Kameranızı nasıl saklayacağınızı, temizleyeceğinizi ve bakımını nasıl yapacağınızı öğrenin.

Depolamak

Fotoğraf makinesi uzun bir süre kullanılmayacaksa pili çıkarın ve terminal kapağı yerindeyken serin ve kuru bir yerde saklayın. Küflenmeyi veya küflenmeyi önlemek için kamerayı kuru ve iyi havalandırılan bir alanda saklayın. Kameranızı nafta veya kafur güvesi topları ile birlikte veya şu durumlarda saklamayın:

 • kötü havalandırılmış veya %60'ın üzerinde neme maruz kalmışsa,
 • televizyonlar veya radyolar gibi güçlü elektromanyetik alanlar üreten ekipmanların yanında veya
 • 50 °C'nin (122 °F) üzerindeki veya –10 °C'nin (14 °F) altındaki sıcaklıklara maruz kalanlar

Temizlik

Alkol, tiner veya diğer uçucu kimyasalları kullanmayın.

 • Kamera gövdesi : Tozu ve tüyleri temizlemek için bir üfleyici kullanın, ardından yumuşak, kuru bir bezle hafifçe silin. Fotoğraf makinesini plajda veya deniz kenarında kullandıktan sonra, saf suyla hafifçe nemlendirilmiş bir bezle kumu veya tuzu silin ve iyice kurulayın. Önemli : Kameranın içindeki toz veya diğer yabancı maddeler garanti kapsamında olmayan hasarlara neden olabilir.
 • Lensler, vizör : Cam yüzeyler kolayca zarar görebilir. Bir üfleyici ile tozu ve tüyleri temizleyin. Bir aerosol üfleyici kullanıyorsanız, sıvının boşalmasını önlemek için kutuyu dikey tutun. Parmak izlerini ve diğer lekeleri çıkarmak için, yumuşak bir beze az miktarda lens temizleyici uygulayın ve dikkatli bir şekilde temizleyin.
 • Monitör : Bir üfleyici ile tozu ve tüyleri temizleyin. Parmak izlerini ve diğer lekeleri çıkarırken yüzeyi yumuşak bir bez veya güderi ile hafifçe silin. Hasara veya arızaya neden olabileceğinden basınç uygulamayın.

Görüntü Sensörünü Temizleme

Lens değiştirilirken veya gövde kapağı çıkarıldığında kameraya giren kir veya toz, görüntü sensörüne yapışabilir ve fotoğraflarınızı etkileyebilir. Görüntü sensörü aşağıda açıklandığı gibi temizlenebilir. Ancak sensörün son derece hassas olduğunu ve kolayca zarar görebileceğini unutmayın; manuel temizlemenin yalnızca Nikon yetkili servis temsilcisi tarafından yapılmasını öneririz.

 1. Lensi çıkarın.

  Fotoğraf makinesini kapatın ve lensi veya gövde kapağını çıkarın.

 2. Görüntü sensörünü inceleyin.

  Işık görüntü sensörüne düşecek şekilde kamerayı tutarak sensörde toz veya tüy olup olmadığını inceleyin. Herhangi bir yabancı cisim yoksa Adım 4'e geçin.

 3. Sensörü temizleyin.

  Bir üfleyici ile sensördeki tozu ve tüyleri temizleyin. Kıllar sensöre zarar verebileceğinden üfleyici fırça kullanmayın. Üfleyici ile çıkarılamayan kirler yalnızca Nikon yetkili servis personeli tarafından temizlenebilir. Hiçbir koşulda sensöre dokunmamalı veya silmemelisiniz.

 4. Merceği veya gövde kapağını değiştirin.

Görüntü Sensöründe Yabancı Madde

Lensler veya gövde kapakları çıkarıldığında veya değiştirilirken kameraya giren yabancı maddeler (veya nadir durumlarda kameranın kendisinden yağlayıcı veya ince parçacıklar), belirli koşullar altında çekilen fotoğraflarda görünebileceği yerlerde görüntü sensörüne yapışabilir. Hiçbir lens yerinde değilken kamerayı korumak için, kamera ile birlikte verilen gövde kapağını yerine taktığınızdan emin olun, önce kamera yuvasına, lens yuvasına ve gövde kapağına yapışmış olabilecek tüm toz ve diğer yabancı maddeleri temizlemeye dikkat edin. Tozlu ortamlarda gövde kapağını takmaktan veya lensleri değiştirmekten kaçının.

Yabancı madde görüntü sensörüne bulaşırsa, sensörü manuel olarak temizleyin ( 0 Görüntü Sensörünü Temizleme ) veya sensörü yetkili Nikon servis personeline temizletin. Sensör üzerindeki yabancı madde varlığından etkilenen fotoğraflara, bazı görüntüleme uygulamalarında bulunan temiz görüntü seçenekleri kullanılarak rötuş yapılabilir.

Kamera ve Aksesuarların Bakımı

Kamera hassas bir cihazdır ve düzenli servis gerektirir. Nikon, fotoğraf makinesinin her bir ila iki yılda bir orijinal satıcı veya bir Nikon yetkili servis temsilcisi tarafından incelenmesini ve her üç ila beş yılda bir servise gönderilmesini önerir (bu servisler için ücret alındığını unutmayın). Kamera profesyonelce kullanılıyorsa, sık sık inceleme ve servis yapılması özellikle önerilir. Lensler veya isteğe bağlı flaş üniteleri gibi kamerayla düzenli olarak kullanılan tüm aksesuarlar, kamera incelenirken veya servise alınırken dahil edilmelidir.