Depolamak

Fotoğraf makinesi uzun süre kullanılmayacaksa pili çıkarın. Pili çıkarmadan önce kameranın kapalı olduğundan emin olun.

Kamerayı aşağıdaki konumlarda saklamayın:

 • Yetersiz havalandırılan veya %60'ın üzerinde neme maruz kalan yerler

 • Televizyon veya radyo gibi güçlü elektromanyetik alanlar üreten ekipmanların yanındaysanız

 • 50 °C'nin (122 °F) üzerinde veya -10 °C'nin (14 °F) altındaki sıcaklıklara maruz kalanlar

Temizlik

Prosedür, temizlenmesi gereken parçaya göre değişir. Prosedürler aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

 • Alkol, tiner veya diğer uçucu kimyasalları kullanmayın.

Kamera gövdesi

Tozu ve tüyleri temizlemek için bir üfleyici kullanın, ardından yumuşak, kuru bir bezle hafifçe silin. Fotoğraf makinesini plajda veya deniz kenarında kullandıktan sonra, damıtılmış suyla hafifçe nemlendirilmiş bir bezle kumu veya tuzu silin ve fotoğraf makinesini iyice kurulayın.

Önemli : Kameranın içindeki toz veya diğer yabancı maddeler ürünün arızalanmasına neden olabilir. Kameranın içinde yabancı madde bulunmasından kaynaklanan hasarlar garanti kapsamında değildir.

Objektif, ayna ve vizör

Bu cam elemanlar kolayca zarar görebilir: toz ve tüyleri bir üfleyiciyle temizleyin. Aerosol üfleyici kullanıyorsanız, cam elemanlara zarar verebilecek sıvının boşalmasını önlemek için kutuyu dik tutun. Parmak izlerini ve diğer lekeleri çıkarmak için, yumuşak bir beze az miktarda lens temizleyicisi sürün ve özenle temizleyin.

Monitör

Bir üfleyiciyle tozu ve tüyleri temizleyin. Parmak izlerini ve diğer lekeleri çıkarırken yüzeyi yumuşak bir bez veya güderi ile hafifçe silin. Hasara veya arızaya neden olabileceğinden basınç uygulamayın.

Alçak Geçiren Filtre

Lensler değiştirilirken veya gövde kapağı çıkarıldığında fotoğraf makinesine giren kir veya toz, alçak geçişli filtreye yapışarak fotoğraflarınızı etkileyebilir. "Görüntü sensörünü temizle" seçeneği, tozu temizlemek için filtreyi titretir.

Filtre, menülerden istenildiği zaman temizlenebilir veya kamera açılıp kapatıldığında temizleme otomatik olarak gerçekleştirilebilir.

Menüleri Kullanma

 • Maksimum etki için kamerayı normal yönde (taban aşağıda) tutun.

 • Kurulum menüsünde [ Görüntü sensörünü temizle ] öğesini seçin, ardından [ Şimdi temizle ] öğesini vurgulayın ve temizlemeye başlamak için J düğmesine basın.

 • Temizleme devam ederken kamera kontrolleri kullanılamaz. Güç kaynağını çıkarmayın veya bağlantısını kesmeyin.

 • Temizleme tamamlandığında kurulum menüsü görüntülenecektir.

Görüntü Sensörünü Başlatma ve/veya Kapatma Sırasında Temizleme

Seçenek

Tanım

5

[ Başlangıçta temizle ]

Görüntü sensörü, kamera her açıldığında otomatik olarak temizlenir.

6

[ Kapanışta temizle ]

Görüntü sensörü, fotoğraf makinesi her kapatıldığında kapatma sırasında otomatik olarak temizlenir.

7

[ Açılışta ve kapanışta temizle ]

Görüntü sensörü başlatma ve kapatma sırasında otomatik olarak temizlenir.

[ Temizleniyor ]

Otomatik görüntü sensörü temizliği kapalı.

 1. [ Görüntü sensörünü temizle ] için [ Açılışta/kapanışta temizle ] seçeneğini seçin.

  [ Açılışta/kapanışta temizle ] vurgulandığında 2 basıldığında, [ Açılışta/kapanışta temizle ] seçenekleri görüntülenir.

 2. Bir seçeneği vurgulayın.

  Vurgulanan seçeneği seçmek için J tuşuna basın.

Görüntü Sensörünün Temizlenmesi
 • Kamera kontrollerinin kullanılması, güç anahtarının çalıştırılmasına yanıt olarak başlatılan görüntü sensörü temizliğini kesintiye uğratır.

 • Görüntü sensörü temizliği filtredeki tüm yabancı maddeleri tamamen temizlemeyebilir. Filtreyi manuel olarak temizleyin ( Manuel Temizleme ) veya bir Nikon yetkili servis temsilcisine danışın.

 • Görüntü sensörü temizliği art arda birkaç kez yapılırsa, fotoğraf makinesinin dahili devrelerini korumak için görüntü sensörü temizliği geçici olarak devre dışı bırakılabilir. Kısa bir beklemenin ardından temizlik tekrar yapılabilir.

Manuel Temizleme

Yabancı madde “görüntü sensörünü temizle” seçeneği kullanılarak alçak geçişli filtreden çıkarılamıyorsa ( Alçak Geçişli Filtre ), filtre aşağıda açıklandığı gibi manuel olarak temizlenebilir. Ancak filtrenin son derece hassas olması ve kolayca zarar görmesi nedeniyle, manuel temizliğin yalnızca Nikon yetkili servis temsilcisi tarafından yapılmasını tavsiye ettiğimizi unutmayın.

