İsteğe bağlı bir flaş ünitesini kameraya monte etmek ve flaşı kullanarak fotoğraf çekmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Üniteyi aksesuar yuvasına monte edin.

  Ayrıntılar için üniteyle birlikte verilen kılavuza bakın.

 2. Kamerayı ve flaş ünitesini açın.

  Flaş şarj olmaya başlayacaktır; Şarj tamamlandığında vizörde flaş hazır göstergesi ( c ) görüntülenecektir.

 3. Flaş ayarlarını yapın.

  Flaş kontrol modunu seçin ( Flaş Kontrol Modu ) ve flaş modu ( Flaş Modları ).

 4. Enstantane hızını ve diyafram açıklığını ayarlayın.

 5. Fotoğraf çekin.

Deklanşör hızı

Opsiyonel bir flaş ünitesi kullanıldığında enstantane hızı aşağıdaki şekilde ayarlanabilir:

Mod

Deklanşör hızı

b , P , A , EFCT ( j ve m hariç)

Kamera tarafından otomatik olarak ayarlanır ( 1 / 200 sn – 1 / 60 sn) *

S

Kullanıcı tarafından seçilen değer ( 1 / 200 s–30 s)

M

Kullanıcı tarafından seçilen değer ( 1 / 200 s–30 s, Bulb , Time )

 • Flaş modu için yavaş senkronizasyon, yavaş arka perde senkronizasyonu veya kırmızı göz azaltma özellikli yavaş senkronizasyon seçilirse enstantane hızı 30 saniyeye kadar yavaş bir değere ayarlanabilir.

Üçüncü Taraf Flaş Üniteleri

Fotoğraf makinesi, fotoğraf makinesinin X kontaklarına veya aksesuar kızağındaki kısa devre kontaklarına 250 V'un üzerinde voltaj uygulayacak flaş üniteleriyle kullanılamaz. Bu tür flaş ünitelerinin kullanılması yalnızca fotoğraf makinesinin normal çalışmasını engellemekle kalmaz, aynı zamanda fotoğraf makinesinin ve/veya flaşın flaş senkronizasyon devrelerine de zarar verir.

i-TTL Flaş Kontrolü

Nikon Yaratıcı Aydınlatma Sistemini destekleyen isteğe bağlı bir flaş ünitesi takıldığında ve TTL'ye ayarlandığında, fotoğraf makinesi dengeli veya standart i-TTL dolgu flaşı kontrolü için monitör ön flaşlarını kullanır. i-TTL flaş kontrolü, Nikon Creative Lighting System'i desteklemeyen flaş ünitelerinde kullanılamaz. Fotoğraf makinesi aşağıdaki i-TTL flaş kontrolü türlerini destekler:

Flaş kontrolü

Tanım

i‑TTL dengeli dolgu flaşı

Fotoğraf makinesi, ana konu ile ortamın arka plan aydınlatması arasında doğal bir denge sağlamak için i-TTL dengeli dolgu flaş kontrolünü kullanır. Deklanşöre basıldıktan sonra ve ana flaştan hemen önce flaş ünitesi, fotoğraf makinesinin ana konu ile ortamın arka plan aydınlatması arasında bir denge sağlamak amacıyla flaş çıkışını optimize etmek için kullandığı bir dizi monitör ön flaşı yayar.

Standart i‑TTL dolgu flaşı

Flaş çıkışı, çerçevedeki aydınlatmayı standart düzeye getirecek şekilde ayarlanır; arka planın parlaklığı dikkate alınmaz. Arka plan ayrıntıları pahasına ana konunun vurgulandığı veya pozlama telafisinin kullanıldığı çekimler için önerilir.

 • [ Noktasal ölçüm ] seçildiğinde standart i‑TTL dolgu flaşı otomatik olarak etkinleştirilir.