Kameranın ışığa duyarlılığını (ISO duyarlılığı) ayarlamak için S ( Q ) düğmesini kullanın. ISO duyarlılığı ne kadar yüksek olursa, pozlama yapmak için o kadar az ışık gerekir, bu da daha hızlı deklanşör hızlarına veya daha küçük diyaframlara olanak tanır. Ayrıca, kullanıcı tarafından seçilen ayarda optimum pozlama elde edilemezse duyarlılığı otomatik olarak ayarlayan otomatik ISO duyarlılığı kontrolünü etkinleştirme seçeneğiniz de vardır.

ISO Hassasiyetini Ayarlama

S ( Q ) düğmesini basılı tutun ve ana ayar kadranını çevirin.

ISO 100 ila 102400 arasındaki değerler arasından seçim yapın. ISO 100'ün altında yaklaşık 0,3 ila 1 EV ve ISO 102400'ün üzerinde 0,3 ila 5 EV arasında ayarlar da mevcuttur.

Yüksek ISO Hassasiyetleri

ISO duyarlılığı ne kadar yüksek olursa, pozlama yapmak için o kadar az ışık gerekir, bu da aydınlatma zayıfken resimlerin çekilmesine izin verir ve nesne hareket halindeyken bulanıklığın önlenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, hassasiyet ne kadar yüksek olursa, görüntünün rastgele dağılmış parlak pikseller, sis veya çizgiler şeklindeki "gürültüden" etkilenme olasılığının o kadar yüksek olduğunu unutmayın.

Otomatik ISO Duyarlılığı Kontrolünü Etkinleştirme

S ( Q ) düğmesini basılı tutun ve kullanıcı tarafından seçilen değerde istenen pozlama elde edilemezse fotoğraf makinesinin ISO duyarlılığını otomatik olarak ayarlayıp ayarlamayacağını seçmek için alt ayar kadranını çevirin.

  • Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü etkinleştirildiğinde, üst kontrol panelinde ve vizörde ISO AUTO göstergeleri görünecektir. Bu göstergeler yandığında (yanıp sönmediğinde), fotoğraflar [ ISO duyarlılığı ] için seçilen hassasiyette çekilecektir. Kullanıcı tarafından seçilen değerden hassasiyet değiştirildiğinde, ISO AUTO göstergeleri yanıp sönecek ve değiştirilen değer ekranlarda gösterilecektir.

Maksimum Hassasiyet

ISO duyarlılığının çok yükseğe çıkarılmasını önlemek için otomatik ISO duyarlılığı kontrolü için bir üst sınır seçebilirsiniz. Maksimum ISO duyarlılığı, fotoğraf çekimi menüsündeki [ ISO duyarlılığı ayarları ] > [ Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü ] > [ Maksimum duyarlılık ] öğesi kullanılarak seçilebilir.