Mevcut ışık miktarına göre kameranın ışığa duyarlılığını ayarlamak için S düğmesini basılı tutun ve ana ayar kadranını çevirin. Geçerli ayar çekim ekranında gösterilir. ISO 100'den ISO 51200'e kadar olan ayarlardan birini seçin; 51200'ün üzerinde 1 ve 2 EV ile ilgili ayarlar da özel durumlar için mevcuttur. h modu ve 4 dışındaki tüm q modları ek bir ISO-A (otomatik) seçeneği sunar.

S düğmesi

Ana ayar kadranı

ISO Duyarlılığı

ISO duyarlılığı ne kadar yüksek olursa, pozlama yapmak için o kadar az ışık gerekir, bu da daha yüksek deklanşör hızlarına veya daha küçük diyaframlara izin verir, ancak görüntünün parazitten (rastgele dağılmış parlak pikseller, sis veya çizgiler) etkilenme olasılığı o kadar yüksektir. Gürültü özellikle Yüksek 1 ve Yüksek 2 ayarlarında olasıdır.

Merhaba 1 ve Merhaba 2

Hi 1 ve Hi 2 , sırasıyla en yüksek sayısal değer üzerinden ISO duyarlılıkları 1 ve 2 EV'ye karşılık gelir. Hi 1 , ISO 102400'e, Hi 2'den ISO 204800'e eşdeğerdir.

Otomatik ISO Hassasiyeti Kontrolü

P , S , A ve M modlarında, otomatik ISO duyarlılığı kontrolü, S düğmesi basılı tutularak ve alt ayar kadranı döndürülerek etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir. Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü etkinleştirildiğinde, S düğmesi ve ana ayar kadranı ile seçilen değerde optimum pozlama elde edilemezse, ISO duyarlılığı otomatik olarak ayarlanacaktır. ISO duyarlılığının çok yükselmesini önlemek için, fotoğraf çekimi menüsündeki ISO duyarlılığı ayarları > Maksimum duyarlılık öğesini kullanarak ISO 200 ile Yüksek 2 arasında bir üst sınır seçebilirsiniz.

Alt komut kadranı

S düğmesi

Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü etkinleştirildiğinde, çekim ekranı ISO AUTO öğesini gösterecektir. Kullanıcı tarafından seçilen değerden hassasiyet değiştirildiğinde, değiştirilen değer ekranda gösterilir.

Otomatik ISO Hassasiyeti Kontrolü

Kullanıcı tarafından seçilen ISO duyarlılığı, otomatik ISO duyarlılığı kontrolü etkinleştirildiğinde Maksimum duyarlılık için seçilenden daha yüksekse, bunun yerine kullanıcı tarafından seçilen değer kullanılacaktır. Bir flaş kullanıldığında, deklanşör hızı Özel Ayar e1 ( Flaş senk hızı ) için seçilen hız ile Özel Ayar e2 ( Flaş deklanşör hızı ) için seçilen hız arasındaki değerlerle sınırlandırılacaktır.