Basit "bak ve çek" fotoğrafçılığı için b (otomatik) modunu seçin. Fotoğraflar vizörde (vizör fotoğrafçılığı) veya monitörde (canlı görüntü çekimi) çerçevelenebilir.

Fotoğrafları Vizörde Çerçeveleme (Vizör Fotoğrafçılığı)

 1. Kameranın üst kısmındaki mod kadranı kilit açma düğmesine basarak mod kadranını b çevirin.
 2. Kamerayı hazırla.

  Tutacağı sağ elinizle tutarak ve kamera gövdesini veya merceği solunuzla kavrayarak dirseklerinizi göğsünüzün yanlarına doğru getirin.

 3. Fotoğrafı çerçeveleyin.
  • Bir fotoğrafı vizörde çerçeveleyin.

  • Ana konuyu AF alanı parantezlerine yerleştirin.

 4. Netlemek için deklanşöre yarım basın.
  • Odaklanma işlemi tamamlandığında, odak göstergesi ( I

   Vizör ekranı

   Açıklama

   (sabit)

   Konu odakta.

   (sabit)

   Odak noktası öznenin önündedir.

   (sabit)

   Netleme noktası konunun arkasındadır.

   (yanıp söner)

   Fotoğraf makinesi otomatik netlemeyi kullanarak netleme yapamıyor.

  • Etkin netleme noktası vizörde görüntülenir.

 5. Fotoğrafı çekmek için deklanşöre yumuşak bir şekilde sonuna kadar basın.

  Fotoğraf kaydedilirken hafıza kartı erişim lambası yanacaktır. Lamba sönene ve kayıt tamamlanana kadar bellek kartını çıkarmayın veya güç kaynağını çıkarmayın veya bağlantısını kesmeyin .

Bekleme Zamanlayıcısı (Vizörle Çekim)

Fotoğraf makinesi, pilin boşalmasını azaltmaya yardımcı olmak için bir bekleme zamanlayıcısı kullanır. Deklanşöre yarım basıldığında zamanlayıcı başlar ve yaklaşık 6 saniye boyunca herhangi bir işlem yapılmazsa sona erer. Zamanlayıcı sona erdiğinde vizör ekranı ve kontrol panelindeki bazı göstergeler kapanır. Zamanlayıcıyı yeniden başlatmak ve ekranları geri yüklemek için deklanşöre ikinci kez yarım basın. Bekleme zamanlayıcısının sona ermesinden önceki süre, Özel Ayar c2 [ Bekleme zamanlayıcısı ] kullanılarak ayarlanabilir.

Bekleme zamanlayıcısı açık

bekleme zamanlayıcısı kapalı

Fotoğrafları Monitörde Çerçeveleme (Canlı Görünüm)

 1. Kameranın üst kısmındaki mod kadranı kilit açma düğmesine basarak mod kadranını b çevirin.
 2. Canlı görüntü seçiciyi C (canlı görüntü çekimi) konumuna çevirin.
 3. a düğmesine basın.

  Ayna kaldırılacak ve canlı görüntü başlayacaktır. Vizör kararacak ve mercekten geçen görüntü ekranda görüntülenecektir.

 4. Kamerayı hazırla.

  Tutacağı sağ elinizle sıkıca tutun ve kamera gövdesini veya lensi sol elinizle tutun.

 5. Fotoğrafı çerçeveleyin.
  • Konuyu çerçevenin merkezine yakın konumlandırın.

  • Varsayılan ayarlarda, fotoğraf makinesi portre konularını otomatik olarak algılar ve netleme noktasını onların yüzleri veya gözleri üzerine konumlandırır.

 6. Netlemek için deklanşöre yarım basın.

  Kamera odaklanabiliyorsa, odak noktası yeşil renkte görüntülenecektir. Örneğin özne kameraya çok yakın olduğu için fotoğraf makinesi netleme yapamıyorsa, netleme alanı kırmızı renkte yanıp sönecektir.

 7. Fotoğrafı çekmek için deklanşöre sonuna kadar basın.

  Çekim sırasında ekran kapanıyor.

 8. Canlı görüntüden çıkmak için a
Canlı Görünümde Çekim
 • Bu efektler son resimlerde görünmese de, canlı izleme sırasında şunları fark edebilirsiniz:

  • Ekrandaki hareket eden nesneler bozuk görünüyor (kamera yatay olarak kaydırıldığında çerçeve içinde yüksek hızda hareket eden trenler veya arabalar gibi tek tek nesneler bozulabilir veya tüm çerçeve bozuk görünebilir)

  • Ekranda pürüzlü kenarlar, renkli saçaklar, hare ve parlak noktalar var

  • Yanıp sönen işaretler ve diğer kesintili ışık kaynaklarıyla aydınlatılan sahnelerde veya konu bir flaşör veya başka bir parlak, anlık ışık kaynağıyla kısa süre aydınlatıldığında parlak bölgeler veya bantlar görünebilir.

 • Floresan, cıva buharı veya sodyum lambaları altında ekranda görünen titreme ve şeritler , film çekimi menüsündeki [ Kırpışma azaltma ] öğesi kullanılarak azaltılabilir, ancak bunlar bazı deklanşör hızlarında çekilen fotoğraflarda görünmeye devam edebilir.

 • Işığın vizörden girerek fotoğraflara veya pozlamaya müdahale etmesini önlemek için, vizörü ürünle birlikte verilen göz merceği kapağıyla kapatmanızı öneririz ( Vizörü Kapatın ).

 • Canlı görüntüde çekim yaparken, kamerayı güneşe veya diğer parlak ışık kaynaklarına yöneltmekten kaçının. Bu önlemin alınmaması, kameranın dahili devrelerinde hasara neden olabilir.

 • Özel Ayar c2 [Bekleme zamanlayıcısı ] için seçilen seçeneğe bakılmaksızın, canlı görüntü sırasında bekleme zamanlayıcısının süresi dolmaz.

Geri Sayım Ekranı

Canlı görüntü otomatik olarak sona ermeden yaklaşık 30 saniye önce ekranın sol üst köşesinde bir geri sayım görünecektir.

 • Zamanlayıcı Özel Ayar c4 [ Monitör kapanma gecikmesi ] tarafından tetiklenirse, geri sayım, zamanlayıcı sona ermeden 30 s önce başlayarak siyah olarak görüntülenecek ve sadece 5 s kaldığında kırmızıya dönecektir. [Monitör kapanma gecikmesi ] > [ Canlı görüntü ] için [ Sınır yok ] seçilirse, kamera yine de dahili devrelerini yüksek sıcaklıklardan ve benzerlerinden korumak için gerektiğinde canlı görüntüyü sonlandırabilir.

 • Dahili devrelerini korumak için kamera kapanmadan 30 saniye önce kırmızı renkte bir geri sayım görüntülenecektir. Çekim koşullarına bağlı olarak, canlı görüntü seçildiğinde zamanlayıcı hemen görünebilir.

Pozlama Önizleme (Sv)

Özel Ayar d9 [ Pozlama önizleme (Sv) ] için [ Açık ] seçildiğinde, canlı görüntü çekimi sırasında poz ekranda önizlenebilir. Pozlama telafisi kullanırken veya M modunda çekim yaparken bunu faydalı bulabilirsiniz.

Dokunmatik Kontroller

Canlı görüntü çekimi sırasında netleme yapmak ve fotoğraf çekmek için deklanşör yerine dokunmatik kontroller kullanılabilir ( Kontroller'e dokunun ).