Kamera üzeri flaş kullanma

 1. Fotoğraf makinesi aksesuar kızağına bir flaş ünitesi takın.

  Ayrıntılar için üniteyle birlikte verilen belgelere bakın.
 2. Fotoğraf makinesini ve flaş ünitesini açın.
  Flaş şarj olmaya başlayacaktır; şarj tamamlandığında flaş hazır göstergesi ( c ) çekim ekranında görünecektir.
 3. Flaş kontrol modunu seçin (Flaş kontrol modu ) ve flaş modu (Flaş modları ).
 4. Deklanşör hızını ve diyaframı ayarlayın.
 5. fotoğraf çek

Deklanşör hızı

İsteğe bağlı bir flaş ünitesi kullanıldığında deklanşör hızı aşağıdaki gibi ayarlanabilir:

modDeklanşör hızı
bKamera tarafından otomatik olarak ayarla (1/200 s–1/60 s)
P , birKamera tarafından otomatik olarak ayarla (1/200 s–1/60 s)*
S1/200 sn–30 sn
M1/200 s–30 s, Uzun Süre , Süre
 1. Flaş modu için yavaş senk, arka perde senk veya kırmızı göz azaltma ile yavaş senk seçilirse deklanşör hızı 30 s kadar yavaş olarak ayarlanabilir.

Üçüncü taraf flaş birimleri

Fotoğraf makinesi, fotoğraf makinesinin X kontaklarına 250 V üzerinde voltaj uygulayan veya aksesuar kızağındaki kontakları kısa devre yapan flaş üniteleriyle kullanılamaz. Bu tür flaş ünitelerinin kullanımı, yalnızca kameranın normal çalışmasına müdahale etmekle kalmaz, aynı zamanda kameranın ve/veya flaşın flaş senkronizasyon devrelerine de zarar verebilir.

i-TTL flaş kontrolü

Nikon Creative Lighting System'i destekleyen isteğe bağlı bir flaş ünitesi takıldığında ve TTL'ye ayarlandığında, fotoğraf makinesi dengeli veya standart "i-TTL dolgu flaşı" flaş kontrolü için monitör ön flaşlarını kullanır. i-TTL flaş kontrolü, Nikon Creative Lighting System'i desteklemeyen flaş ünitelerinde kullanılamaz. Fotoğraf makinesi aşağıdaki i-TTL flaş kontrolü türlerini destekler:

Flaş kontrolüAçıklama
i-TTL dengeli dolgu flaşıFotoğraf makinesi, ana konu ile ortamın arka plan aydınlatması arasında doğal bir denge için "i-TTL dengeli dolgu flaşı" flaş kontrolü kullanır. Deklanşöre basıldıktan sonra ve ana flaştan hemen önce, flaş ünitesi, ana konu ile ortamın arka plan aydınlatması arasında bir denge sağlamak üzere fotoğraf makinesinin flaş çıkışını optimize etmek için kullandığı bir dizi monitör ön flaşı yayar.
Standart i-TTL dolgu flaşıFlaş çıkışı, çerçevedeki aydınlatmayı standart bir düzeye getirecek şekilde ayarlanır; arka planın parlaklığı dikkate alınmaz. Ana konunun arka plan ayrıntılarından vazgeçilerek vurgulandığı veya pozlama telafisinin kullanıldığı çekimler için önerilir.
 • [ Nokta ölçüm ] seçildiğinde standart i-TTL dolgu flaşı otomatik olarak etkinleştirilir.