Düşürmeyin : Ürün, güçlü darbelere veya titreşime maruz kalırsa arızalanabilir.

Kuru tutun : Bu ürün su geçirmez değildir ve suya batırılırsa veya yüksek düzeyde neme maruz kalırsa arızalanabilir. İç mekanizmanın paslanması onarılamaz hasarlara neden olabilir.

Ani sıcaklık değişikliklerinden kaçının : Soğuk bir günde ısıtılan bir binaya girerken veya binadan çıkarken meydana gelenler gibi sıcaklıktaki ani değişiklikler, cihazın içinde yoğuşmaya neden olabilir. Yoğuşmayı önlemek için, cihazı ani sıcaklık değişikliklerine maruz bırakmadan önce bir taşıma çantasına veya plastik torbaya koyun.

Güçlü manyetik alanlardan uzak tutun : Bu cihazı güçlü elektromanyetik radyasyon veya manyetik alanlar oluşturan ekipmanların yakınında kullanmayın veya saklamayın. Radyo vericileri gibi ekipmanların ürettiği statik yükler veya manyetik alanlar ekrana müdahale edebilir, hafıza kartında saklanan verilere zarar verebilir veya ürünün dahili devresini etkileyebilir.

Merceği güneşe doğru tutmayın : Merceği uzun süre güneşe veya diğer güçlü ışık kaynaklarına doğru tutmayın. Yoğun ışık, görüntü sensörünün bozulmasına veya fotoğraflarda beyaz bulanıklık efekti oluşturmasına neden olabilir.

Lazerler ve diğer parlak ışık kaynakları : Kameranın görüntü sensörüne zarar verebileceğinden lazerleri veya diğer aşırı parlak ışık kaynaklarını merceğe yönlendirmeyin.

Pili çıkarmadan önce ürünü kapatın : Ürün açıkken veya görüntüler kaydedilirken veya silinirken pili çıkarmayın. Bu durumlarda gücün zorla kesilmesi, veri kaybına veya ürün hafızasında veya dahili devrelerde hasara neden olabilir.

Temizleme : Kamera gövdesini temizlerken, tozu ve tüyleri nazikçe çıkarmak için bir üfleyici kullanın, ardından yumuşak, kuru bir bezle hafifçe silin. Fotoğraf makinesini plajda veya deniz kenarında kullandıktan sonra, saf suyla hafifçe nemlendirilmiş bir bezle kum veya tuzu silin ve ardından fotoğraf makinesini iyice kurulayın.

Lensler, vizörler ve diğer cam elemanlar kolayca zarar görebilir. Toz ve tüyler bir üfleyici ile nazikçe temizlenmelidir. Bir aerosol üfleyici kullanırken, sıvının boşalmasını önlemek için kutuyu dikey tutun. Cam yüzeylerden parmak izlerini ve diğer lekeleri çıkarmak için yumuşak bir beze az miktarda lens temizleyicisi uygulayın ve camı dikkatlice silin.

Görüntü sensörüne dokunmayın : Hiçbir koşulda görüntü sensörüne baskı uygulamayın, temizleme araçlarıyla dürtmeyin veya bir üfleyiciden gelen güçlü hava akımlarına maruz bırakmayın. Bu eylemler sensörü çizebilir veya başka şekilde zarar verebilir. Görüntü sensörünü temizleme hakkında bilgi için bkz. “Görüntü Sensörünü Temizleme” ( 0 Görüntü Sensörünü Temizleme ).

Görüntü sensörü

Mercek temas noktaları : Mercek temas noktalarını temiz tutun ve bunlara parmaklarınızla, aletler veya başka nesnelerle dokunmamaya dikkat edin.

Saklama : Küflenmeyi veya küflenmeyi önlemek için kamerayı kuru ve iyi havalandırılan bir alanda saklayın. Ürün uzun bir süre kullanılmayacaksa, sızıntıyı önlemek için pili çıkarın ve kamerayı nem çekici içeren plastik bir torbada saklayın. Ancak, malzemenin bozulmasına neden olabileceğinden, kamera kutusunu plastik bir torbada saklamayın. Kurutucunun nemi emme kapasitesini yavaş yavaş kaybettiğini ve düzenli aralıklarla değiştirilmesi gerektiğini unutmayın.

