Избор на режим на фокусиране

Завъртете селектора за режим на фокусиране към AF , за да изберете автофокус, или към M , за да изберете ръчен фокус.

По време на снимане с визьор камерата фокусира, използвайки 51 фокусни точки.

Режим на автофокус

Изберете как камерата да фокусира в режим на автоматично фокусиране.

Фотография с визьор

опция

Описание

AF‑A

[ Автоматично превключване на AF режим ]

Фотоапаратът използва AF-S , когато снима неподвижни обекти, и AF-C , когато снима обекти, които са в движение.

AF‑S

[ Единичен AF ]

За неподвижни предмети. Фокусът се заключва, когато бутонът за освобождаване на затвора се натисне наполовина. При настройките по подразбиране затворът може да бъде освободен само когато се покаже индикаторът за фокус ( I ) ( приоритет на фокуса ).

AF‑C

[ Непрекъснат AF ]

За движещи се обекти. Фотоапаратът фокусира непрекъснато, докато бутонът за освобождаване на затвора е натиснат наполовина; ако обектът се движи, камерата ще включи проследяване на предсказуем фокус , за да предвиди крайното разстояние до обекта и да коригира фокуса, ако е необходимо. При настройките по подразбиране затворът може да се освободи, независимо дали обектът е на фокус ( приоритет на освобождаване ).

Предсказуемо проследяване на фокуса

Ако AF-C е избрано за AF режим или ако е избран AF-A и фотоапаратът снима с помощта на AF-C , фотоапаратът ще започне проследяване на предсказуем фокус, ако обектът се движи към или далеч от фотоапарата, докато спусъкът е натиснат е натиснат наполовина или е натиснат бутонът AF‑ON . Това позволява на камерата да проследява фокуса, докато се опитва да предвиди къде ще бъде обектът, когато затворът бъде освободен.

Снимка с преглед на живо

опция

Описание

AF‑A

[ Автоматично превключване на AF режим ]

Фотоапаратът автоматично избира AF‑S , когато обектът е неподвижен, и AF‑C , когато обектът се движи.

  • Тази опция е достъпна само по време на неподвижна фотография.

AF‑S

[ Единичен AF ]

За неподвижни предмети. Натиснете бутона за освобождаване на затвора наполовина, за да фокусирате. Ако фотоапаратът може да фокусира, фокусната точка ще се промени от червена на зелена; фокусът ще се заключи, докато спусъкът е натиснат наполовина. Ако камерата не успее да фокусира, точката на фокусиране ще мига в червено.

  • При настройките по подразбиране затворът може да бъде освободен само ако камерата може да фокусира (приоритет на фокуса).

AF‑C

[ Непрекъснат AF ]

За движещи се обекти. Фотоапаратът фокусира непрекъснато, докато спусъкът е натиснат наполовина; ако обектът се движи, камерата ще предвиди крайното разстояние до обекта и ще регулира фокуса, ако е необходимо.

  • При настройките по подразбиране затворът може да се освободи, независимо дали обектът е на фокус или не (приоритет на освобождаване).

AF-F

[ Пълен AF ]

Фотоапаратът настройва непрекъснато фокуса в отговор на движението на обекта или промените в композицията. Когато спусъкът се натисне наполовина, фокусната точка ще се промени от червена на зелена и фокусът ще се заключи.

  • Тази опция е достъпна само по време на заснемане.

Избор на режим на автофокус

За да изберете режим на автоматично фокусиране, задръжте бутона за AF режим и завъртете главния диск за управление.

  • По време на снимане с визьор, избраният AF режим се показва в контролния панел и визьора.

  • По време на live view фотография и филмиране, избраният AF режим се показва на монитора.

Режим на AF зона

Изберете как камерата да избира фокусната точка за автофокус.

Фотография с визьор

опция

Описание

[ AF в една точка ]

Изберете точката на фокусиране ( Избор на фокусна точка ); камерата ще фокусира върху обекта само в избраната фокусна точка. Използвайте с неподвижни обекти.

[ AF с динамична зона (9 точки) ]/[ AF с динамична зона (21 точки) ]/ [ AF с динамична зона (51 точки) ]

Изберете точката на фокусиране. В режимите на фокусиране AF‑A и AF‑C камерата ще фокусира въз основа на информация от околните точки за фокусиране, ако обектът напусне за кратко избраната точка. Броят на точките за фокусиране варира в зависимост от избрания режим:

  • [ AF с динамична зона (9 точки) ]: Изберете кога има време за композиране на снимката или когато снимате обекти, които се движат предвидимо (напр. бегачи или състезателни коли на писта).

