Depolamak

Fotoğraf makinesi uzun bir süre kullanılmayacaksa pili çıkarın. Pili çıkarmadan önce kameranın kapalı olduğundan emin olun.

Kamerayı şu durumlarda saklamayın:

 • kötü havalandırılmış veya %60'ın üzerinde neme maruz kalmışsa

 • televizyonlar veya radyolar gibi güçlü elektromanyetik alanlar üreten ekipmanların yanında

 • 50 °C'nin (122 °F) üzerindeki veya -10 °C'nin (14 °F) altındaki sıcaklıklara maruz kalanlar

Temizlik

Prosedür, temizlik gerektiren parçaya göre değişir. Prosedürler aşağıda detaylandırılmıştır.

 • Alkol, tiner veya diğer uçucu kimyasalları kullanmayın.

Kamera Gövdesi

Tozu ve tüyleri temizlemek için bir üfleyici kullanın, ardından yumuşak, kuru bir bezle hafifçe silin. Fotoğraf makinesini plajda veya deniz kenarında kullandıktan sonra, damıtılmış suyla hafifçe nemlendirilmiş bir bezle kumu veya tuzu silin ve fotoğraf makinesini iyice kurulayın.

Önemli : Kameranın içindeki toz veya diğer yabancı maddeler ürünün arızalanmasına neden olabilir. Kameranın içinde yabancı madde bulunmasından kaynaklanan hasarlar garanti kapsamında değildir.

Lens, Ayna ve Vizör

Bu cam elemanlar kolayca zarar görebilir: bir üfleyici ile tozu ve tüyleri temizleyin. Bir aerosol üfleyici kullanıyorsanız, cam elemanlara zarar verebilecek sıvının boşalmasını önlemek için kutuyu dikey tutun. Parmak izlerini ve diğer lekeleri çıkarmak için, yumuşak bir beze az miktarda lens temizleyici uygulayın ve dikkatli bir şekilde temizleyin.

monitör

Bir üfleyici ile tozu ve tüyleri temizleyin. Parmak izlerini ve diğer lekeleri çıkarırken yüzeyi yumuşak bir bez veya güderi ile hafifçe silin. Hasara veya arızaya neden olabileceğinden basınç uygulamayın.

Alçak Geçiren Filtre

Lens değiştirilirken veya gövde kapağı çıkarıldığında kameraya giren kir veya toz, alçak geçiren filtreye yapışabilir ve fotoğraflarınızı etkileyebilir. "Görüntü sensörünü temizle" seçeneği, tozu çıkarmak için filtreyi titretir.

Filtre, menülerden herhangi bir zamanda temizlenebilir veya temizleme, kamera açılıp kapatıldığında otomatik olarak yapılabilir.

Menüleri Kullanma

 • Maksimum etki için kamerayı normal yönde tutun (taban aşağı).

 • Ayarlar menüsünde [ Görüntü sensörünü temizle ] öğesini seçin, ardından [ Şimdi temizle ] öğesini vurgulayın ve temizlemeye başlamak için J düğmesine basın.

 • Temizlik devam ederken kamera kontrolleri kullanılamaz. Güç kaynağını çıkarmayın veya bağlantısını kesmeyin.

 • Temizlik tamamlandığında kurulum menüsü görüntülenecektir.

Başlatma ve/veya Kapatma Sırasında Görüntü Sensörünü Temizleme

Seçenek

Tanım

5

[ Başlangıçta temizle ]

Görüntü sensörü, kamera her açıldığında otomatik olarak temizlenir.

6

[ Kapatırken temizle ]

Görüntü sensörü, kamera her kapatıldığında kapatma sırasında otomatik olarak temizlenir.

7

[ Başlatma ve kapatma sırasında temizleyin ]

Görüntü sensörü, başlatma ve kapatma sırasında otomatik olarak temizlenir.

[ Temizlik kapalı ]

Otomatik görüntü sensörü temizleme kapalı.

 1. [ Görüntü sensörünü temizle ] için [ Başlangıçta/kapanışta temizle] öğesini seçin.

