Kameranın Pozlamayı Nasıl Ayarlayacağını Seçme

Ölçüm, kameranın pozlamayı nasıl ayarladığını belirler. Kamera pozlamayı ayarlarken kullanılan yöntemi ve ölçülen alanı seçin.

 • P , S , A ve M dışındaki modlarda fotoğraf makinesi sahneye göre ölçüm yöntemini seçer.

Seçenek

Tanım

L

[ Matris ölçümü ]

Çoğu durumda doğal sonuçlar üretir. Kamera, çerçevenin geniş bir alanını ölçer ve insan gözünün gördüğüne yakın sonuçlar elde etmek için pozlamayı ton (parlaklık) dağılımına, renge, mesafeye ve kompozisyona göre ayarlar.

M

[ Merkez ağırlıklı ölçüm ]

Fotoğraf makinesi çerçevenin tamamını ölçer ancak en büyük ağırlığı merkezdeki bir alana atar (alan boyutu Özel Ayar b4 [ Merkez ağırlıklı alan ] kullanılarak seçilebilir; CPU olmayan bir objektif veya AF-S Balıkgözü NIKKOR ise 8–15 mm f/3,5–4,5E ED lens takılır, alan 12 mm çapında bir daireye eşdeğerdir). Bu, portreler için klasik ölçümdür ve 1×'in üzerinde pozlama faktörüne (filtre faktörü) sahip filtreler kullanıldığında önerilir.

N

[ Nokta ölçümü ]

Kamera 4 mm (0,16 inç) çapında (karenin yaklaşık %1,5'i) bir daire ölçer. Daire geçerli netleme noktası üzerinde ortalanır ve merkez dışındaki konuların ölçülmesini mümkün kılar (CPU olmayan bir objektif veya AF-S Fisheye NIKKOR 8–15mm f/3.5–4.5E olması durumunda fotoğraf makinesi merkez netleme noktasını ölçer. ED lens takılıysa veya [ Otomatik alan AF ] etkinse; AF Alanı Modu ). Nokta ölçümü, arka plan çok daha parlak veya daha karanlık olsa bile nesnenin doğru şekilde pozlanmasını sağlar.

t

[ Vurgu ağırlıklı ölçüm ]

Kamera en büyük ağırlığı vurgulara atar. Örneğin sahnede spot ışıkla aydınlatılan sanatçıların fotoğraflarını çekerken, parlak noktalardaki ayrıntı kaybını azaltmak için kullanın.

Bir Ölçüm Seçeneğinin Seçilmesi

W ( Y ) düğmesini basılı tutun ve ana ayar kadranını çevirin.

 • Seçilen ölçüm seçeneği kontrol panelinde ve vizörde görüntülenir.

[ Matris Ölçümü ] ve Lens Türü

[ Matris ölçümü ] seçildiğinde kullanılan ölçüm yöntemi lense göre değişir.

 • CPU lensleri:

  • 3D renkli matris ölçümü III : D, E ve G tipi CPU lensleriyle mevcuttur. Kamera, pozlamayı hesaplarken mesafe bilgisini içerir.

  • Renkli matris ölçümü III : D, E ve G dışındaki CPU lensleriyle kullanılabilir. Mesafe bilgisi dahil değildir.

 • CPU olmayan lensler:

  • Renkli matris ölçümü, lens verileri ayarlar menüsündeki [ CPU olmayan lens verileri ] seçeneği kullanılarak sağlanırsa kullanılabilir. Lens verileri sağlanmazsa [ Merkez ağırlıklı ölçüm ] kullanılacaktır.

[ Vurgu Ağırlıklı Ölçüm ] ve Lens Türü

CPU olmayan objektifler ve belirli CPU objektifler (AI-P NIKKOR objektifler ve D, E veya G dışındaki türdeki AF objektifler) takıldığında [ Parlaklık ağırlıklı ölçüm ] seçilirse, [ Merkez ağırlıklı ölçüm ] kullanılacaktır.

Uzun Süre Pozlamalar (Yalnızca M Modu)

Kamera, uzun süreli pozlamalar için iki seçenek sunar: Uzun Pozlama ve Zaman. Havai fişek, gece manzarası, yıldızlar veya hareketli ışıkların resimleri için uzun süreli pozlamalar kullanılabilir.

Enstantane hızı: Uzun pozlama (35 saniyelik pozlama)
Diyafram: f/25

Deklanşör hızı

Tanım

Ampul

Deklanşör basılı tutulduğu sürece deklanşör açık kalır.

Zaman

Pozlama, deklanşöre basıldığında başlar ve düğmeye ikinci kez basıldığında sona erer.

 • Bulanıklaşmayı önlemek için bir tripod veya isteğe bağlı kablosuz uzaktan kumanda veya uzaktan kumanda kablosu kullanın.

 1. Kamerayı hazırlayın.

  Kamerayı bir tripoda monte edin veya sabit, düz bir yüzeye yerleştirin.

 2. Mod kadranını M konumuna çevirin.

  Mod kadranı kilidini açma düğmesini basılı tutarak mod kadranını M konumuna çevirin.

 3. Bir deklanşör hızı seçin.

  • Pozlama ölçerler açıkken, Uzun Pozlama ( A ) veya Zaman ( % ) enstantane hızını seçmek için ana ayar kadranını çevirin.

  • Uzun Pozlama ( A ) veya Süre ( % ) seçildiğinde pozlama göstergeleri görünmüyor.

 4. Deklanşörü açın.

  • Ampul : Odaklandıktan sonra, fotoğraf makinesindeki veya isteğe bağlı uzaktan kumanda kablosundaki veya kablosuz uzaktan kumandadaki deklanşöre sonuna kadar basın. Pozlama tamamlanana kadar deklanşörü basılı tutun.

