Beyaz dengesi

Beyaz dengesi, renklerin ışık kaynağının renginden etkilenmemesini sağlar. Çoğu ışık kaynağında otomatik beyaz dengesi ( 4 Otomatik beyaz dengesi ile istenen sonuçlar elde edilemezse, aşağıdaki listeden bir seçenek seçin veya önceden ayarlanmış beyaz dengesini kullanın.

 • P , S , A ve M dışındaki modlarda, fotoğraf makinesi beyaz dengesini sahneye göre otomatik olarak ayarlar.

Seçenek (K * )

Açıklama

4 [ Otomatik ]

Beyaz dengesi, çoğu ışık kaynağında en iyi sonuçlar için otomatik olarak ayarlanır. İsteğe bağlı bir flaş ünitesi kullanıldığında, beyaz dengesi flaşın ürettiği ışığa göre ayarlanacaktır.

i [ Beyazı koru (sıcak renkleri azalt) ] (3500–8000 K)

Akkor aydınlatma tarafından üretilen sıcak renk dökümünü ortadan kaldırın.

j [ Genel atmosferi koruyun ] (3500–8000 K)

Akkor aydınlatma tarafından üretilen sıcak renk dökümünü kısmen koruyun.

k [ Sıcak aydınlatma renklerini koruyun ] (3500–8000 K)

Akkor aydınlatma tarafından üretilen sıcak renk dökümünü koruyun.

D [ Doğal ışık otomatik ] (4500–8000 K)

Doğal ışık altında kullanıldığında, bu seçenek çıplak gözle görülenlere daha yakın renkler üretir.

H [ Doğrudan güneş ışığı ] (5200 K)

Doğrudan güneş ışığıyla aydınlatılan nesnelerle kullanın.

G [ Bulutlu ] (6000 K)

Bulutlu gökyüzü altında gün ışığında kullanın.

M [ Gölge ] (8000 K)

Nesneler gölgedeyken gün ışığında kullanın.

J [ Akkor ] (3000 K)

Akkor aydınlatma altında kullanın.

I [ Floresan ]

Floresan aydınlatma altında kullanın; ışık kaynağına göre ampul tipini seçin.

[ Sodyum buharlı lambalar ] (2700 K)

[ Sıcak beyaz floresan ] (3000 K)

[ Beyaz floresan ] (3700 K)

[ Soğuk beyaz floresan ] (4200 K)

[ Gündüz beyazı floresan ] (5000 K)

[ Gün ışığı floresan ] (6500 K)

[ Yüksek sıcaklık. cıva buharı ] (7200 K)

5 [ Flaş ] (5400 K)

Stüdyo flaş aydınlatması ve diğer büyük flaş üniteleri ile kullanın.

K [ Renk sıcaklığını seçin ] (2500–10000 K)

Değer listesinden veya Q / g ( U ) düğmesini basılı tutup alt ayar kadranını çevirerek renk sıcaklığını seçin.

L [ Ön ayar kılavuzu ]

Konu veya ışık kaynağı için beyaz dengesini ölçün (doğrudan ölçüm moduna girmek Q / g U Preset Manual ), mevcut fotoğraftan beyaz dengesini kopyalayın veya Q / g ( U ) düğmesini basılı tutup alt ayar kadranını çevirerek mevcut değeri seçin.

 • Renk sıcaklığı. Tüm değerler yaklaşıktır ve ince ayarı (varsa) yansıtmaz.

4 ([ Otomatik ])

Otomatik beyaz dengesi kullanılarak çekilen resimler için fotoğraf bilgileri, fotoğrafın çekildiği sırada kamera tarafından seçilen renk sıcaklığını listeler. [ Renk sıcaklığını seç ] için bir değer seçerken bunu referans olarak kullanabilirsiniz.

 • Oynatma sırasında çekim verilerini görüntülemek için oynatma menüsünde [Oynatma görüntüleme seçenekleri ] öğesine gidin ve [ Çekim verileri ] öğesini seçin.

