Kameranın Pozlamayı Nasıl Ayarladığını Seçme

Ölçüm, kameranın pozlamayı nasıl ayarlayacağını belirler. Fotoğraf makinesi pozlamayı ayarladığında kullanılan yöntemi ve ölçülen alanı seçin.

 • P , S , A ve M dışındaki modlarda, kamera sahneye göre ölçüm yöntemini seçer.

Seçenek

Açıklama

L

[ Matris ölçümü ]

Çoğu durumda doğal sonuçlar üretir. Kamera, çerçevenin geniş bir alanını ölçer ve insan gözünün gördüğüne yakın sonuçlar için ton (parlaklık) dağılımına, renge, mesafeye ve kompozisyona göre pozlamayı ayarlar.

M

[ Merkez ağırlıklı ölçüm ]

Fotoğraf makinesi tüm çerçeveyi ölçer ancak en büyük ağırlığı merkezdeki bir alana atar (alan boyutu Özel Ayar b4 [ Merkez ağırlıklı alan ] kullanılarak seçilebilir; CPU olmayan bir objektif veya AF-S Fisheye NIKKOR ise 8–15mm f/3.5–4.5E ED lens takılı, alan 12 mm çapında bir daireye eşdeğerdir). Bu, portreler için klasik ölçüm cihazıdır ve poz faktörü (filtre faktörü) 1× üzerinde olan filtreler kullanıldığında önerilir.

N

[ Nokta ölçümü ]

Fotoğraf makinesi 4 mm (0,16 inç) çapında (çerçevenin yaklaşık %1,5'i) bir daire ölçer. Daire geçerli netleme noktasında ortalanır, bu da merkez dışındaki konuların ölçülmesini mümkün kılar (CPU olmayan bir objektif veya bir AF-S Fisheye NIKKOR 8–15mm f/3.5–4.5E ise fotoğraf makinesi merkez netleme noktasını ölçer ED lens takılıysa veya [ Otomatik alan AF ] etkinse; AF Alanı Modu ). Nokta ölçümü, arka plan çok daha parlak veya daha karanlık olduğunda bile konunun doğru şekilde pozlanmasını sağlar.

t

[ Vurgu ağırlıklı ölçüm ]

Kamera en büyük ağırlığı parlak noktalara verir. Örneğin sahnede spot ışıklı sanatçıların fotoğrafını çekerken, vurgulardaki ayrıntı kaybını azaltmak için kullanın.

Bir Ölçüm Seçeneği Seçme

W ( Y ) düğmesini basılı tutun ve ana ayar kadranını çevirin.

 • Seçilen ölçüm seçeneği, kontrol panelinde ve vizörde görüntülenir.

[ Matris Ölçümü ] ve Lens Tipi

[ Matris ölçümü ] seçildiğinde kullanılan ölçüm yöntemi merceğe göre değişir.

 • CPU lensleri:

  • 3D renkli matris ölçümü III : D, E ve G tipi CPU lensleriyle mevcuttur. Kamera, pozlamayı hesaplarken mesafe bilgilerini içerir.

  • Renkli matris ölçümü III : D, E ve G dışındaki CPU lensleriyle birlikte sunulur. Mesafe bilgisi dahil değildir.

 • CPU olmayan lensler:

  • Renk matrisi ölçümü, kurulum menüsündeki [CPU olmayan lens verileri ] seçeneği kullanılarak lens verileri sağlanmışsa kullanılabilir. Lens verileri sağlanmazsa [ Merkez ağırlıklı ölçüm ] kullanılacaktır.

[ Vurgu Ağırlıklı Ölçüm ] ve Lens Tipi

CPU olmayan objektifler ve belirli CPU objektifler (AI-P NIKKOR objektifler ve D, E veya G dışındaki AF objektifler) takılıyken [ Parlaklık ağırlıklı ölçüm ] seçilirse [ Merkez ağırlıklı ölçüm ] kullanılacaktır.

Uzun Süreli Pozlamalar (Yalnızca M Modu)

Kamera, uzun süreli pozlamalar için iki seçenek sunar: Bulb ve Time. Havai fişeklerin, gece manzarasının, yıldızların veya hareketli ışıkların resimleri için uzun süreli pozlar kullanılabilir.

Deklanşör hızı: Ampul (35 saniyelik pozlama)
Diyafram: f/25

Deklanşör hızı

Açıklama

ampul

Deklanşör basılı tutulurken deklanşör açık kalır.

Zaman

Pozlama, deklanşöre basıldığında başlar ve düğmeye ikinci kez basıldığında sona erer.

 • Bulanıklığı önlemek için bir tripod veya isteğe bağlı bir kablosuz uzaktan kumanda veya uzaktan kumanda kablosu kullanın.

 1. Kamerayı hazırla.

  Kamerayı bir tripoda monte edin veya sabit, düz bir yüzeye yerleştirin.

 2. Mod kadranını M konumuna çevirin.

  Mod kadranı kilidi açma düğmesini basılı tutarak mod kadranını M konumuna çevirin.

 3. Bir deklanşör hızı seçin.

  • A ) veya Zaman ( % ) obtüratör hızını seçmek için ana ayar kadranını çevirin.

  • Pozlama göstergeleri, Ampul ( A ) veya Zaman ( % ) seçildiğinde görünmez.

 4. Deklanşörü açın.

  • Ampul : Odaklandıktan sonra, fotoğraf makinesi veya isteğe bağlı uzaktan kumanda kablosu veya kablosuz uzaktan kumanda üzerindeki deklanşöre sonuna kadar basın. Pozlama tamamlanana kadar deklanşörü basılı tutun.