  • [ AF с динамична зона (21 точки) ]: Изберете, когато снимате обекти, които се движат непредвидимо (напр. играчи на футболен мач).

  • [ AF с динамична зона (51 точки) ]: Изберете, когато снимате обекти, които се движат бързо и не могат лесно да бъдат рамкирани във визьора (напр. птици).

[ 3D-проследяване ]

Изберете точката на фокусиране. Докато спусъкът е натиснат наполовина в режимите на фокусиране AF‑A и AF‑C , фотоапаратът ще използва всичките 51 точки за фокусиране, за да проследи обекти, които напускат избраната точка и да избере нови точки, ако е необходимо.

  • Използвайте за бързо композиране на снимки с обекти, които се движат хаотично от една страна на друга (напр. тенисисти).

  • Ако обектът напусне визьора, махнете пръста си от бутона за освобождаване на затвора и прекомпозирайте снимката с обекта в избраната фокусна точка.

[ AF с групова зона ]

Камерата фокусира, използвайки група точки за фокусиране, избрани от потребителя, намалявайки риска фотоапаратът да фокусира върху фона, вместо върху основния обект.

  • Използвайте за моментни снимки или снимки на движещи се обекти, които е трудно да се кадрират с помощта на опцията [ Едноточков AF ].

  • Разпознаването на лица е активирано. Камерата дава приоритет на всички открити лица.

[ AF с автоматична зона ]

Камерата автоматично разпознава обекта и избира точката за фокусиране.

  • Ако бъде разпознато лице, камерата ще даде приоритет на портретния обект (AF с разпознаване на лице). Това ви позволява да се концентрирате върху композицията и изражението на лицето, дори ако обектът ви е в движение ( AF с разпознаване на лице/око ).

  • Използвайте в случаите, когато нямате време да изберете сами точката за фокусиране, за портрети или моментни снимки и други моментни снимки.

  • Когато AF-S е избран за режим на автоматично фокусиране, активните точки за фокусиране се маркират за кратко, след като камерата фокусира. Когато е избран AF-C или когато е избран AF-A и са направени снимки с помощта на AF-C , се показва само основната фокусна точка.

Режим на AF зона

Режимът на AF зона се показва в контролния панел и визьора.

Режим на AF зона

Контролен панел

Визьор

Показване на фокусната точка на визьора (по време на избор)

[ AF в една точка ]

[ AF с динамична зона (9 точки) ] *

[ AF с динамична зона (21 точки) ] *

[ AF с динамична зона (51 точки) ] *

[ 3D-проследяване ]

[ AF групова зона ]

[ AF с автоматична зона ]

  • Във визьора се показва само активна фокусна точка. Останалите точки за фокусиране предоставят информация за подпомагане на фокусирането.

3D-проследяване

Когато [ 3D-проследяване ] е избрано за режим на AF-зона, фотоапаратът съхранява цветовете в зоната около фокусната точка в момента, в който спусъкът е натиснат наполовина. Следователно 3D-проследяването може да не доведе до желаните резултати с обекти, които са подобни по цвят на фона или които заемат много малка част от рамката.

Бърз избор на точка за фокусиране

За по-бърз избор на точка за фокусиране изберете [ Всяка друга точка ] за потребителска настройка a6 [ Използвани точки за фокусиране ], за да използвате само една четвърт от наличните точки за фокусиране.

AF‑S/AF‑I телеконвертори

Ако [ 3D-проследяване ] или [ Auto-area AF ] е избрано за режим на AF-зона, когато се използва AF-S/AF-I телеконвертор, [ Single-point AF ] автоматично ще бъде избрано при комбинирани диафрагми, по-бавни от f/ 5.6.