Beyaz Dengesi Seçeneği Seçme

Q / g ( U ) düğmesini basılı tutun ve ana ayar kadranını çevirin.

Seçilen ayar için seçenekler varsa, Q / g ( U ) düğmesi basılı tutularak ve alt ayar kadranı döndürülerek seçilebilir.

Stüdyo Flaş Aydınlatma

4 ([ Otomatik ]), büyük stüdyo flaş üniteleriyle istenen sonuçları vermeyebilir. Önceden ayarlanmış beyaz dengesini kullanın veya beyaz dengesini 5 ([ Flaş ]) ve beyaz dengesini ayarlamak için ince ayarı kullanın.

[Beyaz Dengesi] Seçeneği

Beyaz dengesi, fotoğraf ve video çekim menülerindeki [ Beyaz Dengesi ] öğesi aracılığıyla da ayarlanabilir.

D ([ Doğal Işık Otomatik ])

D ([ Natural light auto ]) yapay ışık altında istenen sonuçları vermeyebilir. 4 ([ Otomatik ]) veya ışık kaynağına uygun bir seçenek belirleyin.

İnce Ayar Beyaz Dengesi

Düğmeleri Kullanma

Koordinatlar gösterildiği gibi görüntüleniyorsa, Q / g ( U ) düğmesini basılı tutabilir ve beyaz dengesine ince ayar yapmak için çoklu seçiciyi kullanabilirsiniz.

 • Beyaz dengesine kehribar mavisi eksende ince ayar yapmak için 4 veya 2 ve yeşil-macenta ekseninde beyaz dengesine ince ayar yapmak için 1 veya 3

 • Seçilen ayar, Q / g ( U ) düğmesi bırakıldığında etkinleşir.

Menüleri Kullanma

 1. Fotoğraf çekimi menüsünde [ Beyaz dengesi ] öğesini seçin, istediğiniz seçeneği vurgulayın ve ince ayar seçeneklerini görüntülemek için gerektiği kadar 2

  İnce ayar önceden manuel beyaz dengesi hakkında bilgi için, “İnce Ayar Ön Ayar Manuel Beyaz Dengesi” (bkz İnce Ayar Ön Ayar Beyaz Dengesi ).

 2. Beyaz dengesine ince ayar yapın.

  • İmleci ızgara üzerinde konumlandırmak için çoklu seçiciyi kullanın. İmleç, A (sarı)–B (mavi) ve G (yeşil)–M (macenta) eksenlerinden biri boyunca merkezden altı adıma kadar hareket ettirilebilir. Seçilen değer, kılavuzun sağında görüntülenir.

  • A (sarı)–B (mavi) ekseni renk sıcaklığına karşılık gelir ve 0,5'lik artışlarla yönetilir. 1'lik bir değişiklik yaklaşık 5 mired'e eşittir.

  • G (yeşil)–M (macenta) ekseni, renk telafisi filtrelerine benzer etkilere sahiptir ve 0,25'lik artışlarla yönetilir. 1'lik bir değişiklik, yaklaşık 0,05 yaygın yoğunluk birimine eşdeğerdir.

 3. J basın.

  Ayarları kaydetmek ve fotoğraf çekimi menüsüne dönmek için J düğmesine basın.

i Menüsünde Beyaz Dengesini Ayarlama

Beyaz dengesi seçeneklerini görüntülemek i menüsünde [Beyaz dengesi ] öğesini J düğmesine basın. [ Renk sıcaklığını seç ] dışında bir seçenek seçilirse, bir seçenek seçilerek ve ince ayar seçenekleri görüntülenene kadar 3 düğmesine basılarak beyaz dengesi ince ayarı yapılabilir. İnce ayar sonuçları ekranda önizlenebilir.

