Избор на това как камерата задава експозицията

Измерването определя как камерата задава експонацията. Изберете използвания метод и измерената площ, когато фотоапаратът задава експозиция.

  • В режими, различни от P , S , A и M , фотоапаратът избира метода на измерване според сцената.

опция

Описание

L

[ Матрично измерване ]

Дава естествени резултати в повечето ситуации. Камерата измерва широка област от кадъра и настройва експозицията според разпределението на тона (яркостта), цвета, разстоянието и композицията за резултати, близки до тези, виждани от човешкото око.

M

[ Централно претеглено измерване ]

Фотоапаратът измерва целия кадър, но присвоява най-голямото тегло на област в центъра (размерът на зоната може да бъде избран чрез потребителска настройка b4 [ Center-weighted area ]; ако обектив без CPU или AF-S Fisheye NIKKOR 8–15 mm f/3.5–4.5E ED обектив е прикрепен, площта е еквивалентна на кръг с диаметър 12 mm). Това е класическият измервателен уред за портрети и се препоръчва при използване на филтри с коефициент на експозиция (фактор на филтър) над 1×.

N

[ Точково измерване ]

Фотоапаратът измерва кръг с диаметър 4 мм (0,16 инча) (приблизително 1,5% от рамката). Кръгът е центриран върху текущата фокусна точка, което прави възможно измерването на обекти извън центъра (фотоапаратът ще измерва централната фокусна точка, ако обектив без CPU или AF-S Fisheye NIKKOR 8–15 mm f/3,5–4,5E ED обективът е прикрепен или ако [ Auto-area AF ] е в сила; Режим на AF зона ). Точковото измерване гарантира, че обектът ще бъде правилно експониран, дори когато фонът е много по-ярък или по-тъмен.

t

[ Измерване с претеглена светлина ]

Камерата придава най-голяма тежест на акцентите. Използвайте, за да намалите загубата на детайли в акцентите, например когато снимате прожектори на сцената.

Избор на опция за измерване

Задръжте бутона W ( Y ) и завъртете главния диск за управление.

  • Избраната опция за измерване се показва в контролния панел и визьора.

[ Матрично измерване ] и тип обектив

Използваният метод на измерване, когато е избрано [ Матрично измерване ], варира в зависимост от обектива.

  • Обективи с процесор:

    • 3D цветно матрично измерване III : Предлага се с тип D, E и G CPU обективи. Камерата включва информация за разстоянието, когато изчислява експозицията.

    • Цветно матрично измерване III : Предлага се с CPU обективи от типове, различни от D, E и G. Информацията за разстоянието не е включена.

  • Обективи без процесор:

    • Измерването с цветна матрица е налично, ако данните за обектива са предоставени с помощта на опцията [ Данни за обектив без процесор ] в менюто за настройка. [ Централно претеглено измерване ] ще се използва, ако не са предоставени данни за обектива.

[ Highlight-Weighted Metering ] и тип обектив

[ Централно претеглено измерване ] ще се използва, ако е избрано [ Претеглено измерване на светли точки ], когато са прикрепени обективи без CPU и определени обективи с CPU (AI-P NIKKOR обективи и AF обективи от типове, различни от D, E или G).

Дълги експонации (само режим M)

Фотоапаратът предлага две опции за дълги експонации: Bulb и Time. Дългите експонации могат да се използват за снимки на фойерверки, нощни пейзажи, звезди или движещи се светлини.

Скорост на затвора: Булб (35-секундна експозиция)
Апертура: f/25

Скорост на затвора

Описание

Крушка

Затворът остава отворен, докато бутонът за освобождаване на затвора е натиснат.

време

Експозицията започва при натискане на спусъка и завършва при второ натискане на бутона.

  • За да предотвратите размазване, използвайте статив или допълнително безжично дистанционно управление или кабел за дистанционно управление.

  1. Подгответе камерата.

    Монтирайте камерата на статив или я поставете върху стабилна, равна повърхност.

  2. Завъртете диска за избор на режим на M.

    Като държите натиснат бутона за заключване на диска за избор на режим, завъртете диска за избор на режим на M .

  3. Изберете скорост на затвора.

    • Докато измервателите на експозицията са включени, завъртете главния диск за управление, за да изберете скорост на затвора от Bulb ( A ) или Time ( % ).

    • Индикаторите за експозиция не се появяват, когато е избрана Булба ( A ) или Време ( % ).

  4. Отворете капака.

    • Bulb : След като фокусирате, натиснете бутона за освобождаване на затвора на фотоапарата или допълнителния кабел за дистанционно управление или безжично дистанционно управление докрай. Задръжте бутона за освобождаване на затвора натиснат, докато експозицията приключи.

    • Време : След като фокусирате, натиснете спусъка докрай.

  5. Затворете капака.