Küflenmeyi veya küflenmeyi önlemek için kamerayı en az ayda bir kez saklama yerinden çıkarın. Fotoğraf makinesini açın ve yerine koymadan önce deklanşörü birkaç kez bırakın.

Pili serin ve kuru bir yerde saklayın. Pili kaldırmadan önce terminal kapağını yerine takın.

Ekran ve vizörle ilgili notlar : Bu ekranlar son derece yüksek hassasiyetle yapılmıştır; piksellerin en az %99,99'u etkilidir ve %0,01'den fazlası eksik veya kusurludur. Bu nedenle, bu ekranlar her zaman yanan (beyaz, kırmızı, mavi veya yeşil) veya her zaman kapalı (siyah) pikseller içerebilirken, bu bir arıza değildir ve cihazla kaydedilen görüntüler üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Ekrandaki görüntülerin parlak ışıkta görülmesi zor olabilir. Hasara veya arızaya neden olabileceğinden monitöre basınç uygulamayın. Toz veya tüyler bir üfleyici ile temizlenebilir. Lekeler, yumuşak bir bez veya güderi ile hafifçe silinerek çıkarılabilir. Monitörün kırılması durumunda, kırık camdan kaynaklanan yaralanmaları önlemek ve monitördeki sıvı kristalin cilde temas etmesini veya gözlere ve ağza girmesini önlemek için özen gösterilmelidir.

Vizörde çekim yaparken kendinizi iyi hissetmiyorsanız veya aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, durumunuz düzelene kadar kullanmayı bırakın: mide bulantısı, göz ağrısı, göz yorgunluğu, baş dönmesi, baş ağrısı, boyun veya omuzlarınızda sertlik, araba tutması veya el kaybı -göz koordinasyonu. Aynı durum, seri çekim sırasında çekim ekranının hızla açılıp kapanmasını izlerken kendinizi iyi hissetmemeye başlarsanız da geçerlidir.

Parlak ışıklar veya arkadan aydınlatmalı nesneler içeren resimlerde nadiren çizgiler şeklinde parazit görünebilir.

Pil ve şarj cihazı : Yanlış kullanılırsa piller akabilir veya patlayabilir. Pilleri ve şarj cihazlarını kullanırken aşağıdaki önlemleri alın:

 • Yalnızca bu ekipmanda kullanım için onaylanmış pilleri kullanın.
 • Pili aleve veya aşırı ısıya maruz bırakmayın.
 • Akü terminallerini temiz tutun.
 • Pili değiştirmeden önce ürünü kapatın.
 • Pil kullanım sırasında ısınabilir. Kullanımdan hemen sonra pili tutarken dikkatli olun.
 • Kullanılmadığı zaman pili fotoğraf makinesinden veya şarj cihazından çıkarın ve terminal kapağını yerine takın. Bu cihazlar, kapalıyken bile çok az miktarda şarj çeker ve pili artık çalışmayacak noktaya kadar çekebilir. Pil bir süre kullanılmayacaksa, pili fotoğraf makinesine takın ve depolamak için fotoğraf makinesinden çıkarmadan önce boşta çalıştırın. Pil, ortam sıcaklığı 15 °C ila 25 °C (59 °F ila 77 °F; sıcak veya aşırı soğuk yerlerden kaçının) olan serin bir yerde saklanmalıdır. Bu işlemi en az altı ayda bir tekrarlayın.
 • Pil tamamen boşaldığında kamerayı tekrar tekrar açıp kapatmak pil ömrünü kısaltacaktır. Tamamen boşalmış piller kullanımdan önce şarj edilmelidir.
 • Pil kullanımdayken pilin iç sıcaklığı yükselebilir. Pili dahili sıcaklık yüksekken şarj etmeye çalışmak pil performansını bozar ve pil şarj olmayabilir veya yalnızca kısmen şarj olabilir. Şarj etmeden önce pilin soğumasını bekleyin.
 • Pili iç mekanlarda 5 °C ila 35 °C (41 °F ila 95 °F) ortam sıcaklıklarında şarj edin. Pili 0 °C'nin (32 °F) altındaki veya 40 °C'nin (104 °F) üzerindeki ortam sıcaklıklarında kullanmayın; bu önlemin alınmaması pile zarar verebilir veya performansını bozabilir. 0 °C (32 °F) ila 15 °C (59 °F) ve 45 °C (113 °F) ila 60 °C (140 °F) akü sıcaklıklarında kapasite azalabilir ve şarj süreleri uzayabilir. Pil, sıcaklığı 0 °C'nin (32 °F) altında veya 60 °C'nin (140 °F) üzerindeyse şarj olmaz.
 • Şarj sırasında şarj lambası hızlı bir şekilde (saniyede sekiz kez) yanıp sönerse, sıcaklığın doğru aralıkta olduğundan emin olun ve ardından şarj cihazını fişten çekin ve pili çıkarıp yeniden takın. Sorun devam ederse, hemen kullanmayı bırakın ve pili ve şarj cihazını satıcınıza veya Nikon yetkili servis temsilcisine götürün.
 • Şarj sırasında şarj cihazını hareket ettirmeyin veya pile dokunmayın. Bu önlemin alınmaması, çok nadir durumlarda, şarj cihazının pil yalnızca kısmen şarj olduğunda şarjın tamamlandığını göstermesine neden olabilir. Yeniden şarj etmeye başlamak için pili çıkarın ve yeniden takın.
 • Pil düşük sıcaklıklarda şarj edilirse veya şarj edildiği sıcaklığın altındaki bir sıcaklıkta kullanılırsa pil kapasitesi geçici olarak düşebilir.
 • Pili tamamen şarj olduktan sonra şarj etmeye devam etmek pil performansını olumsuz etkileyebilir.
 • Tam olarak şarj edilmiş bir pilin oda sıcaklığında kullanıldığında şarjını koruduğu süredeki belirgin düşüş, pilin değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Yeni bir pil satın alın.
 • Şarj cihazını yalnızca uyumlu pillerle kullanın. Kullanılmadığı zaman fişini çekin.
 • Şarj terminallerini kısa devre yapmayın. Bu önlemin alınmaması, aşırı ısınmaya ve şarj cihazının hasar görmesine neden olabilir.
 • Kullanmadan önce pili şarj edin. Önemli durumlarda fotoğraf çekerken yedek pil hazırlayın ve tam dolu tutun. Bulunduğunuz yere bağlı olarak, kısa sürede yedek pil satın almak zor olabilir. Soğuk günlerde pillerin kapasitesinin azalma eğiliminde olduğunu unutmayın. Soğuk havada dışarıda fotoğraf çekmeden önce pilin tamamen şarj olduğundan emin olun. Yedek pili sıcak bir yerde saklayın ve gerektiğinde ikisini değiştirin. Bir kez ısındığında, soğuk bir pil şarjının bir kısmını geri kazanabilir.
 • Şarj edilebilir pilleri yerel düzenlemelere uygun olarak geri dönüştürün, önce terminalleri bantla yalıttığınızdan emin olun.
 • İç kısmı açıkta bırakan veya kullanıldığında olağandışı sesler çıkaran hasarlı şarj cihazlarını kullanmayın.

AC şarj adaptörü : AC şarj adaptörünü kullanırken aşağıdaki önlemleri alın.

 • Şarj sırasında kamerayı hareket ettirmeyin. Bu önlemin alınmaması, çok nadir durumlarda, pil yalnızca kısmen şarj olduğunda kameranın şarjın tamamlandığını göstermesine neden olabilir. Yeniden şarj etmeye başlamak için adaptörün bağlantısını kesin ve yeniden bağlayın.
 • Adaptör terminallerini kısa devre yaptırmayın. Bu önlemin alınmaması, aşırı ısınmaya ve adaptörün hasar görmesine neden olabilir.
 • Adaptör kullanılmadığında fişini çekin.
 • İç kısmı açıkta bırakan veya kullanıldığında olağandışı sesler çıkaran hasarlı adaptörleri kullanmayın.