Beyaz Dengesi İnce Ayarı

İnce ayar eksenlerindeki renkler mutlak değil görecelidir. J ([ Ampul ]) gibi "sıcak" bir ayar seçildiğinde imleci B'ye (mavi) getirmek, fotoğrafları biraz daha "soğuk" yapacak, ancak gerçekte onları mavi yapmayacaktır.

"karışık"

Renk sıcaklığındaki herhangi bir değişiklik, düşük renk sıcaklıklarında, yüksek renk sıcaklıklarında olduğundan daha büyük bir renk farkı üretir. Örneğin, 1000, K bir değişiklik 6000 K. saplanmış de 3000 K renkte çok daha büyük bir değişikliğe, 10, 6 renk sıcaklığının ters çarpılarak hesaplanır dikkate bu değişikliği alır renk sıcaklığı bir ölçüsüdür ve renk sıcaklığı dengeleme filtrelerinde kullanılan birim de bu şekildedir. Örneğin:

 • 4000 K–3000 K (1000 K fark)=83 saplanmış

 • 7000 K–6000 K (1000 K fark)=24 saplanmış

Renk Sıcaklığı Seçme

Düğmeleri Kullanma (Yalnızca Kehribar-Mavi)

Beyaz dengesi için [ Renk sıcaklığını seç Q / g ( U ) düğmesini basılı tutun ve çoklu seçiciyi kullanın veya alt ayar kadranını çevirin.

 • Q / g ( U ) düğmesini basılı tutun ve mired cinsinden bir renk sıcaklığı seçmek için alt ayar kadranını çevirin.

 • Bir basamağı vurgulamak için Q / g ( U ) düğmesini 4 veya 2 düğmesine basın. Vurgulanan basamağı düzenlemek için 1 veya 3 basın.

 • Değişiklikler yalnızca A (sarı)–B (mavi) eksenine uygulanır.

 • Seçilen ayar, Q / g ( U ) düğmesi bırakıldığında etkinleşir.

Renk Sıcaklığını Seçin

Flaş veya floresan aydınlatma ile istenen sonuçların elde edilmeyeceğini unutmayın. c ([ Flaş ]) veya I ([ Floresan ]) öğesini seçin. Diğer ışık kaynaklarıyla, seçilen değerin uygun olup olmadığını belirlemek için bir deneme çekimi yapın.

Renk sıcaklığı

Bir ışık kaynağının algılanan rengi, izleyiciye ve diğer koşullara göre değişir. Renk sıcaklığı, aynı dalga boylarında ışık yaymak için bir nesnenin ısıtılması gereken sıcaklığa referansla tanımlanan bir ışık kaynağının renginin nesnel bir ölçüsüdür. 5000–5500 K civarında renk sıcaklığına sahip ışık kaynakları beyaz görünürken, akkor ampuller gibi daha düşük renk sıcaklığına sahip ışık kaynakları hafif sarı veya kırmızı görünür ( q ). Daha yüksek renk sıcaklığına sahip ışık kaynakları mavi ( w ) ile renklendirilmiş olarak görünür.

Genel olarak, resimlerinizde kırmızı bir gölge varsa veya kasıtlı olarak renkleri daha soğuk yapmak için daha düşük değerleri, resimleriniz maviye boyandıysa veya kasıtlı olarak renkleri daha sıcak yapmak için daha yüksek değerleri seçin.

Menüleri Kullanma

Renk sıcaklığı , fotoğraf çekimi menüsündeki [ Beyaz dengesi ] seçenekleri kullanılarak seçilebilir. Aşağıda açıklandığı gibi kehribar-mavi ve yeşil-macenta eksenleri için değerler girin.

 1. [ Renk sıcaklığını seç ] öğesini seçin.

  Fotoğraf çekimi menüsünde [Beyaz dengesi ] öğesini seçin , ardından [Renk sıcaklığını seç ] öğesini 2 düğmesine basın.

