Uzaktan flaş ünitelerini kontrol etme

Uzaktan flaş üniteleri, fotoğraf makinesi aksesuar kızağına monte edilen ve ana flaş (optik AWL) olarak işlev gören isteğe bağlı bir flaş ünitesinden gelen optik sinyallerle kontrol edilebilir. Uyumlu flaş üniteleri hakkında bilgi için bkz. "CLS uyumlu flaş ünitelerinde bulunan özellikler" (CLS uyumlu flaş ünitelerinde bulunan özellikler ).

 • Söz konusu flaş ünitesi bir SB-500 ise, ayarlar fotoğraf makinesinden yapılabilir. Daha fazla bilgi için bkz. "SB-500 ile optik AWL kullanma" (SB-500 ile optik AWL kullanma ). Daha fazla bilgi için flaş üniteleriyle birlikte verilen belgelere bakın.
 • Diğer flaş üniteleri için ayarlar, flaş ünitesi kontrolleri kullanılarak ayarlanmalıdır. Daha fazla bilgi için söz konusu flaş ünitesiyle birlikte verilen belgelere bakın.

SB-500 ile optik AWL kullanma

Fotoğraf makinesinin aksesuar kızağına isteğe bağlı bir flaş ünitesi SB-500 takıldığında, fotoğraf çekimi menüsünde [ Flaş kontrolü ] içinde [ Kablosuz flaş seçenekleri ] görüntülenir. [ Kablosuz flaş seçenekleri ]'nde [ Optik AWL ] seçilerek grup flaşı gerçekleştirilebilir.

 1. C : [Flaş kontrolü] ekranında [Grup flaş seçenekleri] öğesini vurgulayın ve 2 düğmesine basın.
 2. C : Flaş çıkışını ayarlayın ve kanalı ve flaş kontrol modunu seçin.
  • Her gruptaki ana flaş ve uzaktan flaş üniteleri için flaş kontrol modunu ve flaş seviyesini seçin.
  • Aşağıdaki seçenekler mevcuttur:
   SeçenekAçıklama
   TTLi-TTL flaş kontrolü.
   q birOtomatik diyafram. Yalnızca uyumlu flaş üniteleriyle kullanılabilir.
   MFlaş seviyesini manuel olarak seçin.
   ––
   (kapalı)
   Uzak birimler ateşlenmiyor. [ Komp. ] ayarlanamaz.
  • [ Kanal ] için [ 3 ] öğesini seçin.
 3. f : Uzaktan flaş ünitelerinin kanalını [ 3 ] olarak ayarlayın.
 4. f : Uzaktan flaş ünitelerini gruplandırın.
  • Bir grup seçin (A veya B).
  • Kullanılabilecek uzaktan flaş ünitelerinin sayısında bir sınır yoktur. Bununla birlikte, uzaktan flaş üniteleri tarafından yayılan ışık, daha fazla flaş ünitesi kullanılırsa performansı olumsuz etkileyeceğinden, pratik maksimum grup başına üçtür.
 5. C / f : Çekimi oluşturun ve flaş birimlerini düzenleyin.
  • Daha fazla bilgi için flaş üniteleriyle birlikte verilen belgelere bakın.
  • Ünitelerde test ateşlemesi yapın ve normal şekilde çalıştıklarını onaylayın. Üniteleri test etmek için ana flaş üzerindeki test düğmesine basın.
 6. C / f : Tüm flaş üniteleri için flaş hazır ışıklarının yandığını onayladıktan sonra fotoğrafı çekin.

Uzaktan flaşlı fotoğrafçılık

 • Ana flaştan gelen ışığı almak için sensör pencerelerini uzaktan flaş ünitelerine yerleştirin. Ana flaş bir el kamerasına takılıysa özel dikkat gerekir.
 • Uzaktan flaş ünitelerinden gelen doğrudan ışığın veya güçlü yansımaların kamera merceğine ([ TTL ] modunda) veya uzaktan flaş ünitelerindeki fotosellere ([ q A ] modu) girmediğinden emin olun. Aksi takdirde flaş ünitelerinden gelen ışık pozlamayı engelleyebilir.
 • [ Ana flaş ] > [ Mod ] için [ –– ] seçilse bile, ana flaş düşük yoğunluklu zamanlamalı flaşlar yayabilir. Bu flaşlar kısa mesafeden çekilen fotoğraflarda görünebilir. Bu, düşük ISO hassasiyetleri veya küçük diyaframlar (yüksek f değerleri) seçilerek önlenebilir.
 • Uzaktan flaş ünitelerini yerleştirdikten sonra, bir deneme çekimi yapın ve sonuçları fotoğraf makinesi ekranında görüntüleyin.