  • Süre : Odaklandıktan sonra deklanşöre tam basın.

 5. Deklanşörü kapatın.

  • Ampul : Parmağınızı deklanşörden çekin.

  • Zaman : Deklanşöre sonuna kadar basın.

Uzun Süreli Pozlamalar

Işığın vizör aracılığıyla fotoğrafta görünmesini veya pozlamayı engellemesini önlemek için, vizör lastiğini çıkarmanızı ve vizörü ürünle birlikte verilen göz merceği kapağıyla kapatmanızı öneririz ( Vizörü Kapatın ). Nikon, deklanşör açıkken güç kaybını önlemek için tam şarjlı bir pil veya isteğe bağlı bir AC adaptörü ve güç konektörü kullanmanızı önerir. Uzun pozlamalarda kumlanma (parlak noktalar, rastgele dağılmış parlak pikseller veya sis) olabileceğini unutmayın. Parlak noktalar ve sis, fotoğraf çekimi menüsünde [ Uzun pozlama NR ] için [ Açık ] seçilerek azaltılabilir.

Otomatik Pozlama Kilidi

Öznenin belirli bir alanı için pozu ayarladıktan sonra fotoğrafları yeniden oluşturmak için otomatik poz kilidini kullanın. Pozlama kilidi, pozlamayı ayarlamak için kullanılan alan çevresinden çok daha parlak veya daha karanlık olduğunda kullanışlı olur.

 1. [ Merkez ağırlıklı ölçüm ] veya [ Noktasal ölçüm ] öğesini seçin ( Kameranın Pozlamayı Nasıl Ayarladığını Seçme ).

 2. Pozlamayı kilitle.
  • Konuyu seçilen netleme noktasına konumlandırın ve deklanşöre yarım basın. Deklanşör yarım basılıyken ve konu netleme noktasındayken, A düğmesine basın (otomatik netleme kullanıyorsanız, vizörde net I

  • Pozlama kilidi devredeyken, vizörde bir AE-L göstergesi belirecektir.

 3. Fotoğrafı yeniden oluşturun.

  A düğmesini basılı tutarak fotoğrafı yeniden oluşturun ve çekin.

Ölçülen Alan

[ Nokta ölçümü ] içinde ( Fotoğraf Makinesinin Pozlamayı Nasıl Ayarladığını Seçme ), pozlama, seçilen odak noktasının merkezinde bir daire içinde ölçülen değerde kilitlenecektir. [ Merkez ağırlıklı ölçüm ]'de pozlama, vizörün ortasındaki 12 mm'lik bir daire içinde ölçülen değerde kilitlenecektir.

Deklanşör Hızını ve Diyaframı Ayarlama

Pozlama kilidi etkinken, pozlama için ölçülen değeri değiştirmeden aşağıdaki ayarlar yapılabilir:

mod

Ayar

P

Deklanşör hızı ve diyafram (esnek program; Esnek Program )

S

Deklanşör hızı

A

diyafram

 • Yeni değerler vizör ve kontrol panelinde onaylanabilir.

 • Pozlama kilidi etkinken ölçümün değiştirilemeyeceğini unutmayın.

Pozlama Telafisi

Pozlama telafisi, pozlamayı kamera tarafından önerilen değerden değiştirerek resimleri daha parlak veya daha koyu yapmak için kullanılır. Ölçüm için [ Noktasal ölçüm ] veya [ Merkez ağırlıklı ölçüm ] seçildiğinde en etkilidir ( Kameranın Pozlamayı Nasıl Ayarladığını Seçme ).

-1 EV

Pozlama telafisi yok

+1 EV

Pozlama Telafisi Ayarlama

E düğmesini basılı tutun ve ana ayar kadranını çevirin.

 • Seçilen değer, kontrol panelinde ve vizörde görüntülenir.

 • –5 EV (yetersiz pozlama) ve +5 EV (aşırı pozlama) arasındaki değerlerden birini seçin.

 • Varsayılan olarak, değişiklikler 1 / 3 EV'lik artışlarla yapılır. Artışların boyutu Özel Ayar b1 [ pozlama kntrl için EV adımları ] kullanılarak değiştirilebilir.

 • Genel olarak, pozitif değerler konuyu daha parlak hale getirirken, negatif değerler onu daha koyu hale getirir.

 • E düğmesine basıldığında, mevcut değer kontrol panelinde ve vizörde görüntülenir.

  Görüntülemek

  Pozlama telafisi yok ( E düğmesine basıldı)

  -0,3 EV

  +2.0 EV

  Kontrol Paneli

  Vizör

 • E simgeleri ve pozlama göstergeleri görünecektir. M dışındaki modlarda, kontrol panelinde poz göstergesinin ortasındaki sıfır (“0”) yanıp sönecektir.

 • Normal pozlama, poz telafisi ±0.0 olarak ayarlanarak geri yüklenebilir. Fotoğraf makinesi kapatıldığında pozlama telafisi sıfırlanmaz.

M modu

M modunda, poz telafisi yalnızca poz göstergesini etkiler; deklanşör hızı ve diyafram değişmez.

Flaş kullanma

Bir flaş kullanıldığında, poz telafisi hem ana konunun hem de arka planın parlaklığını değiştirerek hem flaş seviyesini hem de pozu etkiler. Özel Ayar e3 [ Pozlama komp. flaş için ], poz telafisinin etkilerini yalnızca arka planla sınırlamak için kullanılabilir.