 2. Kehribar-mavi ve yeşil-macenta için değerleri seçin.

  • Kehribar (A)–mavi (B) eksenindeki rakamları vurgulamak için 4 veya 2 basın ve değiştirmek için 1 veya 3

  • Yeşil (G)–macenta (M) ekseninin değerini vurgulamak için 4 veya 2 basın ve değiştirmek için 1 veya 3

 3. J basın.

  • Değişiklikleri kaydetmek ve fotoğraf çekimi menüsüne dönmek için J düğmesine basın.

  • Yeşil (G)–macenta (M) ekseni için 0 dışında bir değer seçilirse K simgesinin U ”) görünür.

i Menüsünde Renk Sıcaklığını Seçme

Beyaz dengesi seçeneklerini görüntülemek i menüsünde [Beyaz dengesi ] öğesini J düğmesine basın. [ Renk sıcaklığını seç 3 tuşuna basılarak renk sıcaklığı seçenekleri görüntülenebilir.

Ön Ayarlı Kılavuz

Ön ayarlı manuel, karışık aydınlatma altında çekim yapmak için özel beyaz dengesi ayarlarını kaydetmek ve geri çağırmak veya güçlü bir renk tonuna sahip ışık kaynaklarını telafi etmek için kullanılır. Fotoğraf makinesi, d-1 ila d-6 ön ayarlarında önceden ayarlanmış beyaz dengesi için altı adede kadar değer saklayabilir. Önceden ayarlanmış beyaz dengesini ayarlamak için iki yöntem mevcuttur:

Yöntem

Açıklama

Doğrudan ölçüm

Nihai fotoğrafta kullanılacak aydınlatmanın altına nötr gri veya beyaz nesne yerleştirilir ve beyaz dengesi kamera ile ölçülür ( Vizör Fotoğrafçılığı ). Canlı görüntü sırasında, çerçevenin seçilen bir alanında beyaz dengesi ölçülebilir (nokta beyaz dengesi, Canlı Görüntü (Nokta Beyaz Dengesi) ).

Mevcut fotoğraftan kopyala

Beyaz dengesi bellek kartındaki fotoğraftan kopyalanıyor ( Beyaz Dengesini Fotoğraftan Kopyalama ).

Vizör Fotoğrafçılığı

Beyaz Dengesini Ölçmeden Önce:

 • Son fotoğrafta kullanılacak aydınlatmanın altına nötr gri veya beyaz bir nesne yerleştirin. Stüdyo ayarlarında, referans nesne olarak standart bir %18 gri panel kullanılabilir.

 • Beyaz dengesi nötr gri veya beyaz bir referans nesnesi kullanılarak ölçüldüğünde pozlamanın otomatik olarak 1 EV artırıldığını unutmayın. M modunda, pozlama göstergesi ±0 ( Maruziyet Göstergeleri ).

 1. Q / g ( U ) düğmesini basılı tutarak, ana ayar kadranını çevirerek L öğesini seçin.

 2. Bir ön ayar seçin.

  Q / g ( U ) düğmesine basın ve istenen beyaz dengesi ön ayarı (d-1 ila d-6) görüntülenene kadar alt ayar kadranını çevirin.

 3. Doğrudan ölçüm modunu seçin.

  • Q / g ( U ) düğmesini kısaca bırakın ve ardından kontrol paneli ve vizördeki D

  • Doğrudan ölçüm modunda, odak noktası gösterildiği gibi beyaz dengesi hedefine dönüşür ve çerçevenin ortasında kalır.

 4. D göstergelerinin yanıp sönmesi durmadan önce referans nesnenin fotoğrafını çekin.

  • Referans nesneyi beyaz dengesi hedefine konumlandırın ve beyaz dengesi için bir değer ölçmek için deklanşöre sonuna kadar basın ve bunu Adım 2'de seçilen ön ayarda saklayın.

  • Hiçbir fotoğraf kaydedilmeyecek; beyaz dengesi, kamera odakta olmadığında bile doğru bir şekilde ölçülebilir.

