Uzaktan flaş üniteleri, kamera aksesuar kızağına takılan ve bir ana flaş (optik AWL) olarak işlev gören isteğe bağlı bir flaş ünitesinden gelen optik sinyallerle kontrol edilebilir. Uyumlu flaş üniteleri hakkında bilgi için, bkz. “Nikon Yaratıcı Aydınlatma Sistemi” ( 0 Nikon Yaratıcı Aydınlatma Sistemi ). Söz konusu flaş ünitesi bir SB-500 ise, ayarlar fotoğraf makinesinden yapılabilir (aşağıya bakın); aksi takdirde ayarlar, üniteyle birlikte verilen belgelerde açıklandığı gibi flaş ünitesi kontrolleri kullanılarak yapılmalıdır. Flaş yerleştirme ve diğer konular hakkında bilgi için flaş üniteleriyle birlikte verilen belgelere bakın. Dahili flaş ünitesi ana flaş olarak kullanılamaz.

SB-500'ü kullanma

Fotoğraf makinesi aksesuar kızağına isteğe bağlı bir SB-500 flaş ünitesi takıldığında, fotoğraf çekimi menüsünde Flaş kontrolü altında Kablosuz flaş seçenekleri görünecektir. Kablosuz flaş seçenekleri menüsünde Optik AWL'yi seçmek, grup flaşlı çekimi etkinleştirir.

 1. C : Grup flaş seçeneklerini seçin.

  Flaş kontrol ekranında Grup flaş seçeneklerini vurgulayın ve 2 düğmesine basın.

 2. C : Ana flaş için ayarları yapın.

  Ana flaş ve her gruptaki flaş üniteleri için flaş kontrol modunu ve flaş seviyesini seçin:

  • TTL : i-TTL flaş kontrolü
  • q A : Otomatik diyafram (yalnızca uyumlu flaş üniteleriyle kullanılabilir)
  • M : Flaş seviyesini manuel olarak seçin
  • – – (kapalı) : Üniteler patlamaz ve flaş seviyesi ayarlanamaz

  Ana flaşı kanal 3'e ayarlayın.

 3. f : Uzaktan flaş ünitelerini kanal 3'e ayarlayın.

 4. f : Uzaktan flaş ünitelerini gruplandırın.

  Her uzaktan flaş ünitesi için bir grup (A veya B) seçin. Kullanılabilecek uzaktan flaş ünitelerinin sayısında bir sınırlama olmamasına rağmen, pratik maksimum grup başına üçtür. Bu sayıdan fazla olması durumunda, uzaktan flaş ünitelerinin yaydığı ışık performansı olumsuz etkileyecektir.

 5. C / f : Çekimi oluşturun.

  Çekimi oluşturun ve flaş ünitelerini düzenleyin. Daha fazla bilgi için flaş üniteleriyle birlikte verilen belgelere bakın. Üniteleri düzenledikten sonra, flaşı test etmek için ana flaş üzerindeki test düğmesine basın ve ünitelerin normal şekilde çalıştığını teyit edin.

 6. C / f : Fotoğrafı çekin.

  Tüm flaş üniteleri için flaş hazır ışıklarının yandığını onayladıktan sonra fotoğrafı çekin.

Not: Uzaktan Flaşlı Çekim

Ana flaştan gelen ışığı almak için sensör pencerelerini uzaktan flaş ünitelerine yerleştirin (fotoğraf makinesi bir tripoda monte edilmemişse özellikle dikkatli olunmalıdır). Uzak flaş ünitelerinden gelen doğrudan ışığın veya güçlü yansımaların kamera lensine (TTL modunda) veya uzaktan flaş ünitelerindeki fotosellere ( q A modu) girmediğinden emin olun, çünkü bu, pozlamayı etkileyebilir. Ana flaş tarafından yayılan düşük yoğunluklu zamanlama flaşlarının kısa mesafeden çekilen fotoğraflarda görünmesini önlemek için, düşük ISO duyarlılıklarını veya küçük diyaframları (yüksek f değerleri) seçin. Uzaktan flaş ünitelerini yerleştirdikten sonra bir deneme çekimi yapın ve sonuçları kamera ekranında görüntüleyin.