Ayarların çoğunun çekim koşullarına göre fotoğraf makinesi tarafından kontrol edildiği otomatik bir "bas-çek" modu olan b (otomatik) modunda fotoğraf çekmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Geri Çekilebilir Namlulu Lensler

Geri çekilebilir namlulu lensler kullanımdan önce uzatılmalıdır. Lens klik sesiyle uzatılmış konuma gelene kadar lens yakınlaştırma halkasını gösterildiği gibi döndürün.

 1. Aç kamerayı.

  Monitör yanacaktır.

 2. Fotoğraf modunu seçin.

  Fotoğraf/film seçiciyi C konumuna çevirin.

 3. b modunu seçin.

  Mod kadranını b konumuna çevirin.

  Mod kadranı

 4. Kamerayı hazırla.

  Tutma yerini sağ elinizle tutun ve kamera gövdesini veya merceği sol elinizle tutun. Dirseklerinizi göğsünüzün yanlarına doğru getirin.

  Fotoğrafları vizörde çerçeveleme

  Yatay (geniş) yönlendirme

  Dikey (uzun) yönlendirme

  Fotoğrafları monitörde çerçeveleme

  Yatay (geniş) yönlendirme

  Dikey (uzun) yönlendirme

 5. Fotoğrafı çerçeveleyin.

  Çekimi, AF alanı parantezlerinde konunuzla çerçeveleyin.

  AF alanı parantezleri

 6. Netlemek için deklanşöre yarım basın.

  Odak noktası

  • Konu sabitse, kamera netleme yaptığında netleme noktası yeşil renkte görüntülenecektir. Fotoğraf makinesi odaklanamıyorsa AF alanı parantezleri yanıp söner. Konu hareket halindeyse, deklanşöre yarım basıldığında fotoğraf makinesi konuya olan mesafedeki değişikliklere yanıt olarak netlemeyi ayarlamaya devam edecektir; odak kilitlenmeyecek.
  • Konu yetersiz aydınlatılmışsa, AF yardımcı aydınlatması odak işlemine yardımcı olmak için yanabilir.

  AF Yardımcı Aydınlatıcı

  AF yardımcı aydınlatması yanarken engellemeyin.

 7. Film çekmek.

  Fotoğrafı çekmek için deklanşöre yumuşak bir şekilde sonuna kadar basın (ekrana dokunarak da fotoğraf çekebilirsiniz: netlemek için öznenize dokunun ve deklanşörü serbest bırakmak için parmağınızı kaldırın). Fotoğraf hafıza kartına kaydedilirken hafıza kartı erişim lambası yanacaktır. Lamba sönene ve kayıt tamamlanana kadar hafıza kartını veya pili çıkarmayın.

  Hafıza kartı erişim lambası

Bekleme Zamanlayıcısı

Yaklaşık 30 saniye boyunca hiçbir işlem yapılmazsa, pilin boşalmasını azaltmak için ekran ve vizör kapanmadan önce ekran kararır. Ekranı yeniden etkinleştirmek için deklanşöre yarım basın. Bekleme zamanlayıcısının otomatik olarak sona ermesinden önceki süre, Özel Ayar c3 ( Güç kapatma gecikmesi ) > Bekleme zamanlayıcısı kullanılarak seçilebilir.