Yerleşik flaşın, aydınlatmanın yetersiz olduğu veya gölgeleri ve arkadan aydınlatmalı nesneleri doldurmanız gerektiği zamanlar dahil olmak üzere çeşitli durumlarda fotoğraf deneyimini iyileştirdiğini göreceksiniz. Yerleşik flaşı kullanmadan önce, flaş açılır kontrolünü kaydırarak yükseltin.

  1. Yerleşik flaşı yükseltmek için flaş açılır kontrolünü kaydırın.

  2. Bir flaş modu seçin.

    i veya fotoğraf çekimi menüsünde Flaş modunu seçin ve bir flaş modu seçin.

  3. Netlemek için deklanşöre yarım bastıktan sonra bir resim çekin.

Flaş Modları

Flaşın yarattığı efekti seçmek için i veya fotoğraf çekimi menüsündeki Flaş modu seçeneğini kullanın. Mevcut seçenekler, seçilen çekim moduna göre değişir.

Seçenek Tanım Uygun
I Dolgu flaşı (ön perde senkronizasyonu): Her çekimde flaş patlar. P , S , A , M
J Kırmızı göz azaltma : Portreler için kullanın. Kırmızı göz azaltma lambası, "kırmızı gözü" azaltmaya yardımcı olmak için flaş patlamadan önce yanar. P , S , A , M
L Yavaş senk : Gece veya düşük ışık altında arka plan aydınlatmasını yakalamak için deklanşör hızının otomatik olarak yavaşlaması dışında “dolgu flaşı” ile aynıdır. P , Bir
K Yavaş senk + kırmızı göz : Gece veya akşam fonunda çekilen portreler veya benzer çekimler için kullanın. Kırmızı göz azaltmanın yanı sıra kamera, arka plan aydınlatmasını yakalamak için yavaş deklanşör hızları kullanır. P , Bir
M Arka perde senk : Normalde, deklanşör açıldığında flaş patlar (ön perde senk); arka perde senkronizasyonunda, flaş, deklanşör kapanmadan hemen önce patlar. Yavaş senkronizasyon, P ve A modlarında otomatik olarak etkinleştirilir. P , S , A , M
X Otomatik : Aydınlatma yetersiz olduğunda veya konu arkadan aydınlatıldığında flaş gerektiği gibi otomatik olarak patlar. b , k , p , n , s , f , V , T , U , 5
s Otomatik + kırmızı göz azaltma : Flaşın yalnızca gerektiği gibi patlaması dışında “kırmızı göz azaltma” gibidir. b , k , p , n , s , f , V , T , U , 5
t Otomatik yavaş senk : Flaşın yalnızca gerektiği gibi patlaması dışında "yavaş senk" gibidir. o
u Otomatik yavaş senk + kırmızı göz : Flaşın yalnızca gerektiği gibi patlaması dışında "yavaş senk + kırmızı göz" gibidir. o
s Flaş kapalı : Flaş patlamaz. b , P , S , A , M , k , p , n , o , s , f , V , T , U , 5

Yerleşik Flaşı İndirme

Flaş kullanılmadığında güçten tasarruf etmek için, mandal yerine oturana kadar hafifçe aşağı doğru bastırın.

Yerleşik Flaşı Kullanma

  • Gölgeleri önlemek için parasoleyleri çıkarın.
  • Deklanşöre her basıldığında, dahili flaş sürekli düşük hız veya sürekli yüksek hız seçiliyken kullanılırsa, deklanşöre her basıldığında yalnızca bir resim çekilecektir. Sürekli yüksek hızın (genişletilmiş) seçilmesi, seri çekim fotoğrafçılığını etkinleştirir ve dahili flaşı devre dışı bırakır.
  • Deklanşör, birkaç ardışık çekim için kullanıldıktan sonra flaşı korumak için kısa süreliğine devre dışı bırakılabilir. Kısa bir duraklamadan sonra flaş tekrar kullanılabilir.

Dahili Flaş ile Kullanılabilen Enstantane Hızları

Dahili flaş ünitesi kullanıldığında deklanşör hızı aşağıdaki gibi ayarlanabilir:

mod Deklanşör hızı
b , p , n , s , f , 0 , V , T , U , 5 Kamera tarafından otomatik olarak ayarlanır (1/200 s–1/60 s)
k Kamera tarafından otomatik olarak ayarlanır (1/200 s–1/30 s)
o Kamera tarafından otomatik olarak ayarlanır (1/200 s–2 s)
P , Bir Kamera tarafından otomatik olarak ayarlanır (1/200 s–1/60 s) *
S 1/200 sn – 30 sn
m 1/200 s–30 s, Ampul , Zaman

Flaş modu için yavaş senk, arka perde senk veya kırmızı göz azaltmalı yavaş senk seçilirse, deklanşör hızı 30 s kadar yavaş ayarlanabilir.