 • Çalışma sırasında güç kaybını önlemek için tam şarjlı bir pil kullanın veya isteğe bağlı bir AC adaptörünü ve güç konektörünü bağlayın.

 • Manuel temizlik, ayarlar menüsündeki [ Temizlik için aynayı yukarı kilitle ] öğesinin kullanılmasını gerektirir. [ Temizlik için aynayı kilitle ] öğesi, J veya altındaki pil düzeylerinde veya fotoğraf makinesi Bluetooth aracılığıyla bir akıllı cihaza veya USB aracılığıyla başka cihazlara bağlıysa kullanılamaz.

 1. Kamerayı kapatın ve merceği çıkarın.

  Lensi çıkardıktan sonra kamerayı açın.

 2. Kurulum menüsünde [ Aynayı temizlik için kilitle ] seçeneğini vurgulayın ve 2 tuşuna basın.

  Kamera aynayı kilitlemeye hazırlanacak.

 3. J basın.

  • Ayna kaldırılacak ve deklanşör perdesi açılacaktır.

  • Kontrol panelindeki ekran yanıp sönecektir. Vizördeki ekran kapanacaktır.

  • Alçak geçiren filtreyi incelemeden normal çalışmaya dönmek için fotoğraf makinesini kapatın.

 4. Kamerayı, ışığın kameraya girebileceği şekilde tutarak filtrede toz veya tüy olup olmadığını inceleyin.

  Hiçbir yabancı cisim yoksa Adım 6'ya geçin.

 5. Alçak geçişli filtredeki toz ve tüyleri bir üfleyiciyle temizleyin.
  • Üfleme fırçası kullanmayın. Kıllar filtreye zarar verebilir.

  • Üfleyiciyle temizlenemeyen kirler yalnızca Nikon yetkili servis personeli tarafından temizlenebilir. Hiçbir durumda filtreye dokunmamalı veya silmemelisiniz.

 6. Kamerayı kapatın ve merceği değiştirin.

  Ayna aşağı konuma dönecek ve deklanşör perdesi kapanacaktır.

Güvenilir Bir Güç Kaynağı Kullanın

Deklanşör perdesi hassastır ve kolayca zarar görebilir. Ayna kaldırıldığında kamera kapanırsa perde otomatik olarak kapanacaktır. Çalışma sırasında panjurun yanlışlıkla kapanması nedeniyle perdenin zarar görmesini önlemek için aşağıdaki önlemleri alın:

 • Ayna kaldırılmış durumdayken fotoğraf makinesini kapatmayın.

 • Ayna kaldırılmış durumdayken güç kaynağını çıkarmayın veya bağlantısını kesmeyin.

 • Ayna kaldırılmış durumdayken pil zayıflarsa bir bip sesi duyulacak ve otomatik zamanlama lambası yanıp sönecektir. Yaklaşık iki dakika sonra deklanşör perdesi kapanacak ve ayna indirilecektir; temizlemeyi veya incelemeyi derhal sonlandırın.

Alçak Geçiren Filtredeki Yabancı Madde

Lensler veya gövde kapakları çıkarıldığında veya değiştirildiğinde fotoğraf makinesine giren yabancı maddeler (veya nadir durumlarda fotoğraf makinesinin kendisinden yağlayıcı veya ince parçacıklar) alçak geçiş filtresine yapışabilir ve belirli koşullar altında çekilen fotoğraflarda görünebilir. Gövde kapağını takarken veya lensleri değiştirirken yabancı madde girişini önlemek için tozlu ortamlardan kaçının ve kamera montajına, lens yuvasına veya gövde kapağına yapışabilecek tüm tozu ve diğer yabancı maddeleri temizlediğinizden emin olun. Hiçbir lens yerinde olmadığında kamerayı korumak için, birlikte verilen gövde kapağını değiştirdiğinizden emin olun. Görüntü sensörü temizleme seçeneği kullanılarak giderilemeyen yabancı maddelerle karşılaşırsanız ( Alçak Geçişli Filtre ), alçak geçişli filtreyi "Manuel Temizleme" bölümünde açıklandığı gibi temizleyin ( Manuel Temizleme ) veya filtrenin yetkili Nikon servis personeli tarafından temizlenmesini sağlayın. Sensördeki yabancı maddenin varlığından etkilenen fotoğraflar, bazı görüntüleme uygulamalarında bulunan temiz görüntü seçenekleri kullanılarak rötuşlanabilir.

Kamera ve Aksesuarların Bakımı

Kamera hassas bir cihazdır ve düzenli bakım gerektirir; Nikon fotoğraf makinesinin her bir ila iki yılda bir incelenmesini ve her üç ila beş yılda bir bakımının yapılmasını önerir (bu hizmetlerin ücrete tabi olduğunu unutmayın).

 • Kamera profesyonelce kullanılıyorsa, sık sık kontrol ve servis yapılması özellikle tavsiye edilir.

 • Lensler veya isteğe bağlı flaş üniteleri gibi, fotoğraf makinesiyle düzenli olarak kullanılan tüm aksesuarlar, fotoğraf makinesi incelenirken veya servise götürülürken pakete dahil edilmelidir.