Kameranın ışığa duyarlılığını (ISO duyarlılığı) ayarlamak için S ( Q ) düğmesini kullanın. ISO duyarlılığı ne kadar yüksek olursa, pozlama için o kadar az ışık gerekir, bu da daha yüksek deklanşör hızlarına veya daha küçük diyafram açıklığına olanak tanır. Ayrıca, kullanıcı tarafından seçilen ayarda optimum pozlamanın elde edilememesi durumunda hassasiyeti otomatik olarak ayarlayan otomatik ISO duyarlılığı kontrolünü etkinleştirme seçeneğiniz de vardır.

ISO Hassasiyetini Ayarlama

S ( Q ) düğmesini basılı tutun ve ana ayar kadranını çevirin.

  • ISO 100 ila 51200 arasındaki değerler arasından seçim yapın. ISO 100'ün altında yaklaşık 0,3 ila 1 EV ve ISO 51200'ün üzerinde 0,3 ila 2 EV arası ayarlar da mevcuttur.

  • ISO 100 ila 51200 arasındaki ayarlara ek olarak, b ve j dışındaki tüm EFCT modları ayrıca bir X ([ Otomatik ]) seçeneği sunar. X seçildiğinde fotoğraf makinesi ISO duyarlılığını otomatik olarak ayarlar.

Yüksek ISO Hassasiyetleri

ISO duyarlılığı ne kadar yüksek olursa, pozlama için o kadar az ışık gerekir, bu da aydınlatmanın zayıf olduğu durumlarda fotoğraf çekilmesine olanak tanır ve nesne hareket halindeyken bulanıklığın önlenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, hassasiyet ne kadar yüksek olursa, görüntünün rastgele dağılmış parlak pikseller, sis veya çizgiler biçimindeki "gürültüden" etkilenme olasılığının da o kadar yüksek olacağını unutmayın.

Otomatik ISO Duyarlılığı Kontrolünü Etkinleştirme

P , S , A ve M modlarında, S ( Q ) düğmesini basılı tutabilir ve alt ayar kadranını çevirerek, seçilen değerde istenen pozlamanın elde edilememesi durumunda fotoğraf makinesinin ISO duyarlılığını otomatik olarak ayarlayıp ayarlamayacağını seçebilirsiniz. kullanıcı.

  • Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü etkinleştirildiğinde, kontrol panelinde ve vizörde ISO AUTO göstergeleri görünecektir. Bu göstergeler yandığında (yanıp sönmediğinde), resimler [ ISO duyarlılığı ] için seçilen hassasiyette çekilecektir. Hassasiyet kullanıcı tarafından seçilen değerden değiştirildiğinde, ISO AUTO göstergeleri yanıp sönecek ve değiştirilen değer ekranlarda gösterilecektir.

Maksimum Hassasiyet

P , S , A ve M modlarında, ISO duyarlılığının çok yükseğe yükseltilmesini önlemek amacıyla otomatik ISO duyarlılığı kontrolü için bir üst sınır seçebilirsiniz. Maksimum ISO duyarlılığı, fotoğraf çekimi menüsündeki [ ISO duyarlılığı ayarları ] > [ Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü ] > [ Maksimum duyarlılık ] öğesi kullanılarak seçilebilir.