamičnim območjem (51 točk) ]

Izberite točko ostrenja. V načinih ostrenja AF‑A in AF‑C bo fotoaparat izostril na podlagi informacij iz okoliških točk ostrenja, če subjekt za kratek čas zapusti izbrano točko. Število točk ostrenja se razlikuje glede na izbrani način:

  • [ AF z dinamičnim območjem (9 točk) ]: izberite, kdaj je čas za kompozicijo fotografije ali ko fotografirate subjekte, ki se premikajo predvidljivo (npr. tekače ali dirkalne avtomobile na stezi).

  • [ AF z dinamičnim območjem (21 točk) ]: izberite pri fotografiranju motivov, ki se nepredvidljivo premikajo (npr. igralci na nogometni tekmi).

  • [ AF z dinamičnim območjem (51 točk) ]: Izberite, ko fotografirate motive, ki se hitro premikajo in jih ni mogoče enostavno uokviriti v iskalu (npr. ptice).

[ 3D-sledenje ]

Izberite točko ostrenja. Medtem ko je sprožilec pritisnjen do polovice v načinih ostrenja AF‑A in AF‑C , bo fotoaparat uporabil vseh 51 točk ostrenja za sledenje motivom, ki zapustijo izbrano točko, in po potrebi izbral nove točke.

  • Uporabite za hitro sestavljanje slik s subjekti, ki se neenakomerno premikajo z ene strani na drugo (npr. teniški igralci).

  • Če motiv zapusti iskalo, umaknite prst s sprožilca in ponovno sestavite fotografijo z motivom v izbrani točki ostrenja.

[ AF s skupinskim območjem ]

Kamera izostri s skupino točk ostrenja, ki jih izbere uporabnik, kar zmanjša tveganje, da bi kamera izostrila ozadje namesto glavnega motiva.

  • Uporabite za hitre posnetke ali fotografije premikajočih se predmetov, ki jih je težko kadrirati z možnostjo [ Enotočkovni AF ].

  • Zaznavanje obrazov je omogočeno. Kamera daje prednost vsem zaznanim obrazom.

[ AF s samodejnim območjem ]

Kamera samodejno zazna motiv in izbere točko ostrenja.

  • Če je zaznan obraz, bo fotoaparat dal prednost portretiranemu motivu (AF z zaznavanjem obraza). To vam omogoča, da se osredotočite na kompozicijo in obrazno mimiko, tudi če je subjekt v gibanju ( AF z zaznavanjem obraza/oči ).

  • Uporabite ga ob priložnostih, ko nimate časa, da bi sami izbrali točko ostrenja, za portrete ali hitre fotografije in druge fotografije v trenutku.

  • Ko je za način samodejnega ostrenja izbran AF-S , so aktivne točke ostrenja na kratko označene, potem ko fotoaparat izostri. Ko je izbran AF-C ali ko je izbran AF-A in so fotografije posnete z uporabo AF-C , je prikazana samo glavna točka ostrenja.

Način AF-Area

Način delovanja s področjem AF je prikazan na nadzorni plošči in v iskalu.

Način delovanja s področjem AF

Nadzorna plošča

Iskalo

Prikaz točke ostrenja iskala (med izbiro)

[ Enotočkovni AF ]

[ AF z dinamičnim območjem (9 točk) ] *

[ AF z dinamičnim območjem (21 točk) ] *

[ AF z dinamičnim območjem (51 točk) ] *

[ 3D-sledenje ]

[ AF s skupinskim območjem ]

[ AF s samodejnim območjem ]

  • V iskalu je prikazana samo aktivna točka ostrenja. Preostale točke ostrenja zagotavljajo informacije za pomoč pri ostrenju.

3D-sledenje

Ko je [ 3D-sledenje ] izbrano za način AF-area, fotoaparat shrani barve v območju, ki obdaja točko ostrenja v trenutku, ko je sprožilec pritisnjen do polovice. Posledično 3D-sledenje morda ne bo dalo želenih rezultatov pri motivih, ki so podobni barvi ozadju ali ki zasedajo zelo majhno območje okvirja.

