Bu özellik, CLS uyumlu flaş üniteleri için flaş çıkışını kilitlemek için kullanılır, böylece flaş seviyesi değiştirilmeden fotoğrafların yeniden düzenlenmesine izin verilir ve konu çerçevenin ortasında olmasa bile flaş çıkışının konuya uygun olmasını sağlar. Flaş çıkışı, ISO duyarlılığı ve diyafram açıklığındaki herhangi bir değişiklik için otomatik olarak ayarlanır. FV kilidi, b ve EFCT modlarında kullanılamaz.

FV kilidini kullanmak için:

 1. Bir kamera kontrolüne [ FV kilidi ] atayın.

  Özel Ayar f3 [ Özel kontroller ]'i kullanarak bir kontrole [ FV kilidi ] atayın.

 2. CLS uyumlu bir flaş ünitesi takın.

  Fotoğraf makinesi aksesuar kızağına CLS uyumlu bir flaş ünitesi takın.

 3. Flaş ünitesini uygun moda ayarlayın.

  Flaş ünitesini açın ve [ Flaş kontrolü ] > [ Flaş kontrol modu ] (SB‑5000, SB‑500, SB‑400 veya SB‑300) için [ TTL ] veya [ Otomatik harici flaş ] öğesini seçin veya flaş kontrolünü ayarlayın modundan TTL'ye, monitör ön flaşı q A veya monitör ön flaşı A'ya (diğer flaş üniteleri; ayrıntılar için flaş ünitesiyle birlikte verilen belgelere bakın).

 4. Odak.

  Konuyu çerçevenin ortasına konumlandırın ve netlemek için deklanşöre yarım basın.

 5. Flaş seviyesini kilitleyin.

  Vizörde flaş hazır göstergesinin ( c ) göründüğünü onayladıktan sonra, 1. Adımda seçilen kontrole basın. Flaş ünitesi, uygun flaş seviyesini belirlemek için bir monitör ön flaşı yayacaktır. Flaş çıkışı bu seviyede kilitlenecek r ) görünecektir.

 6. Fotoğrafı yeniden oluşturun.
 7. Fotoğrafı çek.

  Çekim yapmak için deklanşöre sonuna kadar basın. İstenirse, FV kilidi serbest bırakılmadan ek resimler çekilebilir.

 8. FV kilidini serbest bırakın.

  FV kilidini serbest bırakmak için Adım 1'de seçilen kontrole basın. FV kilit simgesinin ( r ) artık vizörde görüntülenmediğini doğrulayın.