ISO Duyarlılığı

Kameranın ışığa duyarlılığı (ISO duyarlılığı), mevcut ışık miktarına göre ayarlanabilir. Genel olarak, daha yüksek değerlerin seçilmesi, aynı diyafram açıklığında daha yüksek deklanşör hızlarına izin verir. ISO 100 ila 102400 arasındaki ayarlardan birini seçin. ISO 100'ün altında yaklaşık 0,3 ila 1 EV ve ISO 102400'ün üzerinde 0,3 ila 5 EV arasında genişletilmiş ayarlar da mevcuttur.

ISO Hassasiyetini Ayarlama

S ( Q ) düğmesini basılı tutun ve ana ayar kadranını çevirin.

 • Seçilen seçenek vizörde ve üst kontrol panelinde görüntülenir.

 • Varsayılan olarak, değişiklikler 1 / 3 EV'lik artışlarla yapılır. Artışların boyutu Özel Ayar b1 [ ISO duyarlılığı adım değeri ] kullanılarak değiştirilebilir.

Fotoğraf Çekim Menüsü [ ISO Duyarlılığı Ayarları ] Seçeneği

ISO duyarlılığı, fotoğraf çekimi menüsündeki [ ISO duyarlılığı ayarları ] öğesi kullanılarak da ayarlanabilir.

Yüksek ISO Hassasiyetleri

ISO duyarlılığı ne kadar yüksek olursa, pozlama yapmak için o kadar az ışık gerekir, bu da aydınlatma zayıfken resimlerin çekilmesine izin verir ve nesne hareket halindeyken bulanıklığın önlenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, hassasiyet ne kadar yüksek olursa, görüntünün rastgele dağılmış parlak pikseller, sis veya çizgiler şeklindeki "gürültüden" etkilenme olasılığının o kadar yüksek olduğunu unutmayın.

 • "Gürültü", yüksek ISO parazit azaltma etkinleştirilerek azaltılabilir. Yüksek ISO kumlanma azaltma, fotoğraf ve video çekim menülerindeki [ Yüksek ISO NR ] öğeleri kullanılarak etkinleştirilebilir.

Merhaba 0.3–Merhaba 5

[ Yüksek 0,3 ] ayarı, ISO 102400'den (ISO 128000) yaklaşık 0,3 EV daha yüksek bir ISO duyarlılığına ve yaklaşık 5 EV daha yüksek bir ISO duyarlılığına (ISO 3280000) [ Yüksek 5,0 ] karşılık gelir. Bu ayarlarda çekilen resimlerin özellikle rastgele dağılmış parlak pikseller, sis veya çizgiler şeklinde "kumlanmaya" eğilimli olduğunu unutmayın.

Düşük 0,3–Düşük 1

[ Lo 0.3 ], ISO 100'ün (ISO 80'e eşdeğer) yaklaşık 0,3 EV altında bir ISO duyarlılığına karşılık gelir. [ Lo 1.0 ] yaklaşık olarak ISO 100'ün (ISO 50) 1 EV altındadır. Aydınlatma parlak olduğunda daha büyük diyaframlar veya daha yavaş deklanşör hızları için kullanın. Parlak noktalar aşırı pozlanmış olabilir. Çoğu durumda, ISO [ 100 ] veya üzeri ISO duyarlılıkları önerilir.

Otomatik ISO Hassasiyeti Kontrolü

Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü, kullanıcı tarafından seçilen değerde optimum pozlama elde edilemezse ISO duyarlılığını otomatik olarak ayarlar.

Otomatik ISO Duyarlılığı Kontrolünü Etkinleştirme

 1. Fotoğraf çekimi menüsünde [ ISO duyarlılığı ayarları ] öğesini seçin, [ Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü ] öğesini vurgulayın ve 2 düğmesine basın.
 2. [ Açık ] öğesini seçin.
  • Otomatik ISO duyarlılığı kontrolünü etkinleştirmek için [ Açık ] öğesini vurgulayın ve J düğmesine basın. Flaş kullanılıyorsa, ISO duyarlılığı uygun şekilde ayarlanacaktır.

  • [ Kapalı ] seçilirse, [ ISO duyarlılığı ] kullanıcı tarafından seçilen değerde sabit kalacaktır.

 3. Ayarları düzenleyin.

  • Otomatik ISO duyarlılığı kontrol ayarlarını yapın.

