Kameranın ışığa duyarlılığını (ISO duyarlılığı) ayarlamak için S ( Q ISO duyarlılığı ne kadar yüksek olursa, pozlama yapmak için o kadar az ışık gerekir, bu da daha hızlı deklanşör hızlarına veya daha küçük diyaframlara olanak tanır. Ayrıca, kullanıcı tarafından seçilen ayarda optimum pozlama elde edilemezse duyarlılığı otomatik olarak ayarlayan otomatik ISO duyarlılığı kontrolünü etkinleştirme seçeneğiniz de vardır.

ISO Hassasiyetini Ayarlama

S ( Q ) düğmesini basılı tutun ve ana ayar kadranını çevirin.

  • ISO 100 ila 51200 arasındaki değerler arasından seçim yapın. ISO 100'ün altında yaklaşık 0,3 ila 1 EV ve ISO 51200'ün üzerinde 0,3 ila 2 EV arasında ayarlar da mevcuttur.

  • ISO 100 ile 51200 arasındaki ayarlara ek olarak, b ve j dışındaki tüm EFCT modları da bir X ([ Otomatik ]) seçeneği sunar. X seçildiğinde, fotoğraf makinesi ISO duyarlılığını otomatik olarak ayarlar.

Yüksek ISO Hassasiyetleri

ISO duyarlılığı ne kadar yüksek olursa, pozlama yapmak için o kadar az ışık gerekir, bu da aydınlatma zayıfken resimlerin çekilmesine izin verir ve nesne hareket halindeyken bulanıklığın önlenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, hassasiyet ne kadar yüksek olursa, görüntünün rastgele dağılmış parlak pikseller, sis veya çizgiler şeklindeki "gürültüden" etkilenme olasılığının o kadar yüksek olduğunu unutmayın.

Otomatik ISO Duyarlılığı Kontrolünü Etkinleştirme

P , S , A ve M modlarında, S ( Q ) düğmesini basılı tutabilir ve alt ayar kadranını çevirerek fotoğraf makinesinin ISO duyarlılığını otomatik olarak ayarlayıp ayarlamayacağını seçebilirsiniz. kullanıcı.

  • Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü etkinleştirildiğinde, kontrol panelinde ve vizörde ISO AUTO göstergeleri görünecektir. Bu göstergeler yandığında (yanıp sönmediğinde), fotoğraflar [ ISO duyarlılığı ] için seçilen hassasiyette çekilecektir. Kullanıcı tarafından seçilen değerden hassasiyet değiştirildiğinde, ISO AUTO göstergeleri yanıp sönecek ve değiştirilen değer ekranlarda gösterilecektir.

Maksimum Hassasiyet

P , S , A ve M modlarında, ISO duyarlılığının çok yükseğe çıkarılmasını önlemek için otomatik ISO duyarlılığı kontrolü için bir üst sınır seçebilirsiniz. Maksimum ISO duyarlılığı , fotoğraf çekimi menüsündeki [ ISO duyarlılığı ayarları ] > [ Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü ] > [ Maksimum duyarlılık ] öğesi kullanılarak seçilebilir.