d5: Dosya numara sırası

 1. G düğmesi
 2. A Ayarlar menüsü

Bir dosya numaralandırma seçeneği belirleyin.

SeçenekAçıklama
[ Açık ]Fotoğraf makinesine yeni bir klasör oluşturulduğunda veya yeni bir hafıza kartı takıldığında, dosya numaralandırma kullanılan son numaradan devam edecektir. Bu, birden çok kart kullanıldığında yinelenen dosya adlarının oluşumunu en aza indirerek dosya yönetimini basitleştirir.
[ Kapalı ]Yeni bir klasör oluşturulduğunda veya yeni bir hafıza kartı takıldığında, dosya numaralandırma 0001'den yeniden başlar. Geçerli klasörde zaten resimler varsa, dosya numaralandırma geçerli klasördeki en yüksek dosya numarasından devam eder.
[ Açık ] öğesini seçtikten sonra [ Kapalı ] öğesini seçerseniz, kamera geçerli dosya numarasını kaydeder. Bir sonraki sefer [ Açık ] seçildiğinde, dosya numaralandırma daha önce kaydedilen değerden devam edecektir.
[ Sıfırla ][ Açık ] için dosya numaralandırmasını sıfırlayın. Geçerli klasör boşsa, dosya numaralandırması çekilen bir sonraki fotoğrafla 0001'den yeniden başlar. Geçerli klasörde görüntüler varsa, çekilen bir sonraki fotoğrafa geçerli klasördeki en yüksek dosya numarasına bir eklenerek bir dosya numarası atanır.

Dosya numarası sırası

 • Geçerli klasör 9999 numaralı bir resim içerdiğinde bir resim çekilirse, yeni bir klasör oluşturulur ve dosya numaralandırma 0001'den yeniden başlar.
 • Geçerli klasör numarası 999'a ulaştığında, kamera artık yeni klasörler oluşturamaz ve aşağıdaki durumlarda deklanşör devre dışı bırakılır:
  • geçerli klasör 5000 resim içeriyor (ayrıca, kamera maksimum uzunlukta bir videoyu kaydetmek için gereken dosya sayısının klasörün 5000'den fazla dosya içermesiyle sonuçlanacağını hesaplarsa video kaydı devre dışı bırakılır) veya
  • geçerli klasör 9999 numaralı bir resim içeriyor (ayrıca, kamera maksimum uzunlukta bir videoyu kaydetmek için gereken dosya sayısının 9999'dan büyük bir dosya numarasıyla sonuçlanacağını hesaplarsa video kaydı devre dışı bırakılır).
  Çekime devam etmek için, Özel Ayar d5 [ Dosya numarası dizisi ] için [ Sıfırla ]'yı seçin ve ardından ya hafıza kartını formatlayın ya da yeni bir hafıza kartı takın.

Klasör numaralandırma

 • Mevcut klasörde 5000 resim veya 9999 numaralı resim varken bir resim çekilirse, yeni bir klasör oluşturulur ve mevcut klasör olarak seçilir.
 • Yeni klasöre, geçerli klasör numarasından bir büyük numara atanır. Bu numaraya sahip bir klasör zaten varsa, yeni klasöre mevcut en düşük klasör numarası atanacaktır.