S düğmesi

Kameranın ışığa duyarlılığı (ISO duyarlılığı), mevcut ışık miktarına göre ayarlanabilir. Genel olarak, daha yüksek değerlerin seçilmesi, aynı diyafram açıklığında daha hızlı deklanşör hızlarına izin verir.

ISO duyarlılığını ayarlama

  • S düğmesini basılı tutun ve ana ayar kadranını çevirin.
  • ISO 100 ila 51200 değerlerinden birini seçin. ISO 51200'ün yaklaşık 1 EV veya 2 EV üzerinde genişletilmiş ayarlar da mevcuttur.
  • b modunda, ayar ISO-A (AUTO) olarak sabitlenir ve fotoğraf makinesi ISO duyarlılığını otomatik olarak ayarlar.
  • Geçerli olarak seçili olan seçenek, çekim sırasında ekranda gösterilir.

Yüksek ISO hassasiyetleri

ISO duyarlılığı ne kadar yüksek olursa, pozlama yapmak için o kadar az ışık gerekir, bu da ışıklandırmanın zayıf olduğu durumlarda fotoğraf çekilmesine olanak tanır ve konu hareket halindeyken bulanıklığın önlenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, hassasiyet ne kadar yüksek olursa, görüntünün rastgele dağılmış parlak pikseller, sis veya çizgiler biçimindeki "parazit"ten etkilenme olasılığının o kadar yüksek olduğunu unutmayın.

Merhaba 1 ve Merhaba 2

[ Hi 1 ] ayarı, ISO 51200'den (ISO 102400'e eşdeğer) yaklaşık 1 EV daha yüksek bir ISO hassasiyetine ve [ Hi 2 ], yaklaşık 2 EV daha yüksek bir ISO hassasiyetine (ISO 204800'e eşdeğer) karşılık gelir. Bu ayarlarda çekilen resimlerin özellikle rastgele dağılmış parlak pikseller, sis veya çizgiler şeklinde "parazite" eğilimli olduğunu unutmayın.

Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü

Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü, kullanıcı tarafından P , S , A ve M modlarında seçilen değerde optimum poz elde edilemiyorsa ISO duyarlılığını otomatik olarak ayarlar. ISO duyarlılığının çok yükselmesini önlemek için otomatik ISO duyarlılığı kontrolü (200–Hi 2) için bir üst sınır seçebilirsiniz.

  • ISO AUTO (otomatik ISO duyarlılığı kontrolü etkin) ve ISO (otomatik ISO duyarlılığı kontrolü devre dışı) arasından seçim yapmak için S düğmesini basılı tutun ve alt ayar kadranını çevirin.
  • Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü etkinleştirildiğinde, çekim ekranı ISO AUTO gösterecektir. Hassasiyet, kullanıcı tarafından seçilen değerden değiştirildiğinde, çekim ekranında ISO hassasiyeti gösterilecektir.
  • Fotoğraf çekimi menüsündeki [ ISO duyarlılığı ayarları ] öğesi kullanılarak maksimum hassasiyet ayarlanabilir.

Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü

  • [ ISO duyarlılığı ayarları ] için seçili olan değer, [ Maksimum duyarlılık ] için seçilen değerden yüksekse, [ ISO duyarlılığı ayarları ] için seçilen değer, otomatik ISO duyarlılığı kontrolü için üst sınır görevi görür.
  • Flaşlı çekim sırasında deklanşör hızı, Özel Ayarlar e1 [ Flaş senkron hızı ] ve e2 [ Flaş deklanşör hızı ] için seçilen değerlerle tanımlanan aralıkla sınırlıdır.