Beyaz dengesi

Beyaz dengesi, ışık kaynağının renginden bağımsız olarak beyaz nesnelerin beyaz görünmesini sağlar. Çoğu ışık kaynağı için varsayılan ayar (otomatik beyaz dengesi veya j ) önerilir; otomatik beyaz dengesi ile istenen sonuçlara ulaşılamıyorsa, aşağıda açıklandığı gibi başka bir seçenek belirleyin.

Beyaz dengesini ayarlama

 • Beyaz dengesi, i menüsündeki [ Beyaz dengesi ] öğeleri ve fotoğraf çekimi menüsü veya video kayıt menüsü (Beyaz dengesi ,Beyaz dengesi ,Beyaz dengesi ).
 • Varsayılan ayarlarda, beyaz dengesi Fn1 düğmesi basılı tutularak ve ana ayar kadranı döndürülerek de seçilebilir (Fn1 ve Fn2 düğmeleri ).
 • 4 [ Otomatik ] veya I [ Floresan ] seçildiğinde, Fn1 düğmesini basılı tutarak ve alt ayar kadranını çevirerek bir alt seçenek seçebilirsiniz.
SeçenekRenk sıcaklığı*Açıklama
4 [ Otomatik ]Çoğu ışık kaynağında optimum sonuçlar için beyaz dengesi otomatik olarak ayarlanır. İsteğe bağlı bir flaş ünitesi kullanılırsa, beyaz dengesi flaş patladığında geçerli olan koşullara göre ayarlanacaktır.
i [ Beyazı koru (sıcak renkleri azalt) ]yaklaşık 3500–8000 BinAkkor aydınlatmanın ürettiği sıcak renk tonunu ortadan kaldırın.
j [ Genel atmosferi koru ]yaklaşık 3500–8000 BinAkkor aydınlatmanın ürettiği sıcak renk tonunu kısmen koruyun.
k [ Sıcak aydınlatma renklerini koruyun ]yaklaşık 3500–8000 BinAkkor aydınlatmanın ürettiği sıcak renk tonunu koruyun.
D [ Doğal ışık otomatik ]yaklaşık 4500–8000 Bin4 [ Otomatik ] yerine doğal ışık altında kullanıldığında, bu seçenek çıplak gözle görülene daha yakın renkler üretir.
H [ Doğrudan güneş ışığı ]yaklaşık 5200 binDoğrudan güneş ışığıyla aydınlatılan nesnelerle kullanın.
G [ Bulutlu ]yaklaşık 6000 binBulutlu havalarda gün ışığında kullanın.
M [ Gölge ]yaklaşık 8000 binGölgede nesnelerle gün ışığında kullanın.
J [ Akkor ]yaklaşık 3000 binAkkor aydınlatma altında kullanın.
I [ Floresan ]Floresan aydınlatma altında kullanın; ışık kaynağına göre ampul tipini seçin.
[ Soğuk beyaz floresan ]yaklaşık 4200 bin
[ Gündüz beyaz floresan ]yaklaşık 5000 bin
[ Gün ışığı floresanı ]yaklaşık 6500 bin
5 [ Flaş ]yaklaşık 5400 binFlaşlı fotoğrafçılık için kullanın.
K [ Renk sıcaklığını seçin ]yaklaşık 2500–10000K
 • Doğrudan renk sıcaklığını seçin.
 • Bir renk sıcaklığı seçmek için Fn1 düğmesini basılı tutun ve alt ayar kadranını çevirin.
L [ Ön ayarlı manuel ]
 • Konu veya ışık kaynağı için beyaz dengesini ölçün veya mevcut bir fotoğraftan beyaz dengesini kopyalayın.
 • Bir beyaz dengesi ön ayarı seçmek için Fn1 düğmesini basılı tutun ve alt ayar kadranını çevirin.
 • Doğrudan ölçüm moduna girmek için Fn1 düğmesini (Ön ayar kılavuzu ).
 1. İnce ayar 0 olarak ayarlandığında değerler.

D [Doğal ışık otomatik]

D [ Doğal ışık otomatik ] yapay ışık altında istenen sonuçları vermeyebilir. 4 [ Otomatik ] veya ışık kaynağına uygun bir seçenek belirleyin.

Beyaz dengesi ince ayarı

K [ Renk sıcaklığını seç ] dışındaki ayarlarda, beyaz dengesinde ince ayar yapılabilir. i menüsündeki, fotoğraf çekimi menüsündeki veya video kayıt menüsündeki [ Beyaz dengesi ] öğelerini kullanın (İnce ayar beyaz dengesi , Beyaz dengesi menüsü: İnce ayar ).

Stüdyo flaş aydınlatması

4 [ Otomatik ], büyük stüdyo flaş üniteleriyle istenen sonuçları vermeyebilir. Önceden ayarlanmış manuel beyaz dengesini kullanın veya beyaz dengesini 5 [ Flaş ] olarak ayarlayın ve beyaz dengesini ayarlamak için ince ayarı kullanın.

4 veya D ile çekim yaparken renk sıcaklığı

 • 4 [ Otomatik ] veya D [ Doğal ışık otomatik ] kullanılarak çekilen fotoğraflar için fotoğraf bilgisi, fotoğrafın çekildiği sırada kamera tarafından seçilen renk sıcaklığını listeler. K [ Renk sıcaklığını seç ] için bir değer seçerken bunu referans olarak kullanabilirsiniz.
 • Oynatma sırasında çekim verilerini görüntülemek için, izleme menüsünde [ Oynatma görüntüleme seçenekleri ] > [ Ek fotoğraf bilgisi ] öğesini seçin ve [ Çekim verileri ] öğesinin yanına bir onay işareti ( M ) koyun.

Renk sıcaklığı

Bir ışık kaynağının algılanan rengi bakan kişiye göre değişir; bazılarında kırmızı döküm olabilirken bazılarında mavi görünür. Renk sıcaklığı, bir ışık kaynağının renginin Kelvin (K) cinsinden ifade edilen nesnel bir ölçüsüdür. Renk sıcaklığı ne kadar düşük olursa, tonlama o kadar kırmızı olur ( q ); sıcaklık ne kadar yüksek olursa, döküm o kadar mavi olur ( w ).

Bir renk sıcaklığı seçme

Genel olarak, resimlerinizde kırmızı bir ton varsa veya resimleri kasıtlı olarak daha mavi yapmak için daha düşük değerler, resimlerinizde mavi tonlar varsa veya resimleri kasıtlı olarak daha kırmızı yapmak için daha yüksek değerler seçin.