    • Бутон : Махнете пръста си от бутона за освобождаване на затвора.

    • Време : Натиснете бутона за освобождаване на затвора докрай.

Дълги времеви експозиции

За да предотвратите появата на светлина, навлизаща през визьора, в снимката или пречене на експозицията, ви препоръчваме да премахнете гумената капачка на окуляра и да покриете визьора с предоставената капачка на окуляра ( Покрийте визьора ). Nikon препоръчва да използвате напълно заредена батерия или допълнителен AC адаптер и захранващ конектор, за да предотвратите загуба на захранване, докато затворът е отворен. Обърнете внимание, че при дълги експозиции може да има шум (светли петна, произволно разположени ярки пиксели или мъгла). Ярките петна и мъглата могат да бъдат намалени, като изберете [ Включено ] за [ Дълга експозиция NR ] в менюто за заснемане на снимки.

Заключване на автоматичната експозиция

Използвайте заключване на автоматичната експозиция, за да прекомпозирате снимки след настройка на експозицията за конкретна област от обекта. Заключването на експозицията е полезно, когато зоната, използвана за настройка на експозицията, е много по-ярка или по-тъмна от околната среда.

  1. Изберете [ Централно претеглено измерване ] или [ Точково измерване ] ( Избор на това как камерата задава експозицията ).

  2. Заключване на експозицията.
    • Позиционирайте обекта в избраната точка за фокусиране и натиснете бутона за освобождаване на затвора наполовина. Когато спусъкът е натиснат наполовина и обектът е позициониран във фокусната точка, натиснете бутона A , за да заключите експозицията (ако използвате автофокус, потвърдете, че индикаторът I във фокус се появява във визьора).

    • Докато заключването на експозицията е в сила, във визьора ще се появи индикатор AE‑L .

  3. Прекомпозирайте снимката.

    Задържайки натиснат бутона A , прекомпозирайте снимката и снимайте.

Измерена площ

В [ Точково измерване ] ( Избирайки как камерата задава експозицията ), експозицията ще бъде заключена на стойността, измерена в кръг, центриран върху избраната точка за фокусиране. В [ Централно претеглено измерване ], експозицията ще бъде заключена на стойността, измерена в 12 mm кръг в центъра на визьора.

Регулиране на скоростта на затвора и диафрагмата

Докато заключването на експозицията е в сила, следните настройки могат да се регулират, без да се променя измерената стойност за експозицията:

Режим

Настройка

П

Скорост на затвора и диафрагма (гъвкава програма; Гъвкава програма )

С

Скорост на затвора

А

Апертура

  • Новите стойности могат да бъдат потвърдени във визьора и контролния панел.

  • Имайте предвид, че измерването не може да се променя, докато заключването на експозицията е в сила.

Компенсация на експозицията

Компенсацията на експозицията се използва за промяна на експозицията от стойността, предложена от камерата, като прави снимките по-ярки или по-тъмни. Най-ефективен е, когато [ Точково измерване ] или [ Централно претеглено измерване ] е избрано за измерване ( Избор на това как камерата задава експозицията ).

−1 EV

Без компенсация на експозицията

+1 EV

Регулиране на компенсацията на експозицията

Задръжте бутона E и завъртете главния диск за управление.

  • Избраната стойност се показва в контролния панел и визьора.

  • Изберете от стойности между –5 EV (недоекспониране) и +5 EV (свръхекспониране).

  • По подразбиране промените се правят на стъпки от 1/3 EV . Размерът на стъпките може да се промени с помощта на потребителска настройка b1 [ EV стъпки за управление на експозицията ].

  • Като цяло положителните стойности правят обекта по-ярък, докато отрицателните стойности го правят по-тъмен.

  • Текущата стойност се показва в контролния панел и визьора при натискане на бутона E

    Дисплей

    Без компенсация на експозицията (натиснат бутон E )

    -0,3 EV

    +2,0 EV

    Контролен панел

    Визьор

  • E икони и индикатори за експозиция ще се появят в контролния панел и визьора. В режими, различни от M , нулата (“0”) в центъра на индикатора за експозиция ще мига в контролния панел.

  • Нормалната експозиция може да бъде възстановена чрез задаване на компенсация на експозицията на ±0,0. Компенсацията на експозицията не се нулира, когато фотоапаратът се изключи.

Режим М

В режим M компенсацията на експозицията засяга само индикатора на експозицията; скоростта на затвора и диафрагмата не се променят.

Използване на светкавица

Когато се използва светкавица, компенсацията на експозицията засяга както нивото на светкавицата, така и експозицията, като променя яркостта както на основния обект, така и на фона. Потребителска настройка e3 [ Exposure comp. за светкавица ] може да се използва за ограничаване на ефектите от компенсацията на експонацията само до фона.