Fotoğraf makinesine birleşik flaş kontrolünü destekleyen bir flaş ünitesi (SB‑5000, SB‑500, SB‑400 veya SB‑300) takıldığında, flaş kontrol modu, flaş seviyesi ve diğer flaş ayarları kullanılarak ayarlanabilir. fotoğraf çekimi menüsündeki [ Flaş kontrolü ] > [ Flaş kontrol modu ] öğesi (SB‑5000 olması durumunda bu ayarlar flaş ünitesindeki kontroller kullanılarak da ayarlanabilir). [Flaş kontrol modu ] altında görüntülenen seçenekler seçilen moda göre değişirken, mevcut seçenekler kullanılan flaşa göre değişir. Diğer flaş ünitelerinin ayarları yalnızca flaş ünitesi kontrolleri kullanılarak yapılabilir.

  • [ TTL ]: i‑TTL modu. SB‑500, SB‑400 ve SB‑300 durumunda, flaş telafisi c ( Y ) düğmesi basılı tutularak ve alt ayar kadranı döndürülerek ayarlanabilir.

  • [ Otomatik harici flaş ]: Bu modda, çıktı nesne tarafından yansıtılan ışık miktarına göre otomatik olarak ayarlanır; flaş telafisi de mevcuttur. Otomatik harici flaş, “otomatik diyafram” ( q A ) ve “TTL olmayan otomatik” ( A ) modlarını destekler. Ayrıntılar için flaş ünitesi kılavuzuna bakın.

  • [ Mesafe öncelikli kılavuz ]: Konuya olan mesafeyi seçin; flaş çıkışı otomatik olarak ayarlanacaktır. Flaş telafisi de mevcuttur.

  • [ Manuel ]: Flaş seviyesini manuel olarak seçin.

  • [ Tekrarlayan flaş ]: Deklanşör açıkken flaş art arda patlar ve çoklu pozlama efekti üretir. Flaş seviyesini ([ Çıkış ]), ünitenin maksimum patlama sayısını ([ Kez ]) ve flaşın saniyede patlama sayısını ([ Frekans ], Hertz cinsinden ölçülür) seçin. [ Times ] için kullanılabilen seçenekler, [ Output ] ve [ Frequency ] için seçilen seçeneklere göre değişir; ayrıntılar için flaş ünitesiyle birlikte verilen belgelere bakın.

Birleşik Flaş Kontrolü

Birleşik flaş kontrolü, kamera ve flaş ünitesinin ayarları paylaşmasına olanak tanır. Fotoğraf makinesine birleşik flaş kontrolünü destekleyen bir flaş ünitesi takılıysa, fotoğraf makinesi veya flaş ünitesi ile yapılan flaş ayarlarında yapılan değişiklikler ve isteğe bağlı Camera Control Pro 2 yazılımı kullanılarak yapılan değişiklikler her iki cihaza da yansıtılır.