b dışındaki modlarda, poz telafisi, pozlamayı kamera tarafından önerilen değerden değiştirmek ve resimleri daha parlak veya daha karanlık yapmak için kullanılabilir. Fotoğraflar için –5 EV (yetersiz pozlama) ile +5 EV (fazla pozlama) veya filmler için -3 ile +3 EV arasındaki değerlerden birini seçin. Varsayılan olarak, poz telafisi ayarlamaları 1/3 EV'lik artışlarla yapılır. Bu, Özel Ayar b1 ( pozlama kontrolü için EV adımları ) kullanılarak 1/2 EV olarak değiştirilebilir. Genel olarak, pozitif değerler konuyu daha parlak hale getirirken, negatif değerler onu daha koyu hale getirir.

-1 EV

Pozlama telafisi yok

+1 EV

Pozlama telafisi için bir değer seçmek için E düğmesine basın ve istenen değer görüntülenene kadar bir ayar kadranını çevirin.

Alt komut kadranı

E düğmesi

Ana ayar kadranı

±0.0 dışındaki değerlerde, siz E düğmesini bıraktıktan sonra fotoğraf makinesi bir E simgesi (film modu) veya bir E simgesi ve pozlama göstergesi (fotoğraf modu) görüntüler. Pozlama telafisi için geçerli değer, E düğmesine basılarak onaylanabilir.

monitör

Vizör

Normal pozlama, poz telafisi ±0 olarak ayarlanarak geri yüklenebilir. h ve q modları dışında, fotoğraf makinesi kapatıldığında poz telafisi sıfırlanmaz ( h ve q modlarında, başka bir mod seçildiğinde veya fotoğraf makinesi kapatıldığında poz telafisi sıfırlanır).

M modu

M modunda, poz telafisi yalnızca poz göstergesini etkiler; deklanşör hızı ve diyafram değişmez. Pozlama göstergesi ve poz telafisi için geçerli değer, E düğmesine basılarak görüntülenebilir.

Flaş Fotoğrafçılığı

Dahili flaş veya isteğe bağlı flaş ünitesi kullanıldığında, poz telafisi hem ana konunun hem de arka planın parlaklığını değiştirerek hem flaş seviyesini hem de pozu etkiler. Özel Ayar e3 ( Flaş için pozlama telafisi), poz telafisinin etkilerini yalnızca arka planla sınırlamak için kullanılabilir.