Odağı ve pozlamayı kilitlemek için A ( L ) düğmesine basın.

Otomatik Pozlama (AE) Kilidi

A ( L ) düğmesine basılması, pozlamayı geçerli ayarda kilitler. AE kilidi, son kompozisyonda seçilen netleme alanında olmayacak bir nesneyi ölçtükten sonra çekimleri yeniden oluşturmak için kullanılabilir ve özellikle noktasal veya merkez ağırlıklı ölçümde etkilidir.

Odak Kilidi

Netleme modu için AF-C seçildiğinde netlemeyi geçerli konuya kilitlemek için A ( L ) düğmesine basın. Odak kilidini kullanırken, otomatik alan AF dışında bir AF alanı modu seçin.

Odak ve Pozlamayı Kilitleme

Odak ve poz kilidini kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Odak ve pozlamayı ayarlayın.

  Konuyu seçilen netleme noktasına konumlandırın ve netleme ile pozu ayarlamak için deklanşöre yarım basın.

 2. Odak ve pozlamayı kilitleyin.

  Deklanşör yarım basılıyken, hem netlemeyi hem de pozlamayı kilitlemek için A ( L ) düğmesine basın (bir AE-L simgesi görüntülenecektir).

  Deklanşör düğmesi

  A ( L ) düğmesi

 3. Fotoğrafı yeniden oluşturun ve çekin.

  Deklanşörü yarım basılı tutarsanız ( AF-S ) veya A ( L ) düğmesini basılı tutarsanız netleme çekimler arasında kilitli kalır ve aynı netleme ayarında art arda birkaç fotoğrafın çekilmesine izin verir.

Odak kilidi devredeyken kamera ile özne arasındaki mesafeyi değiştirmeyin. Konu hareket ederse, yeni mesafeye tekrar odaklanın.

AF-S

Netleme modu için AF-S seçildiğinde veya netleme modu için AF-A seçildiğinde fotoğraf makinesi AF-S kullanarak çekim yapıyorsa, deklanşöre yarım basıldığında netleme kilitlenir (netleme aynı zamanda A ( L ) düğmesine basılır).

Pozlama Kilidi için Deklanşör Düğmesini Kullanma

Özel Ayar c1 ( Deklanşör AE-L ) için Açık (yarım basma) seçilirse, deklanşöre yarım basılırken pozlama kilitlenir.