Diyafram, Hassasiyet ve Flaş Menzili

Flaş menzili, hassasiyete (ISO eşdeğerliği) ve diyaframa göre değişir.

ISO eşdeğerinde Diyafram yaklaşık aralık
100 200 400 800 1600 3200 6400 12800 25600 51200 m ft
1.4 2 2.8 4 5.6 8 11 16 22 32 0.7–5.0 2 ft 4 inç – 16 ft 5 inç
2 2.8 4 5.6 8 11 16 22 32 - 0,6–3,5 2 ft-11 ft 6 inç
2.8 4 5.6 8 11 16 22 32 - - 0,6–2,5 2 ft-8 ft 3 inç.
4 5.6 8 11 16 22 32 - - - 0,6–1,8 2 ft – 5 ft 11 inç.
5.6 8 11 16 22 32 - - - - 0,6–1,3 2 ft-4 ft 3 inç
8 11 16 22 32 - - - - - 0,6–0,9 2 fit – 3 fit

Flaşın minimum menzili yaklaşık 0,6 m'dir (2 ft).

Flaş Telafisi

Flaş telafisi, ana konunun parlaklığını arka plana göre değiştirerek, flaş çıkışını –3 EV'den +1 EV'ye değiştirmek için kullanılır. Varsayılan olarak, poz telafisi ayarlamaları 1/3 EV'lik artışlarla yapılır. Bu, Özel Ayar b1 ( pozlama kontrolü için EV adımları ) kullanılarak 1/2 EV olarak değiştirilebilir. Ana konunun daha parlak görünmesini sağlamak için flaş çıkışı artırılabilir veya istenmeyen vurguları veya yansımaları önlemek için azaltılabilir. Genel olarak, ana konuyu daha parlak yapmak için pozitif değerler, daha koyu yapmak için negatif değerler seçin.

Flaş telafisi için bir değer seçmek için fotoğraf çekimi menüsündeki Flaş telafisi öğesini kullanın. ±0.0 dışındaki değerlerde, çekim ekranında bir Y simgesi belirecektir.

Normal flaş çıkışı, flaş telafisi ±0.0 olarak ayarlanarak geri yüklenebilir. Fotoğraf makinesi kapatıldığında flaş telafisi sıfırlanmaz.

FV Kilidi

Bu özellik flaş çıkışını kilitlemek, flaş seviyesini değiştirmeden fotoğrafların yeniden düzenlenmesine izin vermek ve konu çerçevenin ortasında olmasa bile flaş çıkışının konuya uygun olmasını sağlamak için kullanılır. Flaş çıkışı, ISO duyarlılığı ve diyafram açıklığındaki herhangi bir değişiklik için otomatik olarak ayarlanır. FV kilidi b , h ve q modlarında kullanılamaz.

FV kilidini kullanmak için:

  1. Bir kamera kontrolüne FV kilidi atayın.

    Özel Ayar f2 ( Özel kontroller (çekim) ) kullanarak bir kontrole FV kilidi atayın.

  2. Flaşı kaldırın.

    Yerleşik flaşı yükseltmek için flaş açılır kontrolünü kaydırın.

  3. Odak.

    Konuyu çerçevenin ortasına konumlandırın ve netlemek için deklanşöre yarım basın.

  4. Flaş seviyesini kilitleyin.

    Fotoğraf makinesi ekranında flaş hazır göstergesinin ( c ) göründüğünü onayladıktan sonra, 1. Adımda seçilen kontrole basın. Flaş ünitesi, uygun flaş seviyesini belirlemek için bir monitör ön flaşı yayacaktır. Flaş çıkışı bu seviyede kilitlenecek ve kamera ekranında FV kilit simgesi ( r ) görünecektir.

  5. Fotoğrafı yeniden oluşturun.

    Flaş çıkışı, Adım 4'te ölçülen değerde kilitli kalacaktır.

  6. Fotoğrafı çek.

    Çekim yapmak için deklanşöre sonuna kadar basın. İstenirse, FV kilidi serbest bırakılmadan ek resimler çekilebilir.

  7. FV kilidini serbest bırakın.

    FV kilidini serbest bırakmak için Adım 1'de seçilen kontrole basın. FV kilit simgesinin ( r ) artık görüntülenmediğini doğrulayın.

Opsiyonel Flaş Üniteleri

Flaş ünitesini açın ve Flaş kontrolü > Flaş kontrol modu (harici) (SB-500, SB-400 veya SB-300) için TTL'yi seçin veya flaş kontrol modunu TTL, ön flaş q A veya monitör olarak ayarlayın ön flaş A (diğer flaş üniteleri; ayrıntılar için flaş ünitesiyle birlikte verilen belgelere bakın).