 5. Sonuçları kontrol edin.

  • Fotoğraf makinesi beyaz dengesi için bir değer ölçebildiyse C yanıp sönecek, vizörde ise yanıp sönen a . Çekim moduna çıkmak için deklanşöre yarım basın.

  • Aydınlatma çok karanlık veya çok parlaksa, kamera beyaz dengesini ölçemeyebilir. Kontrol panelinde ve vizörde yanıp sönen bir b a Adım 4'e dönmek ve beyaz dengesini yeniden ölçmek için deklanşöre yarım basın.

Ön Ayarlı Manuel Beyaz Dengesini Ölçmede Zaman Kısıtlamaları (Vizörle Çekim)

Ekranlar yanıp sönerken vizör çekimi sırasında herhangi bir işlem yapılmazsa, doğrudan ölçüm modu Özel Ayar c2 [ Bekleme zamanlayıcısı ] için seçilen sürede sona erecektir.

Ön Ayarlı Manuel Beyaz Dengesini Ölçme (Vizörle Çekim)

Ön ayarlı manuel beyaz dengesi, hızlandırılmış film kaydı sırasında veya çoklu pozlama çekerken ölçülemez.

Korumalı Ön Ayarlar

Geçerli ön ayar korunursa, kamera ön ayarlı manuel beyaz dengesi için bir değer ölçemez; korumalı bir ön ayar için herhangi bir beyaz dengesi ölçümü denemesine, kontrol paneli ve vizörde 3

Ön Ayar Seçme
 • Fotoğraf çekimi menüsünde [ Beyaz dengesi ] için [ Ön. belirl. byz ayarı ] seçimi beyaz dengesi ön ayarlarını görüntüler; bir ön ayarı vurgulayın ve J düğmesine basın.

 • Seçilen ön ayar için şu anda herhangi bir değer yoksa, beyaz dengesi [ Doğrudan güneş ışığı ] ile aynı şekilde 5200 K'ye ayarlanacaktır.

i Menüsünden Önceden Ayarlanmış Beyaz Dengesini Ölçme

Beyaz dengesi için ön ayarlı manuel seçiliyken, i menüsünü görüntüleyin, [ Beyaz dengesi ] öğesini vurgulayın ve ardından fotoğraf makinesini doğrudan ölçüm moduna geçirmek J düğmesini basılı tutun.

Canlı Görüntü (Nokta Beyaz Dengesi)

Canlı görüntü sırasında beyaz dengesi, çerçevenin daha küçük bir alanındaki beyaz veya gri nesnelerden vizör fotoğrafçılığında mümkün olandan ölçülebilir ve telefoto fotoğrafçılığı sırasında bir referans nesnesi hazırlama veya lens değiştirme ihtiyacını ortadan kaldırır.

 • Flaşlı fotoğrafçılık için ön ayarlı manuel beyaz dengesini ölçerken, vizörü “Vizör Fotoğrafçılığı” ( Vizör Fotoğrafçılığı ) bölümünde açıklandığı gibi kullanın.

 1. Q / g ( U ) düğmesini basılı tutarak, ana ayar kadranını çevirerek L öğesini seçin.

 2. Bir ön ayar seçin.

  Q / g ( U ) düğmesine basın ve istenen beyaz dengesi ön ayarı (d-1 ila d-6) görüntülenene kadar alt ayar kadranını çevirin.

 3. Doğrudan ölçüm modunu seçin.

  Q / g ( U ) düğmesini kısaca bırakın L simgesi yanıp sönmeye başlayana kadar düğmeye basın.

 4. L simgesi yanıp sönerken, nokta beyaz dengesi hedefini ( r ) konunun beyaz veya gri bir alanı üzerine konumlandırın.
  • Daha hassas konumlandırma amacıyla hedefin ( r X ( T ) düğmesine basın.