  • Zaman : Odaklandıktan sonra deklanşöre sonuna kadar basın.

 5. Deklanşörü kapatın.

  • Ampul : Parmağınızı deklanşörden çekin.

  • Zaman : Deklanşöre sonuna kadar basın.

Uzun Süreli Maruziyetler

Vizörden giren ışığın fotoğrafta görünmesini veya pozlamaya müdahale etmesini önlemek için, vizör lastiğini çıkarmanızı ve vizörü birlikte verilen mercek kapağıyla kapatmanızı öneririz ( Vizörü Kapatın ). Nikon deklanşör açıkken güç kaybını önlemek için tam şarjlı bir pil veya isteğe bağlı bir AC adaptörü ve güç konektörü kullanılmasını önerir. Uzun pozlamalarda kumlanmanın (parlak noktalar, rastgele dağılmış parlak pikseller veya sis) bulunabileceğini unutmayın. Fotoğraf çekimi menüsünde [ Uzun pozlama KA ] için [ Açık ] seçilerek parlak noktalar ve sis azaltılabilir.

Otomatik Pozlama Kilidi

Nesnenin belirli bir alanı için pozlamayı ayarladıktan sonra fotoğrafları yeniden oluşturmak için otomatik pozlama kilidini kullanın. Pozlamayı ayarlamak için kullanılan alan çevresinden çok daha parlak veya daha karanlık olduğunda pozlama kilidi kullanışlı olur.

 1. [ Merkez ağırlıklı ölçüm ] veya [ Noktasal ölçüm ] seçeneğini seçin ( Kameranın Pozlamayı Nasıl Ayarlayacağını Seçme ).

 2. Pozlamayı kilitle.
  • Konuyu seçilen netleme noktasına konumlandırın ve deklanşöre yarım basın. Deklanşöre yarım basıldığında ve konu netleme noktasındayken, pozlamayı kilitlemek için A düğmesine basın (otomatik netleme kullanıyorsanız, vizörde I nette göstergesinin göründüğünü onaylayın).

  • Pozlama kilidi devredeyken vizörde bir AE‑L göstergesi görünecektir.

 3. Fotoğrafı yeniden oluşturun.

  A düğmesini basılı tutarak fotoğrafı yeniden oluşturun ve çekin.

Ölçülen Alan

[ Nokta ölçüm ]'de ( Kameranın Pozlamayı Nasıl Ayarladığının Seçilmesi ), pozlama seçilen netleme noktasının merkezinde bulunan bir daire içinde ölçülen değerde kilitlenecektir. [ Merkez ağırlıklı ölçüm ] modunda pozlama, vizörün ortasında 12 mm'lik bir daire içinde ölçülen değerde kilitlenir.

Enstantane Hızını ve Diyaframı Ayarlama

Pozlama kilidi etkinken, pozlama için ölçülen değer değiştirilmeden aşağıdaki ayarlar yapılabilir:

Mod

Ayar

P

Enstantane hızı ve diyafram açıklığı (esnek program; Esnek Program )

S

Deklanşör hızı

A

Diyafram

 • Yeni değerler vizörde ve kontrol panelinde onaylanabilir.

 • Pozlama kilidi etkinken ölçümün değiştirilemeyeceğini unutmayın.

Pozlama Telafisi

Pozlama telafisi, pozlamayı kameranın önerdiği değerden değiştirerek resimleri daha parlak veya daha karanlık yapmak için kullanılır. Ölçüm için [ Nokta ölçüm ] veya [ Merkez ağırlıklı ölçüm ] seçildiğinde en etkili yöntemdir ( Kameranın Pozlamayı Nasıl Ayarlayacağını Seçme ).

−1 EV

Pozlama telafisi yok

+1 EV

Pozlama Telafisi'nin Ayarlanması

E düğmesini basılı tutun ve ana ayar kadranını çevirin.

 • Seçilen değer kontrol panelinde ve vizörde görüntülenir.

 • –5 EV (düşük pozlama) ve +5 EV (aşırı pozlama) arasındaki değerlerden seçim yapın.

 • Varsayılan olarak değişiklikler 1/3 EV'lik artışlarla yapılır. Artışların boyutu Özel Ayar b1 [ Pozlama kontrolü için EV adımları ] kullanılarak değiştirilebilir.

 • Genel olarak pozitif değerler nesneyi daha parlak hale getirirken, negatif değerler nesneyi daha karanlık yapar.

 • Geçerli değer, E düğmesine basıldığında kontrol panelinde ve vizörde görüntülenir.

  Görüntülemek

  Pozlama telafisi yok ( E düğmesine basıldı)

  -0,3EV

  +2,0 EV

  Kontrol Paneli

  Vizör

 • E simgeleri ve pozlama göstergeleri kontrol panelinde ve vizörde görünecektir. M dışındaki modlarda, kontrol panelinde pozlama göstergesinin ortasındaki sıfır (“0”) yanıp sönecektir.

 • Pozlama telafisi ±0,0'a ayarlanarak normal pozlama geri yüklenebilir. Pozlama telafisi fotoğraf makinesi kapatıldığında sıfırlanmaz.

Mod M

M modunda pozlama telafisi yalnızca pozlama göstergesini etkiler; deklanşör hızı ve diyafram açıklığı değişmez.

Flaş Kullanmak

Flaş kullanıldığında, pozlama telafisi hem flaş seviyesini hem de pozlamayı etkileyerek hem ana konunun hem de arka planın parlaklığını değiştirir. Özel Ayar e3 [ Pozlama telafisi Flaş için ], pozlama telafisinin etkilerini yalnızca arka planla sınırlamak için kullanılabilir.