kamera bakımı

Depolamak

Kamera uzun bir süre kullanılmayacaksa, pili çıkarın. Pili çıkarmadan önce, kameranın kapalı olduğundan emin olun. Kamerayı şu konumlarda saklamayın:

 • yetersiz havalandırılan veya %60'ın üzerinde neme maruz kalan yerler
 • televizyon veya radyo gibi güçlü elektromanyetik alanlar oluşturan cihazların yanında
 • 50 °C'nin (122 °F) üzerindeki veya -10 °C'nin (14 °F) altındaki sıcaklıklara maruz kalıyor

Temizlik

Prosedür, temizlik gerektiren kısma göre değişir. Prosedürler aşağıda detaylandırılmıştır.

 • Alkol, tiner veya diğer uçucu kimyasalları kullanmayın.

kamera gövdesi

Toz ve tüyleri temizlemek için bir üfleyici kullanın, ardından yumuşak, kuru bir bezle hafifçe silin. Fotoğraf makinesini kumsalda veya deniz kenarında kullandıktan sonra, saf suyla hafifçe nemlendirilmiş bir bezle kumu veya tuzu silin ve fotoğraf makinesini iyice kurulayın.
Önemli: Aşağıdakiler garanti kapsamında değildir:

 • fotoğraf makinesine toz, kum veya diğer yabancı maddelerin girmesinden kaynaklanan hasar ve
 • kameraya çok yakın aerosol üfleyici kullanılmasından kaynaklanan hasar.

Lens

Bu cam eleman kolayca zarar görebilir: toz ve tüyleri bir üfleyici ile temizleyin. Bir aerosol üfleyici kullanıyorsanız, cam parçalara zarar verebilecek sıvının dışarı akmasını önlemek için kutuyu dikey tutun. Parmak izlerini ve diğer lekeleri çıkarmak için, yumuşak bir beze az miktarda lens temizleyici uygulayın ve dikkatli bir şekilde temizleyin.

monitör

Toz ve tüyleri bir üfleyici ile temizleyin. Parmak izlerini ve diğer lekeleri çıkarırken, yüzeyi yumuşak bir bez veya güderi ile hafifçe silin. Hasara veya arızaya neden olabileceğinden baskı uygulamayın.

manuel temizlik

Mercekler değiştirilirken veya gövde kapağı çıkarıldığında fotoğraf makinesine giren kir veya toz, görüntü sensörünün yüzeyine yapışabilir ve fotoğraflarınızı etkileyebilir. Sensör aşağıda açıklandığı gibi manuel olarak temizlenebilir. Ancak sensörün son derece hassas olduğunu ve kolayca zarar görebileceğini unutmayın; manuel temizliğin yalnızca Nikon yetkili servis temsilcisi tarafından yapılmasını öneririz.

 1. Fotoğraf makinesini kapatın ve merceği çıkarın.
 2. Fotoğraf makinesini ışık girecek şekilde tutarak görüntü sensöründe toz veya tüy olup olmadığını inceleyin.

  Yabancı cisim yoksa Adım 4'e geçin.
 3. Bir üfleyici ile sensördeki toz ve tüyleri giderin.
  • Üfleme fırçası kullanmayın. Kıllar sensöre zarar verebilir.
  • Üfleyici ile çıkarılamayan kirler yalnızca Nikon yetkili servis personeli tarafından temizlenebilir. Hiçbir koşulda sensöre dokunmamalı veya silmemelisiniz.
 4. Merceği veya birlikte verilen gövde kapağını değiştirin.

Görüntü sensöründeki yabancı madde

Mercekler veya gövde kapakları çıkarıldığında veya değiştirilirken fotoğraf makinesine giren yabancı maddeler (veya nadir durumlarda fotoğraf makinesinin kendisinden gelen yağ veya ince parçacıklar), belirli koşullar altında çekilen fotoğraflarda görünebileceği görüntü sensörüne yapışabilir. Gövde kapağını takarken veya lensleri değiştirirken yabancı madde girişini önlemek için tozlu ortamlardan kaçının ve kamera montajı, lens montajı veya gövde kapağına yapışmış olabilecek tüm tozu ve diğer yabancı maddeleri çıkardığınızdan emin olun. Objektif takılı değilken kamerayı korumak için verilen gövde kapağını taktığınızdan emin olun. Görüntü sensörüne yapışan yabancı maddeler için, görüntü sensörünü "Manuel temizleme" (manuel temizlik ) veya sensörü yetkili Nikon servis personeline temizletin. Sensörde yabancı madde bulunmasından etkilenen fotoğraflar, bazı görüntüleme uygulamalarında bulunan temiz görüntü seçenekleri kullanılarak rötuşlanabilir.

Kamera ve aksesuarların bakımı

Kamera hassas bir cihazdır ve düzenli bakım gerektirir; Nikon, fotoğraf makinesinin bir ila iki yılda bir kontrol edilmesini ve her üç ila beş yılda bir servise gönderilmesini önerir (bu hizmetler için ücret alındığını unutmayın).

 • Kamera profesyonel olarak kullanılıyorsa, özellikle sık kontrol ve bakım yapılması önerilir.
 • Lensler veya isteğe bağlı flaş üniteleri gibi, fotoğraf makinesiyle düzenli olarak kullanılan tüm aksesuarlar, fotoğraf makinesi incelenirken veya servise götürülürken dahil edilmelidir.