  • Ayrıca monitörde nesnenize dokunarak hedefi ( r Ekrana dokunmak hedefi ( r ) konumlandırır ve seçilen konumda beyaz dengesini ölçer. Beyaz dengesini ölçtükten sonra Adım 6'ya geçin.

 5. J düğmesine basarak veya deklanşöre sonuna kadar basarak önceden ayarlanmış beyaz dengesi için bir değer ölçün.
  • Kamera beyaz dengesini ölçebiliyorsa, yeni değer ekrana yansıtılacaktır.

  • Fotoğraf makinesi beyaz dengesini ölçemezse, bir mesaj görüntülenecek ve fotoğraf makinesi Adım 4'e dönecektir. Beyaz dengesi hedefini ( r ) veya benzerini yeniden konumlandırdıktan sonra beyaz dengesini yeniden ölçün.

 6. Doğrudan ölçüm modundan çıkmak için Q / g ( U

  Beyaz dengesi ön ayarları, fotoğraf veya film çekimi menüsünde [ Beyaz dengesi ] için [ Ön ayarlı kılavuz ] seçilerek görüntülenebilir. Önceden ayarlanmış beyaz dengesini ölçmek için kullanılan hedeflerin konumu, canlı görüntü sırasında kaydedilen ön ayarlarda görüntülenir.

Ön Ayarlı Manuel Beyaz Dengesini (Canlı Görüntü) Ölçmede Zaman Kısıtlamaları

Beyaz dengesini ölçmek için kullanılabilen süre, Özel Ayar c4 [ Ekran kapanma gecikmesi ] > [ Canlı görüntü ] için seçilen süredir.

Ön Ayarlı Manuel Beyaz Dengesini Ölçme (Canlı Görüntü)

Önceden ayarlanmış manuel beyaz dengesi, çoklu pozlama devam ederken ölçülemez.

Bir Fotoğraftan Beyaz Dengesini Kopyalama

Mevcut bir fotoğraftan seçilen bir ön ayara beyaz dengesi için bir değer kopyalamak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. [Ön ayarlı kılavuz ] öğesini seçin.

  Fotoğraf çekimi menüsünde [Beyaz dengesi ] öğesini seçin , ardından [Ön ayarlı manuel ] öğesini 2 düğmesine basın.

 2. Gideceğiniz yeri seçiniz.

  Hedef ön ayarını (d-1 ila d-6) vurgulayın ve X ( T ) düğmesine basın.

 3. Görüntü seç'i seçin.

  [ Görüntü seç 2 düğmesine basın.

 4. Bir kaynak görüntüyü vurgulayın.

  Kaynak görüntüyü vurgulayın. Vurgulanan görüntüyü tam çerçeve görüntülemek için X ( T ) düğmesini basılı tutun.

 5. Beyaz dengesini kopyalayın.

  • Vurgulanan fotoğrafın beyaz dengesi değerini seçilen ön ayara kopyalamak için J düğmesine basın.

  • Vurgulanan fotoğrafın bir yorumu varsa, yorum seçilen ön ayar için yoruma kopyalanacaktır.

İnce Ayar Ön Ayarlı Beyaz Dengesi

Seçilen ön ayar, [ İnce ayar ] seçilerek ve “Beyaz Dengesi İnce Ayarı” (Beyaz Dengesi İnce Ayarı ) bölümünde açıklandığı gibi beyaz dengesi ayarlanarak ince ayar yapılabilir.

Yorumu Düzenle

Geçerli beyaz dengesi ön ayarı için 36 karaktere kadar açıklayıcı bir yorum girmek için, ön ayarlı beyaz dengesi menüsünde [Yorumu düzenle ] öğesini seçin ve bir yorum girin ( Metin Girişi ).

Korumak

Mevcut beyaz dengesi ön ayarını korumak için, ön ayarlı beyaz dengesi menüsünde [Koru ] öğesini seçin, ardından [Açık ] öğesini J düğmesine basın. Korumalı ön ayarlar değiştirilemez.