   Seçenek

   Tanım

   [ Maksimum hassasiyet ]

   ISO duyarlılığının çok yükseğe çıkarılmasını önlemek için, ISO duyarlılığı kontrolü için bir üst sınır seçebilirsiniz; ISO 200 ile Hi 5 arasındaki değerler arasından seçim yapın. Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü kullanılarak seçilecek minimum değer ISO 100'dür.

   [ N ile maksimum hassasiyet ]

   Flaşlı fotoğrafçılık için maksimum ISO duyarlılığını seçin; seçenekler ISO 200 ile Hi arasında değişir. [ Flaşsız ile aynı ] seçimi, flaşlı fotoğrafçılık için maksimum ISO duyarlılığını [ Maksimum duyarlılık ] için geçerli olarak seçilen değere ayarlar.

   [ Minimum deklanşör hızı ]

   P ve A modlarında, otomatik ISO duyarlılığı kontrolü yalnızca optimum pozlama için gereken deklanşör hızı bu değerin altına düşerse etkili olur; 1 / 4000 s ile 30 s arasındaki ayarlar arasından seçim yapın. [ Otomatik ] seçilirse, fotoğraf makinesi minimum obtüratör hızını lens odak uzaklığına göre seçecektir (yalnızca CPU lensler). Örneğin, uzun bir lens takıldığında kamera sarsıntısının neden olduğu bulanıklığı önlemek için kamera otomatik olarak daha yüksek minimum obtüratör hızları seçecektir.

   • Otomatik deklanşör hızı seçim seçeneklerini görüntülemek için [ Otomatik ] öğesini vurgulayın ve 2 düğmesine basın. Otomatik deklanşör hızı seçimi, daha hızlı veya daha yavaş minimumlar seçilerek ince ayar yapılabilir. Hızlı hareket eden nesnelerin fotoğrafını çekerken bulanıklığı azaltmak için daha hızlı ayarlar kullanılabilir.

   • [ Maksimum duyarlılık ] için seçilen ISO duyarlılığında optimum pozlama elde edilemezse, obtüratör hızları seçilen minimum değerin altına düşebilir.

  • Değişiklikleri kaydetmek için J düğmesine basın.

[ Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü ] için [ Açık ] seçildiğinde, vizörde ve üst kontrol panelinde ISO AUTO göstergeleri görünecektir. Bu göstergeler yandığında (yanıp sönmediğinde), fotoğraflar [ ISO duyarlılığı ] için seçilen hassasiyette çekilecektir. Kullanıcı tarafından seçilen değerden hassasiyet değiştirildiğinde, ISO AUTO göstergeleri yanıp sönecek ve değiştirilen değer ekranlarda gösterilecektir.

Otomatik ISO Hassasiyeti Kontrolü
 • [ ISO duyarlılığı ] için seçilen değer, [ Maksimum duyarlılık ] için seçilen değerden yüksekse, [ ISO duyarlılığı ] için seçilen değer, otomatik ISO duyarlılığı kontrolü için üst sınır görevi görür.

 • Flaşlı fotoğrafçılık sırasında, deklanşör hızı, Özel Ayarlar e1 [ Flaş senkron hızı ] ve e2 [ Flaş deklanşör hızı ] için seçilen değerler tarafından tanımlanan aralıkla sınırlıdır. [ Minimum obtüratör hızı ] için seçilen değer bu aralıkta değilse, Özel Ayar e2 [ Flaş obtüratör hızı ] için seçilen değer etkin minimum obtüratör hızı olur.

 • Objektif verileri olmadan CPU olmayan bir objektif kullanılırsa, minimum obtüratör hızı 1 / 30 s olarak sabitlenecektir.

 • İsteğe bağlı bir flaş ünitesi takılıysa, otomatik ISO duyarlılığı kontrolü yavaş senkron flaş modlarıyla birlikte kullanıldığında ISO duyarlılığı otomatik olarak yükseltilebilir, bu da muhtemelen fotoğraf makinesinin yavaş deklanşör hızlarını seçmesini engeller.

Otomatik ISO Duyarlılığı Kontrolünü Açma veya Kapatma

Ayrıca S ( Q ) düğmesini basılı tutup alt ayar kadranını çevirerek [ Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü ] özelliğini açıp kapatabilirsiniz ( Otomatik ISO Duyarlılığı Kontrolünü Etkinleştirme ).