Beyaz dengesini ayarlayın. Daha fazla bilgi için, “Temel Ayarlar” ( 0 Beyaz Dengesi ) ve “ i Menüsü” ( 0 Beyaz Dengesi ) içindeki “Beyaz Dengesi” bölümlerine bakın.

Beyaz Dengesi Menüsü: İnce Ayar

İnce ayar, kamera menüleri aracılığıyla yapılabilir. İnce ayar hakkında daha fazla bilgi için, bkz. “Beyaz Dengesinin İnce Ayarı” ( 0 Beyaz Dengesinin İnce Ayarı ). Önceden ayarlanmış manuel beyaz dengesinin ince ayarı hakkında bilgi için, bkz. "İnce Ayar Ön Ayarlı Beyaz Dengesi" ( 0 İnce Ayar Ön Ayarlı Beyaz Dengesi ).

 1. İnce ayar seçeneklerini görüntüleyin.

  Fotoğraf çekimi menüsünde Beyaz dengesine gidin, bir beyaz dengesi seçeneğini vurgulayın ve 2 düğmesine basın.

 2. Beyaz dengesine ince ayar yapın.

  Beyaz dengesine ince ayar yapmak için çoklu seçiciyi kullanın. Beyaz dengesi, Sarı-Mavi ekseninde 0,5'lik adımlarla ve Yeşil- M ajan ekseninde 0,25'lik adımlarla ince ayarlanabilir. Yatay ( Amber– M lue ) eksen renk sıcaklığına karşılık gelirken dikey ( YeşilM ajan) ekseni karşılık gelen renk telafisi (CC) filtrelerine benzer etkilere sahiptir. Yatay eksen, yaklaşık 5 mired'e eşdeğer artışlarla, dikey eksen ise yaklaşık 0.05 yaygın yoğunluk birimi artışlarıyla yönetilir.

  koordinatlar

  Ayarlama

 3. Değişiklikleri Kaydet ve Çık.

  Ayarları kaydetmek ve fotoğraf çekimi menüsüne dönmek için J düğmesine basın. Beyaz dengesi ince ayarlanmışsa, çekim ekranında beyaz dengesi simgesinin yanında bir yıldız işareti (“ U ”) görünür.

Beyaz Dengesi İnce Ayarı

İnce ayar eksenlerindeki renkler mutlak değil görecelidir. Örneğin, beyaz dengesi için J ( Ampul ) gibi "sıcak" bir ayar seçildiğinde imleci B'ye (mavi) getirmek, fotoğrafları biraz daha "soğuk" yapar, ancak gerçekte onları mavi yapmaz.

"karışık"

Renk sıcaklığındaki herhangi bir değişiklik, düşük renk sıcaklıklarında, yüksek renk sıcaklıklarında olduğundan daha büyük bir renk farkı üretir. Örneğin, 1000 K'lık bir değişiklik, 3000 K'da 6000 K'da olduğundan çok daha büyük bir renk değişikliği üretir. Renk sıcaklığının tersinin 106 ile çarpılmasıyla hesaplanan mired, bu tür varyasyonları hesaba katan bir renk sıcaklığı ölçüsüdür. ve renk sıcaklığı dengeleme filtrelerinde kullanılan birim de bu şekildedir. Örneğin:

 • 4000 K–3000 K (1000 K fark)=83 saplanmış
 • 7000 K–6000 K (1000 K fark)=24 saplanmış

Beyaz Dengesi Menüsü: Bir Renk Sıcaklığı Seçme

Renk sıcaklığı, fotoğraf çekimi menüsündeki Beyaz dengesi > Renk sıcaklığını seç seçeneği kullanılarak seçilebilir. Aşağıda açıklandığı gibi kehribar-mavi ve yeşil-macenta eksenleri için değerler girin.

 1. Renk sıcaklığını seç öğesini seçin.

  Fotoğraf çekimi menüsünde Beyaz dengesine gidin, Renk sıcaklığını seç öğesini vurgulayın ve 2 düğmesine basın.

 2. Kehribar-mavi ve yeşil-macenta için değerleri seçin.

  Sarı– Mavi veya Yeşil–M ajan eksenindeki rakamları vurgulamak için 4 veya 2 basın ve değiştirmek için 1 veya 3 basın.

  A mber- M lue ekseni için değer

  Yeşil – M ajan ekseni için değer

 3. Değişiklikleri Kaydet ve Çık.

  Ayarları kaydetmek ve fotoğraf çekimi menüsüne dönmek için J düğmesine basın. Yeşil– M ajan ekseni için sıfırdan farklı bir değer seçilirse, çekim ekranında beyaz dengesi simgesinin yanında bir yıldız işareti (“ U ”) görünür.

Renk Sıcaklığını Seçin

Floresan aydınlatma ile istenen sonuçların elde edilmeyeceğini unutmayın. Floresan ışık kaynakları için I ( Floresan ) öğesini seçin. Diğer ışık kaynaklarıyla, seçilen değerin uygun olup olmadığını belirlemek için bir deneme çekimi yapın.

Ön Ayarlı Kılavuz: Bir Fotoğraftan Beyaz Dengesini Kopyalama

Beyaz dengesi menüsündeki Ön ayarlı manuel seçeneği, mevcut bir fotoğraftan beyaz dengesi değeri kopyalamak için kullanılabilir. Önceden ayarlanmış manuel beyaz dengesi hakkında daha fazla bilgi için bkz. “Ön Ayarlı Kılavuz” ( 0 Ön Ayarlı Kılavuz ).

 1. Ön ayar kılavuzu öğesini seçin.

  Fotoğraf çekimi menüsünde Beyaz dengesi'ne gidin, Ön ayarlı kılavuz öğesini vurgulayın ve 2 düğmesine basın.

 2. Gideceğiniz yeri seçiniz.

  Hedef ön ayarını (d-1 ila d-6) vurgulayın ve X öğesine dokunun.

 3. Görüntü seç'i seçin .

  Ön ayarlı manuel beyaz dengesi menüsü görüntülenecektir; Görüntü seç öğesini vurgulayın ve 2 düğmesine basın.

 4. Bir kaynak görüntüyü vurgulayın.

  Kaynak görüntüyü vurgulayın. Vurgulanan görüntüyü tam çerçeve görüntülemek için X düğmesine dokunun ve basılı tutun.

 5. Beyaz dengesini kopyalayın.

  Beyaz dengesi değerini vurgulanan fotoğraftan seçilen ön ayara kopyalamak için J düğmesine basın. Vurgulanan fotoğrafın bir yorumu varsa, yorum seçilen ön ayar için yoruma kopyalanacaktır.

İnce Ayar Ön Ayarlı Beyaz Dengesi

Mevcut ön ayar, ön ayarlı manuel beyaz dengesi menüsünde İnce Ayar seçilerek ve “Beyaz Dengesi Menüsü: İnce Ayar” ( 0 Beyaz Dengesi Menüsü: İnce Ayar ) bölümünde açıklandığı gibi beyaz dengesi ayarlanarak ince ayar yapılabilir.

Yorumu Düzenle

Geçerli beyaz dengesi ön ayarı için 36 karaktere kadar açıklayıcı bir yorum girmek için, ön ayarlı beyaz dengesi menüsünde Yorumu düzenle'yi seçin.

Korumak

Geçerli beyaz dengesi ön ayarını korumak için, ön ayarlı beyaz dengesi menüsünde Koru öğesini seçin, ardından Açık öğesini vurgulayın ve J düğmesine basın. Korumalı ön ayarlar değiştirilemez ve İnce Ayar ve Yorumu düzenle seçenekleri kullanılamaz.