Hitra izbira točke ostrenja

Za hitrejšo izbiro točke ostrenja izberite [ Vsaka druga točka ] za nastavitev po meri a6 [ Uporabljene točke ostrenja ], da uporabite samo četrtino razpoložljivih točk ostrenja.

AF‑S/AF‑I telepretvorniki

Če je izbran [ 3D-tracking ] ali [ Auto-area AF ] za način AF-area, ko je uporabljen telekonverter AF-S/AF-I, bo [ Single-point AF ] samodejno izbran pri kombiniranih zaslonkah, počasnejših od f/ 5.6.

Fotografiranje v pogledu v živo

Možnost

Opis

3

[ Pinpoint AF ]

Priporočljivo za posnetke statičnih predmetov, kot so zgradbe, fotografiranje izdelkov v studiu ali bližnji posnetki. Uporabite za natančno ostrenje na izbrani točki v kadru, ki je manjša od točke ostrenja za [ Single-point AF ]. Ta možnost je na voljo samo, če je med fotografiranjem za način AF izbran AF‑S . Ostrenje je lahko počasnejše kot pri [ Enotočkovni AF ].

d

[ Enotočkovni AF ]

Kamera izostri točko, ki jo izbere uporabnik. Uporabite pri mirujočih predmetih.

f

[ Široki AF (S) ]

Kar zadeva [ Single-area AF ], le da fotoaparat izostri širše območje, so območja ostrenja za [ Wide-area AF (L) ] večja od tistih za [ Wide-area AF (S) ]. Uporabite za posnetke ali fotografije premikajočih se subjektov, ki jih je težko kadrirati z uporabo [ Enotočkovni AF ], ali med snemanjem videoposnetkov za gladko ostrenje pri premikanju ali nagibu ali snemanju premikajočih se predmetov. Če izbrano območje ostrenja vsebuje motive na različnih razdaljah od fotoaparata, bo fotoaparat dodelil prednost najbližjemu subjektu.

g

[ AF s širokim območjem (L) ]

e

[ AF z dinamičnim območjem ]

Kamera izostri točko, ki jo izbere uporabnik. Če subjekt za kratek čas zapusti izbrano točko, bo fotoaparat izostril na podlagi informacij iz okoliških točk ostrenja.

  • Uporabite za fotografije športnikov in drugih aktivnih subjektov, ki jih je težko kadrirati z uporabo [ Enotočkovni AF ].

  • Ta možnost je na voljo le, če je za način samodejnega ostrenja med fotografiranjem izbran AF‑A ali AF‑C .

h

[ AF s samodejnim območjem ]

Kamera samodejno zazna motiv in izbere območje ostrenja.

  • Uporabite ga ob priložnostih, ko nimate časa, da bi sami izbrali točko ostrenja, za portrete ali za hitre posnetke in druge fotografije v trenutku.

  • Če je med fotografiranjem v pogledu v živo zaznan portretni subjekt, se okoli obraza motiva prikaže jantarna obroba, ki označuje točko ostrenja. Če fotoaparat zazna oči motiva, se namesto tega okoli očesa prikaže jantarna obroba (AF z zaznavanjem obraza/oči). To vam omogoča, da se pri fotografiranju aktivnih portretnih motivov osredotočite na kompozicijo in izraz motiva ( AF z zaznavanjem obraza/oči ).

