Fotoğraflar vizörde (vizör fotoğrafçılığı) veya monitörde (canlı görüntü çekimi) çerçevelenebilir.

Fotoğrafları Vizörde Çerçeveleme (Vizör Fotoğrafçılığı)

 1. Kamerayı hazırla.

  Tutacağı sağ elinizle tutarak ve kamera gövdesini veya merceği solunuzla kavrayarak dirseklerinizi göğsünüzün yanlarına doğru getirin.

 2. Fotoğrafı çerçeveleyin.
  • Bir fotoğrafı vizörde çerçeveleyin.

  • Ana konuyu AF alanı parantezlerine yerleştirin.

 3. Netlemek için deklanşöre yarım basın.
  • Odaklanma işlemi tamamlandığında, odak göstergesi ( I ) vizörde görünecektir.

   Vizör ekranı

   Tanım

   (sabit)

   Konu odakta.

   (sabit)

   Odak noktası öznenin önündedir.

   (sabit)

   Netleme noktası konunun arkasındadır.

   (yanıp söner)

   Fotoğraf makinesi otomatik netlemeyi kullanarak netleme yapamıyor.

  • AF-ON düğmesine basarak da odaklanabilirsiniz.

 4. Fotoğrafı çekmek için deklanşöre yumuşak bir şekilde sonuna kadar basın.

  Fotoğraf kaydedilirken hafıza kartı erişim lambası yanacaktır. Lamba sönene ve kayıt tamamlanana kadar bellek kartını çıkarmayın veya güç kaynağını çıkarmayın veya bağlantısını kesmeyin .

Bekleme Zamanlayıcısı (Vizörle Çekim)

Fotoğraf makinesi, pilin boşalmasını azaltmaya yardımcı olmak için bir bekleme zamanlayıcısı kullanır. Deklanşöre yarım basıldığında zamanlayıcı başlar ve yaklaşık 6 saniye boyunca herhangi bir işlem yapılmazsa sona erer. Üst kontrol panelindeki vizör ekranı ve deklanşör hızı ve diyafram göstergeleri, zamanlayıcı sona erdiğinde kapanır. Zamanlayıcıyı yeniden başlatmak ve ekranları geri yüklemek için deklanşöre ikinci kez yarım basın. Bekleme zamanlayıcısının sona ermesinden önceki süre, Özel Ayar c2 [ Bekleme zamanlayıcısı ] kullanılarak ayarlanabilir.

Bekleme zamanlayıcısı açık

bekleme zamanlayıcısı kapalı

Fotoğrafları Portre (“Uzun”) Yönünde Çerçeveleme

Fotoğraf makinesi, dikey deklanşör, Fn ve AF-ON düğmeleri, ana ve alt ayar kadranları ve çoklu seçici dahil olmak üzere portre (“dikey”) yönlendirmede kullanım için kontrollerle donatılmıştır.

 • Fotoğraf makinesi yatay (“geniş”) yöndeyken bu kontrolleri yanlışlıkla çalıştırmamak için dikey çekim deklanşör kilidini L konumuna çevirin.

Fotoğrafları Monitörde Çerçeveleme (Canlı Görünüm)

 1. Canlı görüntü seçiciyi C (canlı görüntü çekimi) konumuna çevirin.
 2. a düğmesine basın.
  • Ayna kaldırılacak ve canlı görüntü başlayacaktır. Vizör kararacak ve mercekten geçen görüntü ekranda görüntülenecektir.

  • Canlı görüntü sırasında, filmler ve fotoğraflar için pozlama monitörde önizlenebilir.

 3. Kamerayı hazırla.

  Tutacağı sağ elinizle sıkıca tutun ve kamera gövdesini veya lensi sol elinizle tutun.

 4. Fotoğrafı çerçeveleyin.

  Konuyu çerçevenin merkezine yakın konumlandırın.

 5. Netlemek için deklanşöre yarım basın.
  • Deklanşöre yarım basıldığında netleme kilitlenir.

  • Kamera odaklanabiliyorsa, odak noktası yeşil renkte görüntülenecektir. Örneğin özne fotoğraf makinesine çok yakın olduğu için fotoğraf makinesi netleme yapamıyorsa, netleme noktası kırmızı renkte yanıp sönecektir.

  • Pozlamayı çizimde gösterildiği gibi ekranda önizlemek için (pozlama önizleme), J düğmesine basın. Deklanşör hızı, diyafram açıklığı ve ISO duyarlılığı için seçilen ayarların çekim sırasında pozlamayı nasıl etkilediğini önizleyebilirsiniz. Pozlama telafisi ±5 EV ile ayarlanabilir, ancak önizleme ekranında yalnızca -3 ile +3 EV arasındaki değerler yansıtılır.

 6. Fotoğrafı çekmek için deklanşöre sonuna kadar basın.

  Çekim sırasında ekran kapanıyor.