  [ Başlangıçta/kapanışta temizle ] vurgulandığında 2 basılması, [Başlangıçta/kapanışta temizle ] seçeneklerini görüntüler.

 2. Bir seçeneği vurgulayın.

  Vurgulanan seçeneği seçmek için J düğmesine basın.

Görüntü Sensörü Temizleme
 • Kamera kontrollerinin kullanılması, güç anahtarının çalışmasına yanıt olarak başlatılan herhangi bir görüntü sensörü temizliğini kesintiye uğratır.

 • Görüntü sensörü temizliği filtredeki tüm yabancı maddeleri tamamen temizlemeyebilir. Filtreyi manuel olarak temizleyin ( Manuel Temizleme ) veya bir Nikon yetkili servis temsilcisine danışın.

 • Görüntü sensörü temizliği arka arkaya birkaç kez gerçekleştirilirse, kameranın dahili devresini korumak için görüntü sensörü temizliği geçici olarak devre dışı bırakılabilir. Kısa bir beklemeden sonra tekrar temizlik yapılabilir.

Manuel Temizleme

“Görüntü sensörünü temizle” seçeneği kullanılarak alçak geçiren filtreden yabancı madde giderilemiyorsa ( Alçak Geçiren Filtre ), filtre aşağıda açıklandığı gibi manuel olarak temizlenebilir. Ancak, filtre son derece hassas olduğundan ve kolayca zarar görebileceğinden, manuel temizliğin yalnızca Nikon yetkili servis temsilcisi tarafından yapılmasını öneririz.

 • Çalışma sırasında güç kaybını önlemek için tam şarjlı bir pil kullanın veya isteğe bağlı bir AC adaptörü ve güç konektörü bağlayın.

 • Manuel temizlik, kurulum menüsündeki [ Temizlik için aynayı kilitle ] öğesinin kullanılmasını gerektirir. [ Aynayı temizlemek için kilitle ] öğesi, J veya daha düşük pil seviyelerinde veya fotoğraf makinesi Bluetooth aracılığıyla bir akıllı cihaza veya USB aracılığıyla diğer cihazlara bağlıysa kullanılamaz.

 1. Kamerayı kapatın ve lensi çıkarın.

  Lensi çıkardıktan sonra kamerayı açın.

 2. Kurulum menüsünde [ Temizlik için aynayı kilitle ] öğesini vurgulayın ve 2 düğmesine basın.

  Kamera aynayı kilitlemeye hazırlanacaktır.

 3. J basın.

  • Ayna kaldırılacak ve deklanşör perdesi açılacaktır.

  • Üst kontrol panelindeki ekran yanıp sönecektir. Vizör ve arka kontrol panelindeki ekranlar kapanacaktır.

  • Alçak geçiren filtreyi incelemeden normal çalışmayı geri yüklemek için kamerayı kapatın.

 4. Kamerayı ışığın kameraya girebileceği şekilde tutarak filtrede toz veya tüy olup olmadığını inceleyin.

  Herhangi bir yabancı cisim yoksa Adım 6'ya geçin.

 5. Alçak geçiren filtredeki tozu ve tüyleri bir üfleyici ile temizleyin.
  • Üfleyici fırça kullanmayın. Kıllar filtreye zarar verebilir.

  • Üfleyici ile çıkarılamayan kirler yalnızca Nikon yetkili servis personeli tarafından temizlenebilir. Hiçbir koşulda filtreye dokunmamalı veya silmemelisiniz.

 6. Kamerayı kapatın ve lensi değiştirin.

  Ayna aşağı konuma dönecek ve deklanşör perdesi kapanacaktır.

Güvenilir Bir Güç Kaynağı Kullanın

Deklanşör perdesi hassastır ve kolayca zarar görebilir. Ayna kaldırıldığında kamera kapanırsa perde otomatik olarak kapanır. Çalışma sırasında kapağın yanlışlıkla kapanmasının perdeye zarar vermesini önlemek için aşağıdaki önlemlere uyun:

 • Ayna kaldırılmış durumdayken kamerayı kapatmayın.