  • Sledenje temi ( Subject Tracking AF ) lahko aktivirate s pritiskom na gumb J

Uporaba samodejnega ostrenja v pogledu v živo
  • Kamera morda ne bo mogla izostriti, če:

    • Motiv vsebuje črte, vzporedne z dolgim robom okvirja

    • Predmetu manjka kontrasta

    • Predmet v točki ostrenja vsebuje območja z močno kontrastno svetlostjo

    • Točka ostrenja vključuje nočno točkovno osvetlitev ali neonski znak ali drug vir svetlobe, ki spreminja svetlost

    • Utripanje ali trakovi se pojavijo pri fluorescenčni svetlobi, svetlobi z živosrebrnimi hlapi, natrijevimi hlapi ali podobni svetlobi

    • Uporablja se križni (zvezdasti) filter ali drug poseben filter

    • Predmet je videti manjši od točke ostrenja

    • Na motivu prevladujejo pravilni geometrijski vzorci (npr. žaluzije ali vrsta oken v nebotičniku)

    • Predmet se premika

  • Med ostrenjem fotoaparata se lahko zaslon posvetli ali potemni.

  • Točka ostrenja je lahko včasih prikazana zeleno, ko fotoaparat ne more izostriti.

  • Uporabite objektiv AF‑S ali AF‑P. Želenih rezultatov morda ne boste dosegli z drugimi objektivi ali telekonverterji.

s : Sredinska točka ostrenja

V vseh načinih delovanja z območjem AF, razen v [ Auto-area AF ], se v točki ostrenja pojavi pika, ko je v središču okvirja.

Hitra izbira točke ostrenja

Za hitrejšo izbiro točke ostrenja izberite [ Every other point ] za nastavitev po meri a6 [ Focus points used ], da uporabite samo četrtino razpoložljivih točk ostrenja (število točk, ki so na voljo za [ Pinpoint AF ] in [ Wide-area AF ( L) ] se ne spremeni).

Izbira načina AF-Area Mode

Če želite izbrati način območja AF, držite gumb za način AF in zavrtite gumb za podukaze.

  • Med fotografiranjem z iskalom je izbrani način območja AF prikazan na nadzorni plošči in v iskalu.

  • Med fotografiranjem in snemanjem v pogledu v živo je izbrani način območja AF prikazan na zaslonu.

AF z zaznavanjem obraza/oči

Ko je [ Auto-area AF ] izbrano za način AF-area, imate možnost omogočiti AF z zaznavanjem obrazov, kar omogoča fotoaparatu, da zazna obraze človeških portretnih oseb. AF z zaznavanjem obraza/oči, pri katerem fotoaparat zazna obraze in oči, je na voljo med fotografiranjem v pogledu v živo. AF z zaznavanjem obraza in oči je mogoče konfigurirati z nastavitvijo po meri a5 [ Auto-area AF zaznavanje obraza/oči ].

Fotografiranje z iskalom

  • Če je izbrana možnost [ Face and eye detection on ] ali [ Face detection on ], bo fotoaparat dodelil prednost izostritve obrazom katerega koli portretnega subjekta, ki ga zazna.

  • Če subjekt pogleda proč, potem ko je zaznan njegov obraz, se bo točka ostrenja premaknila in sledila njegovemu gibanju.

  • Med predvajanjem lahko povečate obraz, ki je uporabljen za ostrenje, tako da pritisnete gumb J

Fotografiranje v pogledu v živo

  • Če je izbrana možnost [ Face and eye detection on ] in je zaznan portretni motiv, se okoli obraza motiva prikaže jantarna obroba, ki označuje točko ostrenja. Če fotoaparat med fotografiranjem v pogledu v živo zazna oči motiva, bo obroba namesto tega prikazana okoli enega ali drugega očesa.

  • Obrazi, zaznani, ko je izbrana možnost [ Face detection on ], so podobno označeni z oranžnim robom.

  • Če je za način AF izbran AF‑S ali če je izbran AF-A in fotoaparat fotografira z uporabo AF-S , se točka ostrenja obarva zeleno, ko fotoaparat izostri.

  • Če je zaznanih več kot en portretni motiv ali več kot eno oko, se bosta na točki ostrenja prikazali ikoni e in f , točko ostrenja pa boste lahko postavili na drug obraz ali oko s pritiskom na 4 ali 2 .

  • Če subjekt pogleda proč, potem ko je zaznan njegov obraz, se bo točka ostrenja premaknila in sledila njegovemu gibanju.

