b (otomatik) modu, basit, "bas-çek" film kaydı için de kullanılabilir.

 1. Aç kamerayı.

  Monitör yanacaktır.

 2. Film modunu seçin.

  Fotoğraf/film seçiciyi 1 konumuna çevirin. Fotoğraf makinesi film modundayken dahili flaşın ve isteğe bağlı flaş ünitelerinin kullanılamayacağını unutmayın.

 3. b modunu seçin.

  Mod kadranını b konumuna çevirin.

  Mod kadranı

 4. Kayda başla.

  Kaydı başlatmak için film kayıt düğmesine basın. Kayıt devam ederken, kamera bir kayıt göstergesi ve kalan süreyi gösterecektir. Kamera, kayıt sırasında herhangi bir zamanda ekranda öznenize dokunarak yeniden odaklanabilir. Ses, yerleşik mikrofon aracılığıyla kaydedilir; kayıt sırasında mikrofonu kapatmayın.

  Film kayıt düğmesi

  kayıt göstergesi

  Kalan süre

 5. Kaydı sonlandır.

  Kaydı bitirmek için film kayıt düğmesine tekrar basın. Fotoğraf makinesi filmi hafıza kartına kaydetmeyi bitirirken hafıza kartı erişim lambası yanacaktır. Lamba sönene ve kayıt tamamlanana kadar hafıza kartını veya pili çıkarmayın.

  Hafıza kartı erişim lambası

0 Simgesi

0 simgesi, filmlerin kaydedilemeyeceğini gösterir.

Film modunda, deklanşöre sonuna kadar basılarak kaydı kesintiye uğratmadan fotoğraflar çekilebilir. Deklanşör modu (tek kare veya sürekli), film çekimi menüsündeki Deklanşör modu (çerçeveyi kaydet) seçeneği kullanılarak çekim başlamadan önce seçilebilir (belirlenen seçeneğe bakılmaksızın, film sırasında her basışta yalnızca bir fotoğraf çekilebileceğini unutmayın). kayıt devam ediyor). Bir fotoğraf çekildiğinde ekranda bir C simgesi yanıp sönecektir.

Film Modunda Fotoğraf Çekme

Fotoğraf modu ayarlarının film modunda çekilen fotoğraflara uygulanmadığını ve özne odakta olmasa bile fotoğrafların çekilebileceğini unutmayın. Fotoğraflar, film çerçeve boyutu için geçerli olarak seçilen boyutlarda iyi kalitede JPEG formatında kaydedilir. Film çekimi menüsünde Deklanşör modu (kareyi kaydet) için Sürekli seçildiğinde, kayıt duraklatıldığında kare ilerleme hızı Çerçeve boyutu/kare hızı için seçilen seçeneğe göre değişir. Her filmle en fazla 40 fotoğraf çekilebilir.

çekim sırasında

Ekranda ve floresan, cıva buharı veya sodyum lambaları altında veya hareket halindeki nesnelerle çekilen fotoğraflarda ve filmlerde, özellikle fotoğraf makinesi yatay olarak döndürülürse veya bir nesne yüksek hızda yatay olarak hareket ediyorsa, titreme, şeritlenme veya bozulma görülebilir. çerçeve aracılığıyla. Pürüzlü kenarlar, renk saçakları, hare ve parlak noktalar da görünebilir. Çerçevenin bazı alanlarında, yanıp sönen işaretler ve diğer kesintili ışık kaynakları ile veya konu bir flaş veya başka bir parlak, anlık ışık kaynağı ile kısa bir süre aydınlatılırsa, gürültü (rastgele dağılmış parlak pikseller, sis veya (çizgiler) ve objektiften görünümü yakınlaştırırsanız beklenmedik renkler görünebilir. Film kaydı sırasında elektrikli diyafram kullanıldığında titreme meydana gelebilir.

Kamerayı güneşe veya diğer güçlü ışık kaynaklarına yöneltmekten kaçının. Bu önlemin alınmaması, kameranın dahili devrelerinde hasara neden olabilir.

Film Kaydetme

Maksimum uzunluğa ulaşıldığında veya lens çıkarıldığında, başka bir mod seçildiğinde veya fotoğraf/film seçici C konumuna döndürüldüğünde kayıt otomatik olarak sona erer. Optik titreşim azaltma, otomatik odaklama veya diyafram değişiklikleri sırasında dahili mikrofonun kamera veya lens tarafından yapılan sesleri kaydedebileceğini unutmayın.