Снимка с преглед на живо

опция

Описание

3

[ Точен AF ]

Препоръчва се за снимки, включващи статични обекти, като например сгради, продуктова фотография в студио или близки планове. Използвайте за прецизен фокус върху избрана точка в кадъра, по-малка от фокусната точка за [ Едноточков AF ]. Тази опция е налична само когато AF‑S е избрано за AF режим по време на неподвижна фотография. Фокусирането може да е по-бавно, отколкото при [ Single-point AF ].

d

[ AF в една точка ]

Камерата се фокусира върху точка, избрана от потребителя. Използвайте с неподвижни обекти.

f

[ Широкообхватен AF (S) ]

Що се отнася до [ Single-point AF ], с изключение на това, че фотоапаратът фокусира върху по-широка зона, фокусните зони за [ Wide-area AF (L) ] са по-големи от тези за [ Wide-area AF (S) ]. Използвайте за моментни снимки или снимки на движещи се обекти, които е трудно да се кадрират с помощта на [ Single-point AF ], или по време на запис на филм за плавен фокус, когато правите панорамни или накланящи се снимки или заснемате движещи се обекти. Ако избраната зона за фокусиране съдържа обекти на различни разстояния от камерата, камерата ще даде приоритет на най-близкия обект.

g

[ AF с широка зона (L) ]

e

[ AF с динамична зона ]

Камерата се фокусира върху точка, избрана от потребителя. Ако обектът напусне за кратко избраната точка, камерата ще фокусира въз основа на информация от околните точки за фокусиране.

  • Използвайте за снимки на спортисти и други активни обекти, които са трудни за кадриране с помощта на [ Едноточков AF ].

  • Тази опция е налична само когато AF‑A или AF‑C е избрано за режим на автоматично фокусиране по време на фотографиране.

h

[ AF с автоматична зона ]

Камерата автоматично разпознава обекта и избира зоната за фокусиране.

  • Използвайте в случаите, когато нямате време да изберете сами точката за фокусиране, за портрети или за моментни снимки и други моментни снимки.

  • Ако портретен обект бъде разпознат по време на фотография с live view, около лицето на обекта ще се появи кехлибарена рамка, указваща точката на фокусиране. Ако фотоапаратът разпознае очите на обекта, кехлибарената граница ще се появи вместо това около окото (AF с разпознаване на лице/око). Това ви освобождава да се концентрирате върху композицията и изражението на вашия обект, когато снимате активни портретни обекти ( AF с разпознаване на лице/око ).

  • Проследяване на тема ( AF с проследяване на обекта ) може да се активира чрез натискане на бутона J

Използване на автофокус в Live View
  • Камерата може да не може да фокусира, ако:

    • Обектът съдържа линии, успоредни на дългия ръб на рамката

    • На обекта му липсва контраст

    • Обектът във фокусната точка съдържа области с рязко контрастираща яркост

    • Фокусната точка включва нощно спот осветление или неонов знак или друг източник на светлина, който променя яркостта си

    • Трептене или ивици се появяват при флуоресцентно, живачни пари, натриеви пари или подобно осветление

    • Използва се кръстосан (звезден) филтър или друг специален филтър

    • Обектът изглежда по-малък от фокусната точка

    • Обектът е доминиран от правилни геометрични шарки (напр. щори или редица прозорци в небостъргач)

    • Обектът се движи

  • Мониторът може да светне или да потъмнее, докато камерата фокусира.

  • Фокусната точка може понякога да се показва в зелено, когато камерата не може да фокусира.

  • Използвайте обектив AF‑S или AF‑P. Желаните резултати може да не се постигнат с други обективи или телеконвертори.

s : Централната фокусна точка

Във всички режими на AF зона с изключение на [ Auto-area AF ], точка се появява във фокусната точка, когато е в центъра на рамката.

Бърз избор на точка за фокусиране

За по-бърз избор на точка за фокусиране изберете [ Всяка друга точка ] за потребителска настройка a6 [ Използвани точки за фокусиране ], за да използвате само една четвърт от наличните точки за фокусиране (броят налични точки за [ Точков AF ] и [ Широкообластен AF ( L) ] не се променя).

Избор на режим на AF зона

За да изберете режим на AF зона, задръжте бутона за AF режим и завъртете диска за подкоманди.

  • По време на снимане с визьор, избраният режим на AF зона се показва в контролния панел и визьора.

  • По време на live view фотография и филмиране, избраният режим на AF зона се показва на монитора.

AF с разпознаване на лице/око

Когато [ Auto-area AF ] е избрано за режим на AF-зона, имате опцията да активирате AF с разпознаване на лица, което позволява на фотоапарата да разпознава лицата на човешки портретни обекти. AF с разпознаване на лице/око, при което фотоапаратът разпознава както лица, така и очи, е наличен по време на фотография с преглед на живо. AF с разпознаване на лице и око може да се конфигурира с помощта на потребителска настройка a5 [ Разпознаване на лице/око с автоматична зона AF ].