 • Ayna yükseltilmiş durumdayken güç kaynağını çıkarmayın veya bağlantısını kesmeyin.

 • Ayna kaldırıldığında pil azalırsa, bir bip sesi duyulur ve otomatik zamanlama lambası yanıp söner. Yaklaşık iki dakika sonra deklanşör perdesi kapanacak ve ayna alçaltılacaktır; temizliği veya incelemeyi derhal sonlandırın.

Alçak Geçiren Filtrede Yabancı Madde

Lensler veya gövde kapakları çıkarıldığında veya değiştirilirken kameraya giren yabancı maddeler (veya nadir durumlarda kameranın kendisinden yağlayıcı veya ince parçacıklar), belirli koşullar altında çekilen fotoğraflarda görünebileceği düşük geçişli filtreye yapışabilir. Gövde kapağını takarken veya lensleri değiştirirken yabancı maddelerin girmesini önlemek için tozlu ortamlardan kaçının ve kamera yuvasına, lens yuvasına veya gövde kapağına yapışmış olabilecek tüm toz ve diğer yabancı maddeleri çıkardığınızdan emin olun. Hiçbir lens yerinde olmadığında kamerayı korumak için ürünle birlikte verilen gövde kapağını değiştirdiğinizden emin olun. Görüntü sensörü temizleme seçeneği kullanılarak çıkarılamayan yabancı maddelerle karşılaşırsanız ( Alçak Geçiren Filtre ), alçak geçiren filtreyi "Manuel Temizleme" bölümünde açıklandığı gibi temizleyin ( Manuel Temizleme ) veya filtrenin yetkili Nikon servis personeline temizlenmesini sağlayın. Sensör üzerindeki yabancı madde varlığından etkilenen fotoğraflara, bazı görüntüleme uygulamalarında bulunan temiz görüntü seçenekleri kullanılarak rötuş yapılabilir.

Kamera ve Aksesuarların Bakımı

Kamera hassas bir cihazdır ve düzenli servis gerektirir; Nikon, fotoğraf makinesinin her 1-2 yılda bir kontrol edilmesini ve her üç ila beş yılda bir servise gönderilmesini önerir (bu hizmetler için ücret alındığını unutmayın).

 • Kamera profesyonelce kullanılıyorsa, sık sık inceleme ve servis yapılması özellikle önerilir.

 • Lensler veya isteğe bağlı flaş üniteleri gibi kamerayla düzenli olarak kullanılan tüm aksesuarlar, kamera incelenirken veya servise alınırken dahil edilmelidir.

Saat Pilini Değiştirme

Kamera saati, bir CR1616 lityum pil ile çalışır. CR1616 pillerin ömrü yaklaşık iki yıldır. Bekleme zamanlayıcısı açıkken üst kontrol panelinde B simgesi görüntüleniyorsa, pil azalmıştır ve değiştirilmesi gerekir. Pil bittiğinde, bekleme zamanlayıcısı açıkken B simgesi yanıp sönerek fotoğrafların hala çekilebilmesine rağmen doğru saat ve tarihle damgalanmayacaklarını belirtir.

Saat Pilini Değiştirme

 1. Kamerayı kapatın ve ana pili çıkarın.

 2. Ana pil yuvasının çatısında bulunan saat pil yuvası kapağını ana pil yuvasının önüne doğru kaydırın.

 3. Saat pilini çıkarın.
 4. Artı tarafı ("+" ile işaretli taraf ve pil adı) görünecek şekilde yeni bir CR1616 lityum pil takın.
 5. Saat pil yuvası kapağını ana pil yuvasının arkasına doğru kaydırın.

  Kapak yerine oturduğunda durun.

 6. Ana pili yeniden takın.

 7. Kamera saatini ayarlayın.

  Saat ayarlanana kadar üst kontrol panelinde B simgesi yanıp sönecektir.

Saat Pilini Takma

Saat pilini doğru yönde takın. Pilin yanlış takılması sadece saatin çalışmasını engellemekle kalmaz, fotoğraf makinesine de zarar verebilir.