1. Kamera aksesuar pabucuna bir flaş ünitesi takın.

    Ayrıntılar için üniteyle birlikte verilen kılavuza bakın.

  2. Kamerayı ve flaş ünitesini açın.

    Flaş şarj olmaya başlayacaktır; şarj tamamlandığında vizörde flaş hazır göstergesi ( N ) görüntülenecektir.

  3. Flaş kontrol modunu seçin ( Flaş Kontrol Modu ) ve flaş modu ( Flaş Modu Seçimi , Flaş Modları ).

  4. Deklanşör hızını ve diyaframı ayarlayın.

  5. Fotoğraf çekin.

Deklanşör hızı

Opsiyonel bir flaş ünitesi kullanıldığında deklanşör hızı aşağıdaki gibi ayarlanabilir:

mod

Deklanşör hızı

P , Bir

Kamera tarafından otomatik olarak ayarlanır ( 1 / 250 s – 1 / 60 s) *

S

1/250 sn– 30 sn

m

1/250 s– 30 s, Ampul , Zaman

  • Flaş modu için yavaş senk, yavaş arka perde senk veya kırmızı göz azaltmalı yavaş senk seçilirse, deklanşör hızı 30 s kadar yavaş ayarlanabilir.

Üçüncü Taraf Flaş Birimleri

Fotoğraf makinesi, fotoğraf makinesinin X kontaklarına 250 V üzerinde voltaj uygulayacak flaş üniteleriyle veya aksesuar yuvasındaki kısa devre kontaklarıyla kullanılamaz. Bu tür flaş ünitelerinin kullanılması, yalnızca kameranın normal çalışmasına müdahale etmekle kalmaz, aynı zamanda kameranın ve/veya flaşın flaş senkronizasyon devrelerine de zarar verir.

i-TTL Flaş Kontrolü

Nikon Creative Lighting System'ı destekleyen isteğe bağlı bir flaş ünitesi takıldığında ve TTL'ye ayarlandığında, fotoğraf makinesi dengeli veya standart “i-TTL dolgu flaşı” flaş kontrolü için monitör ön flaşlarını kullanır. i-TTL flaş kontrolü, Nikon Creative Lighting System'ı desteklemeyen flaş ünitelerinde kullanılamaz. Fotoğraf makinesi aşağıdaki i-TTL flaş kontrolünü destekler:

Flaş Kontrolü

Tanım

i-TTL dengeli dolgu flaşı

Fotoğraf makinesi, ana konu ile ortam arka plan aydınlatması arasında doğal bir denge için “i-TTL dengeli dolgu flaşı” flaş kontrolünü kullanır. Deklanşöre basıldıktan sonra ve ana flaştan hemen önce flaş ünitesi, ana konu ile ortam arka plan aydınlatması arasında bir denge sağlamak amacıyla fotoğraf makinesinin flaş çıkışını optimize etmek için kullandığı bir dizi monitör ön flaşı yayar.

Standart i-TTL dolgu flaşı

Flaş çıkışı, çerçevedeki aydınlatmayı standart bir düzeye getirmek için ayarlanır; arka planın parlaklığı dikkate alınmaz. Arka plan ayrıntıları pahasına ana konunun vurgulandığı veya pozlama telafisi kullanıldığı çekimler için önerilir.

  • [ Spot ölçüm ] seçildiğinde standart i-TTL dolgu flaşı otomatik olarak etkinleştirilir.

Senkronizasyon Terminali

Senkronizasyon terminaline (JIS-B kilitleme somunu içeren) gerektiği gibi bir senkron kablosu bağlanabilir. Bir flaş ünitesi fotoğraf makinesi aksesuar kızağına takılıyken arka perde senk flaşlı fotoğrafçılık yaparken senk kablosu aracılığıyla başka bir flaş ünitesi bağlamayın.