  • Med predvajanjem lahko povečate obraz ali oko, ki se uporablja za ostrenje, tako da pritisnete J .

AF z zaznavanjem obraza/oči
  • Med snemanjem filma zaznavanje oči ni na voljo.

  • Zaznavanje oči in obraza morda ne bo delovalo po pričakovanjih, če:

    • subjektov obraz zavzema zelo velik ali zelo majhen delež kadra,

    • subjektov obraz je premočno ali preslabo osvetljen,

    • subjekt nosi očala ali sončna očala,

    • subjektov obraz ali oči so zakriti z lasmi ali drugimi predmeti, oz

    • subjekt se med fotografiranjem pretirano premika.

AF s sledenjem motivu

Če je [ Auto-area AF ] izbrano za način AF-area med pogledom v živo, lahko pritisnete J , da omogočite sledenje izostritvi. Točka ostrenja se bo spremenila v namerilni križ; postavite namerilni križ nad tarčo in pritisnite gumb AF‑ON ali ponovno pritisnite J , da začnete sledenje. Točka ostrenja bo sledila izbranemu motivu med premikanjem skozi okvir. Če želite končati sledenje, tretjič pritisnite J Za izhod iz načina sledenja predmetu pritisnite gumb W ( Y ).

Sledenje predmetu

Fotoaparat morda ne bo mogel slediti motivom, če se hitro premikajo, zapuščajo okvir ali jih zakrivajo drugi predmeti, vidno spreminjajo velikost, barvo ali svetlost ali so premajhni, preveliki, presvetli, pretemni ali podobno. barvo ali svetlost ozadja.

Izbira fokusne točke

Razen ko je [ Auto-area AF ] izbran za način AF-area, je točko ostrenja mogoče izbrati ročno, kar omogoča sestavo fotografij tako, da je motiv postavljen skoraj kjerkoli v okvirju.

  1. Odstranite zaklep izbirnika ostrenja.

    Obrnite zaklep izbirnika izostritve na I .

  2. Z večnamenskim izbirnikom izberite točko ostrenja, ko je vklopljen časovnik stanja pripravljenosti.

    • Med fotografiranjem z iskalom lahko izbirate med 51 točkami ostrenja.

    • Med ogledom v živo lahko točko ostrenja postavite kamor koli v okvir.

    • Središčno točko ostrenja lahko izberete s pritiskom na J

    • Zaklep izbirnika izostritve lahko po izbiri obrnete v zaklenjen položaj ( L ), da preprečite spremembo izbrane točke izostritve, ko pritisnete večnamenski izbirnik.

Zaklepanje fokusa

Če vaš subjekt ne bo v izbrani točki ostrenja v končni kompoziciji ali če fotoaparat ne more izostriti izbranega motiva, pritisnite gumb A , da zaklenete izostritev na želeni razdalji, preden znova sestavite posnetek ( Zaklepanje izostritve ).

Do dobrih rezultatov s samodejnim ostrenjem

Fotoaparat morda ne bo mogel izostriti pod spodaj navedenimi pogoji, v tem primeru je sprožilec morda onemogočen ali pa so slike neizostrene, kar je posledica tega, da fotoaparat prikazuje indikator izostritve ( I ) – ali v pogledu v živo, pri čemer je točka ostrenja prikazana v zeleni barvi – ko subjekt ni izostren. Izostrite ročno ali uporabite zaklepanje izostritve, da izostrite drug predmet na enaki razdalji.

  • Med subjektom in ozadjem je malo kontrasta, kar se lahko zgodi, če je subjekt fotografiran ob steni brez značilnosti ali če je ozadje iste barve kot motiv.

  • Točka ostrenja vsebuje predmete na različnih razdaljah od kamere, kot se lahko zgodi, če je subjekt v kletki.

  • V motivu prevladujejo pravilni geometrijski vzorci, kot so vrste oken v nebotičniku.

