Fotoğraf makinesine birleşik flaş kontrolünü destekleyen bir flaş ünitesi (bir SB‑5000, SB‑500, SB‑400 veya SB‑300) takıldığında, flaş kontrol modu, flaş düzeyi ve diğer flaş ayarları kullanılarak ayarlanabilir. fotoğraf çekimi menüsündeki [ Flaş kontrolü ] > [ Flaş kontrolü modu ] öğesini seçin (SB‑5000 durumunda, bu ayarlar flaş ünitesindeki kontroller kullanılarak da ayarlanabilir). Kullanılabilir seçenekler kullanılan flaşa göre değişirken, [ Flaş kontrol modu ] altında görüntülenen seçenekler seçilen moda göre değişir. Diğer flaş ünitelerinin ayarları yalnızca flaş ünitesi kontrolleri kullanılarak yapılabilir.

  • [ TTL ]: i‑TTL modu. SB‑500, SB‑400 ve SB‑300 modellerinde flaş telafisi c ( Y ) düğmesi basılı tutularak ve alt ayar kadranı döndürülerek ayarlanabilir.

  • [ Otomatik harici flaş ]: Bu modda çıkış, konunun yansıttığı ışık miktarına göre otomatik olarak ayarlanır; flaş telafisi de mevcuttur. Otomatik harici flaş, “otomatik diyafram” ( q A ) ve “TTL olmayan otomatik” ( A ) modlarını destekler. Ayrıntılar için flaş ünitesi kılavuzuna bakın.

  • [ Mesafe öncelikli manuel ]: Nesneye olan mesafeyi seçin; flaş çıkışı otomatik olarak ayarlanacaktır. Flaş telafisi de mevcuttur.

  • [ Manuel ]: Flaş seviyesini manüel olarak seçin.

  • [ Tekrarlanan flaş ]: Deklanşör açıkken flaş tekrar tekrar patlayarak çoklu pozlama efekti üretir. Flaş seviyesini ([ Çıkış ]), ünitenin maksimum patlama sayısını ([ Kez ]) ve flaşın saniyede patlama sayısını ([ Frekans ], Hertz cinsinden ölçülür) seçin. [ Zamanlar ] için kullanılabilen seçenekler, [ Çıkış ] ve [ Frekans ] için seçilen seçeneklere bağlı olarak değişir; ayrıntılar için flaş ünitesiyle birlikte verilen belgelere bakın.

Birleşik Flaş Kontrolü

Birleşik flaş kontrolü, kamera ve flaş ünitesinin ayarları paylaşmasına olanak tanır. Fotoğraf makinesine birleşik flaş kontrolünü destekleyen bir flaş ünitesi takılıysa, isteğe bağlı Camera Control Pro 2 yazılımı kullanılarak yapılan değişiklikler gibi, fotoğraf makinesi veya flaş ünitesiyle yapılan flaş ayarlarında yapılan değişiklikler her iki cihaza da yansıtılır.