Фотография с визьор

  • Ако е избрано [ Разпознаване на лице и око ] или [ Разпознаване на лице ], фотоапаратът ще присвои приоритет на фокуса на лицата на всеки портретен обект, който разпознае.

  • Ако обектът погледне настрани, след като лицето му бъде разпознато, фокусната точка ще се премести, за да проследи движението му.

  • По време на възпроизвеждане можете да увеличите лицето, използвано за фокус, като натиснете бутона J

Снимка с преглед на живо

  • Ако е избрано [ Разпознаване на лице и око ] и бъде разпознат портретен обект, около лицето на обекта ще се появи кехлибарена рамка, указваща точката на фокусиране. Ако фотоапаратът разпознае очите на обекта по време на снимане с преглед на живо, рамката вместо това ще се покаже около едното или другото му око.

  • Лицата, разпознати, когато е избрано [ Откриване на лице включено ], се обозначават по подобен начин с кехлибарена рамка.

  • Ако AF‑S е избрано за AF режим или ако е избран AF-A и фотоапаратът снима с помощта на AF-S , точката на фокусиране ще стане зелена, когато фотоапаратът фокусира.

  • Ако бъде открит повече от един портретен обект или повече от едно око, иконите e и f ще се появят върху точката за фокусиране и вие ще можете да позиционирате точката за фокусиране върху друго лице или око, като натиснете 4 или 2 .

  • Ако обектът погледне настрани, след като лицето му бъде разпознато, фокусната точка ще се премести, за да проследи движението му.

  • По време на възпроизвеждане можете да увеличите лицето или окото, използвани за фокус, като натиснете J

AF с разпознаване на лице/око
  • Разпознаването на очите не е налично по време на запис на филм.

  • Разпознаването на очи и лице може да не работи както се очаква, ако:

    • лицето на обекта заема много голяма или много малка част от кадъра,

    • лицето на обекта е осветено твърде ярко или твърде слабо,

    • субектът носи очила или слънчеви очила,

    • лицето или очите на обекта са закрити от коса или други предмети, или

    • обектът се движи прекалено много по време на снимане.

AF с проследяване на обекта

Ако [ Auto-area AF ] е избрано за режим на AF зона по време на live view, можете да натиснете J , за да активирате проследяването на фокуса. Фокусната точка ще се промени на прицелна мрежа; позиционирайте мерника над целта и натиснете бутона AF‑ON или натиснете J отново, за да започнете проследяването. Фокусната точка ще проследи избрания обект, докато се движи през рамката. За да прекратите проследяването, натиснете J за трети път. За да излезете от режима за проследяване на обект, натиснете бутона W ( Y ).

Проследяване на обект

Камерата може да не е в състояние да проследи обекти, ако се движат бързо, напускат рамката или са закрити от други обекти, променят видимо размера, цвета или яркостта си, или са твърде малки, твърде големи, твърде ярки, твърде тъмни или подобни цвят или яркост към фона.

Избор на фокусна точка

Освен когато [ Auto-area AF ] е избрано за режим на AF зона, точката за фокусиране може да бъде избрана ръчно, което позволява снимките да бъдат композирани с обект, позициониран почти навсякъде в рамката.

  1. Отменете заключването на селектора за фокус.

    Завъртете заключващия селектор на фокус към I .

  2. Използвайте мултиселектора, за да изберете точката за фокусиране, докато таймерът за готовност е включен.

    • По време на снимане с визьор можете да избирате от 51 фокусни точки.

    • По време на преглед на живо фокусната точка може да бъде позиционирана навсякъде в рамката.

    • Централната фокусна точка може да бъде избрана чрез натискане на J .

    • Заключването на селектора за фокусиране може да се завърти до заключена ( L ) позиция след избор, за да се предотврати промяната на избраната фокусна точка при натискане на мултиселектора.

Заключване на фокуса

Ако вашият обект няма да бъде в избраната фокусна точка в крайната композиция или ако фотоапаратът не може да фокусира върху избрания обект, натиснете бутона A , за да заключите фокуса на желаното разстояние, преди да композирате снимката отново ( Заключване на фокуса ).