  • Točka ostrenja vsebuje območja z močno kontrastno svetlostjo, kar se lahko zgodi, če je motiv napol v senci.

  • Predmeti v ozadju so videti večji od glavnega subjekta, kar se lahko zgodi, če je zgradba v kadru za motivom.

  • Motiv vsebuje veliko drobnih podrobnosti, kot je lahko v primeru, ko je motiv polje rož.

Ročno ostrenje

Ročno ostrenje je na voljo za objektive, ki ne podpirajo samodejnega ostrenja (objektivi NIKKOR brez AF) ali kadar samodejno ostrenje ne daje želenih rezultatov.

  • Objektivi AF : Nastavite stikalo za način ostrenja objektiva (če je prisotno) in izbirnik načina ostrenja fotoaparata na M .

  • Leče z ročnim ostrenjem : Ročno ostrenje.

Za ročno ostrenje prilagodite obroč za ostrenje objektiva, dokler slika, prikazana na prozornem mat polju v iskalu, ni izostrena.

Objektivi AF

Ne uporabljajte leč AF, če je stikalo za način ostrenja objektiva nastavljeno na M in izbirnik načina ostrenja fotoaparata na AF . Neupoštevanje tega varnostnega ukrepa lahko poškoduje fotoaparat ali objektiv. To ne velja za objektive AF‑S in AF‑P, ki jih je mogoče uporabljati v načinu M , ne da bi izbirnik načina ostrenja fotoaparata nastavil na M .

Elektronski daljinomer

Indikatorje izostritve ( I ) v iskalu in na zaslonu lahko uporabite za potrditev, ali je subjekt v izbrani točki ostrenja izostren.

  • Indikatorji izostritve ( I ) so prikazani, ko je motiv izostren.

    Indikator ostrenja

    Stanje

    (stalno)

    Motiv je izostren.

    (stalno)

    Točka ostrenja je pred motivom.

    (stalno)

    Točka ostrenja je za motivom.

    (stalno)

    Kamera ne more izostriti.

  • Upoštevajte, da se lahko pri motivih, navedenih v razdelku »Dobivanje dobrih rezultatov s samodejnim ostrenjem« ( Doseganje dobrih rezultatov s samodejnim ostrenjem ), indikator izostritve ( I ) včasih prikaže, ko subjekt ni izostren. Pred fotografiranjem potrdite ostrenje v iskalu. Med ogledom v živo lahko preverite izostritev tako, da povečate pogled skozi objektiv.

  • Če imate težave z ostrenjem, priporočamo stojalo.

Objektivi AF‑P

Ko se objektiv AF‑P uporablja v načinu ročnega ostrenja, bo indikator izostritve utripal v iskalu (ali v pogledu v živo bo točka ostrenja utripala na zaslonu), da vas opozori, da nadaljnje vrtenje obroča za ostrenje v trenutnem smeri ne bo izostril motiva.

Oznaka goriščne ravnine in razdalja med prirobnico

Goriščna razdalja se meri od oznake goriščne ravnine ( E ) na ohišju fotoaparata, ki prikazuje položaj goriščne ravnine znotraj fotoaparata ( q ). To oznako uporabite pri merjenju razdalje do predmeta za ročno ostrenje ali makro fotografijo. Razdalja med goriščno ravnino in prirobnico za namestitev objektiva je znana kot »razdalja med prirobnico« ( w ). Pri tej kameri je razdalja med prirobnico in zadnjo stranjo 46,5 mm (1,83 in.).

Focus Peaking

Če je izostritev omogočena z nastavitvijo po meri d11 [ Peaking highlights ], bodo predmeti, ki so izostreni, označeni z barvnimi obrisi, ki se prikažejo, ko se ostrina prilagodi ročno med pogledom v živo. Upoštevajte, da poudarjeni poudarki morda ne bodo prikazani, če fotoaparat ne more zaznati obrisov; v tem primeru lahko ostrenje preverite tako, da povečate pogled skozi lečo na zaslonu.