Elektronik obtüratörü etkinleştirmek ve mekanik obtüratörün çalışmasından kaynaklanan gürültü ve titreşimi ortadan kaldırmak için fotoğraf çekimi menüsünde Sessiz çekim için Açık öğesini seçin. Ayarlar menüsündeki Bip seçenekleri için seçilen ayardan bağımsız olarak, kamera netleme yaparken veya otomatik zamanlama geri sayarken hiçbir bip sesi çıkmaz. Özel Ayar d4 ( Obtüratör tipi ) için seçilen seçeneğe bakılmaksızın elektronik obtüratörün kullanılacağını unutmayın.

Sessiz çekim etkinken bir simge görüntülenir. Sürekli Y (uzatılmış) dışındaki deklanşör modlarında, bir fotoğraf çekildiğini bildirmek için deklanşör bırakıldığında ekran kısa bir süre kararır.

Sessiz fotoğrafçılığın etkinleştirilmesi, sürekli deklanşör modları için kare ilerleme hızlarını değiştirir ve yüksek ISO duyarlılığı (Yüksek 1, Yüksek 2), flaş, uzun pozlama paraziti azaltma ve titreşim azaltma gibi bazı özellikleri devre dışı bırakır.

Sessiz Fotoğraf

Sessiz fotoğrafçılık için Açık'ın seçilmesi deklanşörün sesini kapatır, ancak bu, fotoğrafçıları öznelerinin mahremiyetine ve görüntü haklarına saygı gösterme ihtiyacından kurtarmaz. Mekanik deklanşörün sesi kapatılsa da, örneğin otomatik odaklama veya diyafram ayarı sırasında diğer sesler duyulabilir. Sessiz fotoğrafçılık sırasında, floresan, cıva buharı veya sodyum lambaları altında veya çekim sırasında kamera veya nesne hareket ederse, ekranda ve son resimde titreme, şeritlenme veya bozulma görülebilir. Pürüzlü kenarlar, renk saçakları, hare ve parlak noktalar da görünebilir. Yanıp sönen işaretler ve diğer kesintili ışık kaynakları ile veya konu bir flaş veya başka bir parlak, anlık ışık kaynağı ile kısa bir süre aydınlatılırsa, çerçevenin bazı alanlarında parlak bölgeler veya bantlar görünebilir.