ISO Hassasiyeti

Kameranın ışığa duyarlılığı mevcut ışık miktarına göre ayarlanabilir. ISO 100 ve ISO 51200 aralığındaki ayarlardan seçim yapın. Özel durumlar için ISO 100'ün altında yaklaşık 0,3 ila 1 EV ve ISO 51200'ün üzerinde 0,3 ila 2 EV arası ayarlar da mevcuttur. ISO duyarlılığı ne kadar yüksek olursa, pozlama için o kadar az ışık gerekir, bu da daha yüksek deklanşör hızlarına veya daha küçük diyafram açıklığına olanak tanır.

ISO Hassasiyetini Ayarlama

S ( Q ) düğmesini basılı tutun ve ana ayar kadranını çevirin.

 • Seçilen seçenek kontrol panelinde ve vizörde görüntülenir.

 • b ve j dışındaki tüm EFCT modları ayrıca X ([ Otomatik ]) ISO duyarlılığı sunar. X seçildiğinde fotoğraf makinesi ISO duyarlılığını otomatik olarak ayarlar.

 • Varsayılan olarak değişiklikler 1/3 EV'lik artışlarla yapılır. Artışların boyutu Özel Ayar b1 [ Pozlama kontrolü için EV adımları ] kullanılarak değiştirilebilir.

Fotoğraf Çekimi Menüsü [ ISO Duyarlılığı Ayarları ] Seçeneği

ISO duyarlılığı, fotoğraf çekimi menüsündeki [ ISO duyarlılığı ayarları ] öğesi kullanılarak da ayarlanabilir.

Yüksek ISO Hassasiyetleri

ISO duyarlılığı ne kadar yüksek olursa, pozlama için o kadar az ışık gerekir, bu da aydınlatmanın zayıf olduğu durumlarda resim çekilmesine olanak tanır ve nesne hareket halindeyken bulanıklığın önlenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, hassasiyet ne kadar yüksek olursa, görüntünün rastgele dağılmış parlak pikseller, sis veya çizgiler biçimindeki "gürültüden" etkilenme olasılığının da o kadar yüksek olacağını unutmayın.

 • Yüksek ISO kumlanma azaltma etkinleştirilerek "Gürültü" azaltılabilir. Yüksek ISO kumlanma azaltma, fotoğraf ve film çekim menülerindeki [ Yüksek ISO NR ] öğeleri kullanılarak etkinleştirilebilir.

Merhaba 0.3–Merhaba 2

[ Yüksek 0,3 ] ayarı, ISO 51200'den (ISO 64000) yaklaşık 0,3 EV daha yüksek bir ISO duyarlılığına ve [ Yüksek 2,0 ] ayarı yaklaşık 2 EV daha yüksek bir ISO duyarlılığına (ISO 204800) karşılık gelir. Bu ayarlarda çekilen resimlerin özellikle rastgele dağılmış parlak pikseller, sis veya çizgiler biçimindeki "parazit"e eğilimli olduğunu unutmayın.

Düşük 0,3–Düşük 1

[ Lo 0,3 ] ila [ Lo 1,0 ] arasındaki ayarlar, ISO 100'ün (ISO 80–50 eşdeğeri) 0,3–1 EV altındaki ISO duyarlılıklarına karşılık gelir. Aydınlatmanın parlak olduğu durumlarda daha büyük diyafram açıklıkları veya daha yavaş deklanşör hızları için kullanın. Vurgular aşırı pozlanmış olabilir. Çoğu durumda ISO [ 100 ] veya üzeri ISO hassasiyetleri önerilir.

Otomatik ISO Duyarlılığı Kontrolü

Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü, P , S , A ve M modlarında kullanıcı tarafından seçilen değerde optimum pozlamanın elde edilememesi durumunda ISO duyarlılığını otomatik olarak ayarlar.

Otomatik ISO Duyarlılığı Kontrolünü Etkinleştirme

 1. Fotoğraf çekimi menüsünde [ ISO duyarlılığı ayarları ] seçeneğini seçin, [ Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü ] seçeneğini vurgulayın ve 2 tuşuna basın.
 2. [ Açık ] seçeneğini seçin.
  • Otomatik ISO duyarlılığı kontrolünü etkinleştirmek için [ Açık ] seçeneğini vurgulayın ve J düğmesine basın. Flaş kullanılırsa ISO duyarlılığı uygun şekilde ayarlanacaktır.

  • [ Kapalı ] seçilirse hassasiyet kullanıcı tarafından seçilen değerde sabit kalacaktır.

