Beyaz dengesi, ışık kaynağının renginden bağımsız olarak beyaz nesnelerin beyaz görünmesini sağlar. Çoğu ışık kaynağında varsayılan ayar ( j ) önerilir. Otomatik beyaz dengesi ile istenen sonuçlar elde edilemezse, aşağıda açıklandığı gibi başka bir seçenek seçin.

Beyaz dengesi, i menüsündeki Beyaz dengesi öğeleri ve fotoğraf ve film çekim menüleri ( 0 Beyaz Dengesi , Beyaz Dengesi , Beyaz Dengesi ) kullanılarak seçilebilir.

Varsayılan ayarlarda, beyaz dengesi Fn1 düğmesini basılı tutup ana ayar kadranını çevirerek de seçilebilir ( 0 İşlev Düğmeleri ( Fn1 ve Fn2 ) ) ).

4 ( Otomatik ), I ( Floresan ), K ( Renk sıcaklığını seç ) veya L ( Ön ayarlı manuel ) seçildiğinde, Fn1 düğmesini basılı tutup alt ayar kadranını çevirerek bir alt seçenek seçebilirsiniz.

Seçenek K * Tanım
4 Oto Beyaz dengesi, çoğu ışık kaynağında en iyi sonuçlar için otomatik olarak ayarlanır. Dahili flaş veya isteğe bağlı bir flaş ünitesi kullanıldığında, beyaz dengesi flaşın ürettiği ışığa göre ayarlanacaktır.
Beyazı koruyun (sıcak renkleri azaltın) 3500–8000 Akkor aydınlatma tarafından üretilen sıcak renk dökümünü ortadan kaldırın.
Genel atmosferi koruyun Akkor aydınlatma tarafından üretilen sıcak renk dökümünü kısmen koruyun.
Sıcak aydınlatma renklerini koruyun Akkor aydınlatma tarafından üretilen sıcak renk dökümünü koruyun.
D Doğal ışık oto 4500–8000 Doğal ışık altında kullanıldığında, bu seçenek çıplak gözle görülenlere daha yakın renkler üretir.
H Doğrudan güneş ışığı 5200 Doğrudan güneş ışığıyla aydınlatılan nesnelerle kullanın.
G Bulutlu 6000 Bulutlu gökyüzü altında gün ışığında kullanın.
M Gölge 8000 Nesneler gölgedeyken gün ışığında kullanın.
J Akkor 3000 Akkor aydınlatma altında kullanın.
I Floresan Floresan aydınlatma altında kullanın; ışık kaynağına göre ampul tipini seçin.
Sodyum buharlı lambalar 2700
Sıcak beyaz floresan 3000
Beyaz floresan 3700
Soğuk beyaz floresan 4200
Gün beyaz floresan 5000
gün ışığı floresan 6500
Yüksek sıcaklık. Cıva buharı 7200
5 flaş 5400 Stüdyo flaş aydınlatması ve diğer büyük flaş üniteleri ile kullanın.
K Renk sıcaklığını seçin 2500–10,000 Değer listesinden veya Fn1 düğmesini basılı tutup alt ayar kadranını çevirerek renk sıcaklığını seçin.
L Ön ayarlı kılavuz - Konu veya ışık kaynağı için beyaz dengesini ölçün (doğrudan ölçüm moduna girmek için Fn1 düğmesini basılı tutun, 0 Preset Manual ), mevcut fotoğraftan beyaz dengesini kopyalayın veya Fn1 düğmesini basılı tutup alt ayar kadranını çevirerek mevcut değeri seçin.

Renk sıcaklığı. Tüm değerler yaklaşıktır ve ince ayarı (varsa) yansıtmaz.

D (“Doğal Işık Otomatik”)

D ( Doğal ışık otomatik ) yapay ışık altında istenen sonuçları vermeyebilir. 4 ( Otomatik ) veya ışık kaynağına uygun bir seçenek belirleyin.

Beyaz Dengesi İnce Ayarı

Renk sıcaklığını seç dışındaki ayarlarda, i menüsündeki Beyaz dengesi öğeleri ve fotoğraf ve film çekimi menüleri kullanılarak beyaz dengesi ince ayarı yapılabilir ( 0 Beyaz Dengesi İnce Ayarı ).

Stüdyo Flaş Aydınlatma

4 ( Otomatik ) büyük stüdyo flaş ünitelerinde istenen sonuçları vermeyebilir. Önceden ayarlanmış beyaz dengesini kullanın veya beyaz dengesini 5 ayarlayın ( Flaş ) ve beyaz dengesini ayarlamak için ince ayarı kullanın.

4 (“Otomatik”)

Otomatik beyaz dengesi kullanılarak çekilen resimler için fotoğraf bilgileri, fotoğrafın çekildiği sırada kamera tarafından seçilen renk sıcaklığını listeler. Renk sıcaklığını seç için bir değer seçerken bunu referans olarak kullanabilirsiniz. İzleme sırasında çekim verilerini görüntülemek için izleme menüsünde İzleme görüntüleme seçeneklerine gidin ve Ek fotoğraf bilgisi için Çekim verileri öğesini seçin.

Renk sıcaklığı

Bir ışık kaynağının algılanan rengi, izleyiciye ve diğer koşullara göre değişir. Renk sıcaklığı, aynı dalga boylarında ışık yaymak için bir nesnenin ısıtılması gereken sıcaklığa referansla tanımlanan bir ışık kaynağının renginin nesnel bir ölçüsüdür. 5000–5500 K civarında renk sıcaklığına sahip ışık kaynakları beyaz görünürken, akkor ampuller gibi daha düşük renk sıcaklığına sahip ışık kaynakları hafif sarı veya kırmızı görünür. Daha yüksek bir renk sıcaklığına sahip ışık kaynakları mavi renkte görünür.

"Daha sıcak" (daha kırmızı) renkler

“Soğuk” (mavi) renkler

Genel olarak, resimlerinizde kırmızı bir gölge varsa veya kasıtlı olarak renkleri daha soğuk yapmak için daha düşük değerleri, resimleriniz maviye boyandıysa veya renkleri kasıtlı olarak daha sıcak yapmak için daha yüksek değerleri seçin.