Получаване на добри резултати с автофокус

Фотоапаратът може да не може да фокусира при условията, изброени по-долу, в който случай освобождаването на затвора може да е деактивирано или снимките да не са на фокус, последното в резултат на това, че фотоапаратът или показва индикатора за фокус ( I )—или, в live view, показващ фокусната точка в зелено—когато обектът не е на фокус. Фокусирайте ръчно или използвайте заключване на фокуса, за да фокусирате върху друг обект на същото разстояние.

  • Има малък контраст между обекта и фона, какъвто може да е случаят, ако обектът е сниман на фона на безлика стена или фонът е със същия цвят като обекта.

  • Фокусната точка съдържа обекти на различни разстояния от камерата, какъвто може да е случаят, ако обектът е в клетка.

  • Обектът е доминиран от правилни геометрични шарки като редиците от прозорци в небостъргач.

  • Фокусната точка съдържа области с рязко контрастираща яркост, какъвто може да бъде случаят, ако обектът е наполовина в сянка.

  • Обектите на заден план изглеждат по-големи от основния обект, какъвто може да е случаят, ако в рамката зад обекта има сграда.

  • Обектът съдържа много фини детайли, какъвто може да бъде случаят, когато обектът е поле с цветя.

Ръчен фокус

Ръчното фокусиране е налично за обективи, които не поддържат автофокус (обективи без AF NIKKOR ) или когато автофокусът не дава желаните резултати.

  • AF лещи : Поставете превключвателя за режим на фокусиране на обектива (ако има) и селектора за режим на фокусиране на фотоапарата на M .

  • Обективи с ръчно фокусиране : Фокусирайте ръчно.

За да фокусирате ръчно, регулирайте пръстена за фокусиране на обектива, докато изображението, показано в прозрачното матово поле във визьора, стане на фокус.

AF обективи

Не използвайте AF обективи с превключвател за режим на фокусиране на обектива, поставен на M и селектор за режим на фокусиране на фотоапарата, настроен на AF . Неспазването на тази предпазна мярка може да повреди фотоапарата или обектива. Това не се отнася за AF-S и AF-P обективи, които могат да се използват в режим M , без да се настройва селектора за режим на фокусиране на фотоапарата на M .

Електронният далекомер

Индикаторите за фокусиране ( I ) във визьора и монитора могат да се използват, за да се потвърди дали обектът в избраната фокусна точка е на фокус.

  • Индикаторите за фокус ( I ) се показват, когато обектът е на фокус.

    Индикатор за фокусиране

    Статус

    (постоянен)

    Обектът е на фокус.

    (постоянен)

    Фокусната точка е пред обекта.

    (постоянен)

    Фокусната точка е зад обекта.

    (постоянен)

    Камерата не може да фокусира.

  • Имайте предвид, че при обектите, изброени в „Получаване на добри резултати с автофокус“ ( Получаване на добри резултати с автофокус ), индикаторът за фокус ( I ) може понякога да се показва, когато обектът не е на фокус. Потвърдете фокуса във визьора, преди да снимате. По време на преглед на живо можете да проверите фокуса, като увеличите изгледа през обектива.

  • Препоръчва се статив, ако имате проблеми с фокусирането.

AF‑P обективи

Когато AF‑P обектив се използва в режим на ръчно фокусиране, индикаторът за фокусиране ще мига във визьора (или при преглед на живо фокусната точка ще мига на монитора), за да предупреди, че продължаването на въртенето на фокусния пръстен в текущия момент посоката няма да постави обекта на фокус.

Маркировката на фокалната равнина и разстоянието фланец-зад

Фокусното разстояние се измерва от маркировката на фокалната равнина ( E ) на тялото на камерата, която показва позицията на фокалната равнина вътре в камерата ( q ). Използвайте този знак, когато измервате разстоянието до вашия обект за ръчен фокус или макро фотография. Разстоянието между фокалната равнина и фланеца за монтиране на обектива е известно като „разстояние между фланеца и гърба“ ( w ). При тази камера разстоянието между фланеца и гърба е 46,5 мм (1,83 инча).

Focus Peaking

Ако пикирането на фокуса е активирано с помощта на потребителска настройка d11 [ Peaking highlights ], обектите, които са на фокус, ще бъдат обозначени с цветни контури, които се появяват, когато фокусът се регулира ръчно по време на live view. Обърнете внимание, че подчертаващите акценти може да не се показват, ако камерата не може да открие контури, в който случай фокусът може да се провери чрез увеличаване на изгледа през обектива на дисплея.