 3. Ayarları düzenleyin.

  • Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü ayarlarını yapın.

   Seçenek

   Tanım

   [ Maksimum hassasiyet ]

   ISO duyarlılığının çok yükseğe yükseltilmesini önlemek amacıyla ISO duyarlılığı kontrolü için bir üst sınır seçebilirsiniz; ISO 200 ile Hi 2 arasındaki değerler arasından seçim yapın. Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü kullanılarak seçilecek minimum değer ISO 100'dür.

   [ c ile maksimum hassasiyet ]

   Flaşlı fotoğrafçılık için maksimum ISO duyarlılığını seçin; seçenekler ISO 200 ila Yüksek 2 arasındadır. [ Flaşsızla aynı ] seçildiğinde flaşlı çekim için maksimum ISO duyarlılığı, [ Maksimum duyarlılık ] için geçerli olarak seçilen değere ayarlanır.

   [ Minimum deklanşör hızı ]

   P ve A modlarında, otomatik ISO duyarlılığı kontrolü yalnızca optimum pozlama için gereken enstantane hızının bu değerin altına düşmesi durumunda etkili olur; 1/4000 s'den 30 s'ye kadar olan ayarlardan seçim yapın. [ Otomatik ] seçilirse, kamera lens odak uzaklığına göre minimum deklanşör hızını seçecektir (yalnızca CPU lensler). Örneğin, uzun bir objektif takıldığında kamera sarsıntısından kaynaklanan bulanıklığı önlemek için kamera otomatik olarak daha hızlı minimum deklanşör hızlarını seçecektir.

   • Otomatik enstantane hızı seçimi seçeneklerini görüntülemek için [ Otomatik ] seçeneğini vurgulayın ve 2 tuşuna basın. Otomatik enstantane hızı seçimi, daha hızlı veya daha yavaş minimumlar seçilerek ince ayar yapılabilir. Hızlı hareket eden nesnelerin fotoğrafını çekerken bulanıklığı azaltmak için daha hızlı ayarlar kullanılabilir.

   • [ Maksimum hassasiyet ] için seçilen ISO duyarlılığında optimum pozlama elde edilemezse enstantane hızları seçilen minimum değerin altına düşebilir.

  • Değişiklikleri kaydetmek için J tuşuna basın.

[ Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü ] için [ Açık ] seçildiğinde, kontrol panelinde ve vizörde ISO AUTO göstergeleri görünecektir. Bu göstergeler yandığında (yanıp sönmediğinde), resimler [ ISO duyarlılığı ] için seçilen hassasiyette çekilecektir. Hassasiyet kullanıcı tarafından seçilen değerden değiştirildiğinde, ISO AUTO göstergeleri yanıp sönecek ve değiştirilen değer ekranlarda gösterilecektir.

Otomatik ISO Duyarlılığı Kontrolü
 • [ ISO duyarlılığı ] için geçerli olarak seçilen değer [ Maksimum duyarlılık ] için seçilen değerden yüksekse, [ ISO duyarlılığı ] için seçilen değer, otomatik ISO duyarlılığı kontrolü için üst sınır görevi görecektir.

 • Flaşlı çekim sırasında deklanşör hızı, Özel Ayarlar e1 [ Flaş senk hızı ] ve e2 [ Flaş deklanşör hızı ] için seçilen değerlerle tanımlanan aralıkla sınırlıdır. [ Minimum deklanşör hızı ] için seçilen değer bu aralıkta değilse, Özel Ayar e2 [ Flaş deklanşör hızı ] için seçilen değer etkin minimum deklanşör hızı olur.

 • Lens verileri olmadan CPU olmayan bir lens kullanılırsa minimum deklanşör hızı 1/30 s'ye sabitlenecektir.

 • İsteğe bağlı bir flaş ünitesi takılıysa, otomatik ISO duyarlılığı kontrolü yavaş senkron flaş modlarıyla birlikte kullanıldığında ISO duyarlılığı otomatik olarak yükseltilebilir ve muhtemelen fotoğraf makinesinin yavaş deklanşör hızlarını seçmesi engellenebilir ( Kamera Üzerindeki Flaşın Kullanılması , Flaş Modları ).

Otomatik ISO Duyarlılığı Kontrolünü Açma veya Kapatma

[ Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü ]'nü S ( Q ) düğmesine basıp alt-ayar kadranını çevirerek açabilir veya kapatabilirsiniz ( Otomatik ISO Duyarlılığı Kontrolünü Etkinleştirme ).