Bu özellik, CLS uyumlu flaş üniteleri için flaş çıkışını kilitlemek için kullanılır; fotoğrafların flaş seviyesi değiştirilmeden yeniden oluşturulmasına olanak tanır ve konu çerçevenin merkezine yerleştirilmediğinde bile flaş çıkışının konuya uygun olmasını sağlar. Flaş çıkışı, ISO duyarlılığı ve diyaframdaki herhangi bir değişiklik için otomatik olarak ayarlanır. FV kilidi b ve EFCT modlarında kullanılamaz.

FV kilidini kullanmak için:

 1. [ FV kilidi ] öğesini bir kamera kontrolüne atayın.

  Özel Ayar f3 [ Özel kontroller ] kullanarak bir kontrole [ FV kilidi ] atayın.

 2. CLS uyumlu bir flaş ünitesi takın.

  Fotoğraf makinesi aksesuar kızağına CLS uyumlu bir flaş ünitesi takın.

 3. Flaş ünitesini uygun moda ayarlayın.

  Flaş ünitesini açın ve [ Flaş kontrolü ] > [ Flaş kontrolü modu ] (SB-5000, SB-500, SB-400 veya SB-300) için [ TTL ] veya [ Otomatik harici flaş ] öğesini seçin veya flaş kontrolünü ayarlayın modunu TTL'ye, monitör ön flaşı q A'ya veya monitör ön flaşı A'ya (diğer flaş üniteleri; ayrıntılar için flaş ünitesiyle birlikte verilen belgelere bakın) değiştirin.

 4. Odak.

  Konuyu çerçevenin ortasına konumlandırın ve netleme yapmak için deklanşöre yarım basın.

 5. Flaş seviyesini kilitle.

  Vizörde flaş hazır göstergesinin ( c ) göründüğünü doğruladıktan sonra, 1. Adımda seçilen kontrole basın. Flaş ünitesi, uygun flaş seviyesini belirlemek için bir monitör ön flaşı yayacaktır. Flaş çıkışı bu seviyede kilitlenecek ve vizörde FV kilit simgesi ( r ) görünecektir.

 6. Fotoğrafı yeniden oluşturun.
 7. Fotoğrafı çek.

  Çekim yapmak için deklanşöre sonuna kadar basın. İstenirse FV kilidi serbest bırakılmadan ek resimler çekilebilir.

 8. FV kilidini serbest bırakın.

  FV kilidini serbest bırakmak için Adım 1'de seçilen kontrole basın. FV kilidi simgesinin ( r ) artık vizörde görüntülenmediğini doğrulayın.