 7. Canlı görüntüden çıkmak için a düğmesine basın.
Canlı Görünümde Çekim
 • Bu efektler son resimlerde görünmese de, canlı izleme sırasında monitörde aşağıdakileri fark edebilirsiniz:

  • Ekrandaki hareket eden nesneler bozuk görünüyor (kamera yatay olarak kaydırıldığında çerçeve içinde yüksek hızda hareket eden trenler veya arabalar gibi tek tek nesneler bozulabilir veya tüm çerçeve bozuk görünebilir)

  • Ekranda pürüzlü kenarlar, renk saçakları, hare ve parlak noktalar görünebilir

  • Yanıp sönen işaretler ve diğer kesintili ışık kaynaklarıyla aydınlatılan sahnelerde veya konu bir flaşör veya başka bir parlak, anlık ışık kaynağıyla kısa süre aydınlatıldığında parlak bölgeler veya bantlar görünebilir.

 • Floresan, cıva buharı veya sodyum lambaları altında ekranda görünen titreme ve şeritler, film çekimi menüsündeki [ Kırpışma azaltma ] öğesi kullanılarak azaltılabilir, ancak bunlar bazı deklanşör hızlarında çekilen fotoğraflarda görünmeye devam edebilir.

 • Işığın vizörden girmesini, fotoğraflara veya pozlamaya müdahale etmesini önlemek için, vizör göz merceği kapağını kapatmak için vizör göz merceği deklanşör kolunu kaldırın.

 • Canlı görüntüde çekim yaparken, kamerayı güneşe veya diğer parlak ışık kaynaklarına yöneltmekten kaçının. Bu önlemin alınmaması, kameranın dahili devrelerinde hasara neden olabilir.

 • Özel Ayar c2 [ Bekleme zamanlayıcısı ] için seçilen seçeneğe bakılmaksızın, canlı görüntü sırasında bekleme zamanlayıcısının süresi dolmaz.

Geri Sayım Ekranı

Canlı görüntü otomatik olarak sona ermeden yaklaşık 30 saniye önce ekranın sol üst köşesinde bir geri sayım görünecektir.

 • Zamanlayıcı Özel Ayar c4 [ Monitör kapanma gecikmesi ] tarafından tetiklenirse, geri sayım, zamanlayıcı sona ermeden 30 s önce başlayarak siyah olarak görüntülenecek ve sadece 5 s kaldığında kırmızıya dönecektir. [ Monitör kapanma gecikmesi ] > [ Canlı görüntü ] için [ Sınır yok ] seçilirse, kamera yine de dahili devrelerini yüksek sıcaklıklardan ve benzerlerinden korumak için gerektiğinde canlı görüntüyü sonlandırabilir.

 • Dahili devrelerini korumak için kamera kapanmadan 30 saniye önce kırmızı renkte bir geri sayım görüntülenecektir. Çekim koşullarına bağlı olarak, canlı görüntü seçildiğinde zamanlayıcı hemen görünebilir.

Pozlama Önizleme
 • Deklanşör hızı için A (Uzunluk) veya % (Süre) seçildiğinde pozlama önizlemesi kullanılamaz. Önizleme, aşağıdaki durumlarda nihai sonuçları doğru bir şekilde yansıtmayabilir:

  • Flaş aydınlatma kullanılır

  • [ Aktif D-Lighting ] veya [ HDR (yüksek dinamik aralık) ] etkin

  • deklanşör hızı için p seçili

  • Parantez etkin

 • Konu çok parlak veya çok karanlıksa, önizlemenin pozlamayı doğru yansıtmayabileceği konusunda uyarmak için poz göstergeleri yanıp söner.

Dokunmatik Kontroller

Canlı görüntü çekimi sırasında netleme yapmak ve fotoğraf çekmek için deklanşör yerine dokunmatik kontroller kullanılabilir ( Odaklama ve Deklanşörü Serbest Bırakma ).

Canlı Görünüm Yakınlaştırma Önizleme

Monitördeki görüntüyü maksimum yaklaşık 11×'e kadar büyütmek için X düğmesine basın.

 • Yakınlaştırmak için X , uzaklaştırmak için W ( M ) düğmesine basın.

 • Ekranın sağ alt köşesinde gri bir çerçeve içinde bir gezinme penceresi görünecektir.

 • Çerçevenin monitörde görünmeyen alanlarına gitmek için çoklu seçiciyi kullanın.

Canlı Görüntü Sırasında Odağı Önizleme

Canlı görüntü sırasında gelişmiş odak önizlemesi için maksimum diyaframı geçici olarak seçmek için Pv düğmesine basın. Diyaframı orijinal değerine döndürmek için tekrar Pv düğmesine basın veya otomatik netlemeyi kullanarak odaklanın. Netleme önizlemesi sırasında fotoğraf çekmek için deklanşöre sonuna kadar basılırsa, diyafram açıklığı fotoğraf çekilmeden önceki orijinal değerine döner. Maksimum diyafram seçildiğinde maksimum diyafram simgesi ( t ) görüntülenir.