NX Studio'da Image Dust Off seçeneği için referans verileri edinin. Image Dust Off, NEF (RAW) resimleri, fotoğraf makinesinin görüntü sensörünün önüne yapışan tozun neden olduğu etkileri azaltmak için işler. Daha fazla bilgi için NX Studio'nun çevrimiçi yardımına bakın.

Image Dust Off referans verilerini kaydederken odak uzaklığı en az 50 mm olan bir lens önerilir. Yakınlaştırma lensi kullanırken, sonuna kadar yakınlaştırın.

 1. Başlat'ı seçin.

  Başlat'ı vurgulayın ve J düğmesine basın. Bir mesaj görüntülenecektir.

 2. Ekranda özelliksiz beyaz bir nesneyi çerçeveleyin.

  Mercek iyi aydınlatılmış, özelliksiz beyaz bir nesneden yaklaşık on santimetre (dört inç) uzaktayken, nesneyi ekranı dolduracak şekilde çerçeveleyin ve ardından deklanşöre yarım basın.

  Otomatik odak modunda odak otomatik olarak sonsuza ayarlanacaktır; manuel odak modunda, odağı manuel olarak sonsuza ayarlayın.

 3. Tozdan arındırma referans verilerini edinin.

  Görüntüden Toz Giderme referans verilerini almak için deklanşöre sonuna kadar basın. Deklanşöre basıldığında ekran kapanır.

  Referans nesne çok parlak veya çok karanlıksa, kamera Image Dust Off referans verilerini alamayabilir ve bir mesaj görüntülenecektir. Başka bir referans nesnesi seçin ve 1. Adımdaki işlemi tekrarlayın.

Görüntü Toz Alma Referans Verileri

Farklı lenslerle veya farklı diyafram açıklıklarında çekilen fotoğraflar için aynı referans verileri kullanılabilir. Referans görüntüler bilgisayar görüntüleme yazılımı kullanılarak görüntülenemez. Referans görüntüler kamerada görüntülendiğinde bir ızgara deseni görüntülenir.